O záměru, jak s nádobami se stromy naložit, informoval nový radní Prahy 5 Jan Smetana.
„Necháme vypracovat studii, zda by bylo možné část truhlíků zakopat pod zem,“ řekl Smetana. Podle Smetany by na umístění truhlíků do země mohla městská část získat peníze z evropských fondů. Příjem dotace v minulosti pozastavilo ministerstvo financí.
Starosta Radek Klíma pak upřesnil, že toto je jedna z možností. „Zabýváme se i dalšími variantami. Prioritou pro nás je, abychom získali evropskou dotaci,“ řekl starosta Klíma.
Celkem 245 truhlíků pořídila radnice před několika lety, projekt vznikl za starosty Milana Jančíka.
„Ale měly být umístěny do země, nikoliv na chodníky,“ řekl iDNES.cz Jančík, který z pozice starosty odstoupil v polovině roku 2010. „Následná nová reprezentace vedená panem starostou Klímou ale projekt změnila a nechala je instalovat do ulic,“ dodal Jančík.
Jejich výroba včetně zeleně přišla na téměř 21 milionů korun.
Pokud by studie ukázala, že na některých místech by bylo možné truhlíky zahloubit, radnice si nechá zpracovat projekt a udělá to.
„Účel zlepšení životního prostředí to naplní a kdyby část z nich byla dána do země, pak bychom dotaci mohli dostat,“ řekl.
Truhlíky u místních obyvatel vyvolaly vlnu emocí poté, co je radnice nechala rozmístit do ulic. Květináče zúžily prostor na chodnících, znemožňovaly například přístup a parkování vozidel IZS (o problému čtěte zde).
Za jejich umístění v památkové zóně radnice dostala pokutu ve výši 147 tisíc korun (o sankci jsme psali zde). Minulé vedení radnice je proto z ulic přemístilo na volná prostranství, například k lihovaru. Proti květináčům se sepisovala i petice.
Květníky se později staly častým terčem recesistů. Skupina studentů si z truhlíků udělala improvizovaný bazén (jak se koupali čtěte zde), jindy se na nich objevily „pracující postavičky“, nebo v nich nadšenci začali pěstovat jahody či borůvky (o tom si více přečtěte zde).
V dubnu 2013 do květináčů nadšenci zasadili jahody a borůvky:
24. dubna 2013 |