Politici slíbili, že Trojmezí zůstane zelené. Místní lidé chtějí důkaz

  17:22aktualizováno  17:22
Na Trojmezí - zeleném pásu na rozhraní Prahy 10, 11 a 15 u potoka Botiče - měly vyrůst nové domy. Místní obyvatelé se proti tomuto záměru vzbouřili a sepsali petici, pod niž se podepsalo šestnáct tisíc lidí. Politici jejich žádost vyslyšeli a proti výstavbě se postavili. Zdejší obyvatelé jim ale příliš nevěří.

Lidé tomu, že Trojmezí zůstane zelené, příliš nevěří. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Lukavec

Ačkoliv teď politici na příslušných radnicích tvrdí, že se stavbou nesouhlasí, lidé jejich slibům nevěří. Zjistil to průzkum, který provedla Koalice Trojmezí, jež odpůrce výstavby zaštiťuje.

Nedůvěřivých mezi starousedlíky není málo - přesně 73 procent. "Chceme, aby byla změna územního plánu, která je nutná k zahájení stavby, zrušena," řekla mluvčí sdružení Renata Chmelová a zdůraznila, že budou usilovat o to, aby se další návrhy projednávaly za jasně stanovených podmínek. Jako je třeba zachování zeleně nebo rekreační funkce místa.

"Budeme chtít, aby se obnovila magistrátní komise, která by hledala možné budoucí využití této lokality," dodala Chmelová.

Projekt na zástavbu Trojmezí zamítl odbor životního prostředí magistrátu. "Teď zamítavé stanovisko prošlo radou a budou se jím zabývat zastupitelé," uvedl náměstek primátora Josef Nosek (ODS), který v radě zodpovídá za územní rozvoj.

V Trojmezí se už dlouho nic zásadního neudálo

Tráva, keře i stromy tu pořád rostou planě, bez zásahu lidské ruky. Zeleň by tu ale, podle říjnových předvolebních slibů, měla zůstat dál. Alespoň se tak dušují místní starostové.

"Chceme tu zachovat zeleň v maximální možné míře," říká starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS), kterému přitakává starosta Hostivaře Pavel Klega (ODS): "Byli bychom rádi, kdyby tu v budoucnu vznikl park."

"Dokud tu nebude vyřešena doprava, nemůže být o nějaké zástavbě vůbec řeč," argumentuje proti původně plánovanému projektu i starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS), jehož radnice chce poblíž Trojmezí postavit bazén a sportoviště. Vzniknout by tu tak měla oddychová zóna s parkem.

I park potřebuje změnu územního plánu

Ovšem i další využití, třeba právě pro rekreaci, musí znovu projít schvalovacím kolečkem jako změna územního plánu. A to se v nejbližší době určitě nestane. Pokud si však budou radnice stát za svým, podaří se jim zeleň v Trojmezí definitivně udržet.

Problém je ale v tom, že parcely na Trojmezí patří většinou soukromníkům, kteří by se mohli proti novým plánům města postavit. "Proto by měl magistrát jednat s vlastníky, aby své pozemky případně městu prodali," naznačil řešení Richter.

Autor:

Nejčtenější

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na exhumaci její matky

Zdena Mašínová

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky na Ďáblickém hřbitově. Nyní město začne...

Kvůli zápachu z natřené podlahy hasiči evakuovali část OC Chodov

V obchodním centru Chodov evakuovali obchod kvůli zapáchajícím podlahám. (24....

Kvůli neznámému zápachu vyjížděli pražští policisté, hasiči a záchranáři do Obchodního centra Chodov. „Ukázalo se, že...

Bezdomovec se vloupal do vily, vyjedl lednici a zkoušel si oblečení

Ilustrační snímek

Problém s nezvaným návštěvníkem řešili v sobotu majitelé vily v Praze 7. Po návratu domů zde našli bezdomovce, který si...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz