Umělecká intervence v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy s názvem Křik...

Umělecká intervence v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy s názvem Křik ve stroji. Svoboda jednotlivce a státní moc. (9. října 2023) | foto: Kajetán Adler Jablonský

Halu Právnické fakulty posprejovali umělci, dílem chtějí změnit tamní atmosféru

  • 6
Ve vstupní hale Právnické fakulty mohou studenti i návštěvníci vidět uměleckou instalaci Křik ve stroji. Ta má za cíl otevřít dialog o veřejném prostoru ve spojitosti s politikou, tento týden se tak budou na fakultě konat i prohlídky, diskuze a přednášky. Autory instalace jsou Petr Agha, Epos 257 a Vladimír 518, přístupná bude do konce tohoto týdne.

Výstava zahrnuje výběr ikonických graffiti nápisů a symbolů, které jsou nasprejované různě na stěnách akrylovým sprejem. Ten je dobře omyvatelný, stěny památkově chráněné budovy tak nebudou poškozeny.

Pozdrav pro zemřelého otce. Nové jihlavské graffiti uctí zoologa Tomana

Vybrané nápisy pochází z různých historických epoch, a ke každé z nich jsou pro doplnění kontextu připravené další informační materiály - letáky, diskuze a performance.

Diskuze a přednášky fakulta plánuje od 10. do 12. října každý večer přímo v budově fakulty. Do diskuzí se zapojí odborníci z oblastí sociologie, umění, práva i architektury.

Petr Agha

se ve výzkumu a výuce zaměřuje na základní otázky vztahu mezi právem a politikou.

Vladimír 518

Vladimír Brož je český rapper, ilustrátor a grafik. Mimo jiné se zabývá i architekturou a typografií.

Epos 257

je český výtvarný umělec, který pracuje s urbanistickým prostředím. Věnuje se intervencím do veřejného prostoru i galerijnímu zprostředkování.

„Projekt Křik ve stroji zkoumá svévolné projevy ve veřejném prostoru jako klíčový prvek občanské participace a politického vyjádření,“ popisuje instalaci Právnická fakulta na svých webových stránkách. „Poukazuje na to, jak veřejná prostranství slouží jako platforma pro dialog, konfrontaci a inovativní formy politické komunikace, které vybočují z tradičních norem a institucionálních struktur,“ doplňuje fakulta.

Prostor velké vstupní haly byl zvolen jako metafora moci a také veřejného prostoru. Neutrálního prostoru, který je dostupný všem. „Ty intervence na chviličku změní atmosféru,“ řekl Petr Agha ve videu o výstavě, které je umístěné na kanále fakulty na Youtube. Podle něj je právě kvůli tomu zásah do veřejného prostoru zajímavý.

Forma Street Artu byla zvolena jako alternativa k formálním strukturám. „Street art usiluje o proměnu městského veřejného prostoru, jako prostředku zpochybňování zavedených mocenských vztahů ve společnosti,“ uvedla fakulta.

Výstupem z této intervence je kromě mezioborové diskuze i plánované vydání dokumentu a knihy, na které budou spolupracovat všichni tři autoři.