Hrad IV. nádvoří i Údolí hvězd. Praha pojmenovala dvacítku ulic a míst

  16:31aktualizováno  16:31
Osmnáct ulic a tři další místa v Praze od konce října dostane nová jména. Cedule přibudou na Hradě či v Lipencích, kde dosud část adres tvořila jen popisní a evidenční čísla. Tamní obyvatele čeká papírování.
Změny názvů se týkají i oblasti Pražského hradu.

Změny názvů se týkají i oblasti Pražského hradu. | foto: Profimedia.cz

Dvacet let bydlí Věra Sailerová v ulici beze jména. A vadí jí to. Nejen kvůli poště, ale třeba kvůli záchranářům, pro případ, kdyby je potřebovala přivolat.

Když se do Lipenců přistěhovala a šla kvůli tomu na úřad, chtěli jí do občanky napsat Proti Kárům - podle sousedů odnaproti. To odmítla. O to, aby se ulice v oblasti pojmenovaly, žádala několikrát.

Díky rozhodnutím rady hlavního města z minulého týdne teď bydlí Za Hrází. „Dvacet let za to bojuji, tleskám,“ raduje se Sailerová. Cedule s novými názvy ulic by měly od konce října viset i v dalších ulicích a místech metropole.

Nové názvy ulic a míst

Praha-Lipence: Za Hrází, Nad Kazínem, U Kazína, Ke Kazínu, U Koloniálu, K Černošicím, Údolí hvězd, K Údolí hvězd, Nad Údolím hvězd, K Obsinám, Pešákova, Českého červeného kříže

Praha 13: Kellnerova

Praha 15: Deutschova, Farkašova, Davidovičova

Praha – Dolní Počernice: Za Luhem

Praha–Dubeč: Dubečské Horky

Praha 1: Hrad IV. nádvoří, zahrada Na baště, Raoula Wallenberga

„Jedná se převážně o ulice, které již existují, ale dosud byly bez názvu. Například právě v Lipencích, kde byla značná část adres tvořena pouze za pomoci popisných či evidenčních čísel a názvu Lipence či Kazín,“ říká mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Dvanáct nově pojmenovaných ulic spadá právě tam. Názvy, které rada odhlasovala, se tu však používají od nepaměti, teď jen přibudou na mapě a v občankách lidí.

Jelikož se jedná spíše o chatovou oblast, mnoho papírování si změna nevyžádá. „Dotkne se to zhruba padesátky lidí, kteří tu bydlí nastálo. Ti jsou za to většinou rádi,“ komentuje starosta Lipenců Michal Popek.

Drobné změny místopisu se kvůli tomuto rozhodnutí dočká i jedna z oblastí Pražského hradu. Z popudu Kanceláře prezidenta republiky tam i na mapě přibude označení Hrad IV. nádvoří. Prostor východně od zahrady Arcibiskupského paláce zase získá jméno Na Baště.

„V prostranství je v nájmu restaurace, která má problémy s registrací na adrese, která je sice v obecném povědomí, ale není v oficiálních databázích,“ píše se v podkladech schválených radou.

Nové jméno získá i dosud bezejmenná komunikace pod Strahovským klášterem. Na návrh švédského velvyslanectví, které tam sídlí, se jí bude říkat promenáda Raoula Wallenberga na počest švédského diplomata, který během druhé světové války zachránil až sto tisíc maďarských Židů před deportací.

Zcela nové jsou pouze tři ulice ze skupiny čerstvě pojmenovaných. Jde o komunikace ve vznikající čtvrti v Kyjích, které ponesou jména po zemských rabínech.

Náměty na pojmenování i přejmenování ulic a prostranství může podat kdokoliv. Návrh musí splňovat dvě základní kritéria - musí být v daném místě jedinečný a nesmí se vztahovat k žijící osobě.

„Většinou se na nás obrací městské části nebo developeři. Ale mohou i jednotlivci,“ říká Albert Kubišta, předseda místopisné komise, která se návrhy zabývá a předkládá je radě. Její členové řeší i kuriozity. „Třeba jeden rozhořčený občan měl pocit, že na Karlově náměstí je mnoho lékáren, a proto by se mělo přejmenovat na Lékárnické,“ uvádí příklad Kubišta.

Nejstarší ulice? Zřejmě Vyšehradská, říká archivář

Marek Lašťovka, archivář hlavního města a spoluautor encyklopedie názvů veřejných prostranství Pražský uličník, vypočítává, že za patnáct let mezi dvěma vydáními zmíněné knihy přibylo v Praze tisíc nových ulic.

Podle čeho se ulice v Praze pojmenovávají nejčastěji?

Podle místa polohy, jako Nad Lesem. To je asi třicet procent. Z dvaceti procent pak podle osob a zhruba stejně podle obcí v republice – třeba Brněnská.

Rozhoduje i to, kam ulice směřuje?

Tak to bylo dříve. Dnes se dělají celé hrozny ulic v tom směru. Podle západočeských obcí jsou ulice spíše na západě města a podobně. Do osmdesáti kilometrů od Prahy jsou už obce vybrané.

Kolik je v Praze celkem ulic?

Zhruba sedm a půl tisíce. Ale je to vágní číslo, které se mění. Existuje i dost názvů, které rada schválila, ale ulice nikdy nevznikly.

Které jméno ulice je nejstarší?

Zřejmě Vyšehradská. Objevuje se už v Kosmově kronice. Úřední názvy s čísly zavedla Marie Terezie.

A nejčastěji přejmenovávané místo v metropoli?

Třeba Rašínovo nábřeží měnilo název jedenáctkrát, ale jmen neslo osm, protože se opakovala.

Narazil jste na nějaké kuriozity?

Vzpomínám si na stížnost paní, která bydlí U Zeleného ptáka, že se za to jejímu dítěti ve škole smějí. Divné jméno ulice je i Vidlák.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Další z rubriky

Modernizace trati Praha–Kladno pokročila, hotovo bude v roce 2029

Vizualizace rychlodráhy

Projekt modernizace železnice s připojením na Letiště Václava Havla se dostal do fáze, kdy Správa železniční dopravní...

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Technická správa komunikací upozorňuje na velké množství nehod způsobených neopatrností řidičů v tunelech na Městském...

V pražském Braníku naboural autobus do domu, ke zdi přimáčkl auto

Nehoda autobusu v pražském Braníku. (22. 2. 2019)

Policie vyšetřuje nehodu v pražském Braníku, při které autobus natlačil zaparkované auto na zeď domu. Záchranáři na...

Najdete na iDNES.cz