Lidé, kteří přijdou na úřad v Kolíně za několik měsíců, už v jiném oblečení úřednice v podatelně a u přepážky Czech Pointu neuvidí. Vedení radnice chce, aby novou uniformou dobře reprezentovaly město. Jsou první, s nimiž se lidé na radnici setkají.
"Začneme upravovat vstup v historické budově radnice. Řekli jsme si, že by bylo dobré pořídit úřednicím stejné oblečení, sjednotit ho. Také si myslím, že minisukně nebo velké výstřihy se do podatelny nehodí," uvedla tajemnice Dagmar Soukupová.
Na ušití oděvu mají zatím vyčleněno devět tisíc korun pro každou ženu. Zastupitelé částku nedávno schválili. "Nevím podrobnosti o materiálu, střihu, barvě, oslovíme minimálně tři místní salony, aby vytvořily návrh," podotkla Soukupová.
Oblékání na úřadechMladá Boleslav: Nymburk Beroun Rakovník |
Úřednicím ušijí halenku s krátkým a dlouhým rukávem, sukni a kalhoty, sako a šaty na léto. Vše se sladí barevně i s interiérem.
"Když jsme slyšely o uniformě, trochu nás zamrazilo, ale uvidíme, jak bude vypadat a z jakého bude materiálu. Otázkou je údržba a například kolegyně je alergická na umělé tkaniny. Možná to bude trochu oříšek," poznamenala úřednice Czech Pointu Pavlína Loudátová.
Podle ní je důležité, aby se v tom cítily dobře. "Aby nám nebylo horko, protože tady nemáme klimatizaci. A aby to bylo praktické, při práci sedíme, tak aby se sukně a halenky nepomuchlaly," řekla Loudátová.
V džínách nemají úředníci autoritu
Podle módní redaktorky časopisu Ona DNES Lenky Poláčkové je důležité, jak jsou úředníci oblečení.
"Když vidí člověk úředníka v džínsech a vytahaném svetru, tak autoritu nebudí. Uniformy u úřednic u vstupu celkem chápu. Je ale důležité, aby se město zamyslelo nad materiálem, protože ho budou neustále prát nebo nosit do čistírny. A vyčistit sako stojí kolem 250 korun," upozornila Poláčková.
Kolínské úřednice nejsou první v kraji, které si oblečou stejnokroj. Zkušenosti s ním už mají úřednice a pracovnice turistického infocentra v Nymburku. Spokojené však příliš nejsou.
"Není to moc praktické a po pěti letech vlastně mám už jen kalhoty a vestu. Životnost takto používaného oblečení je tak rok. Navíc jsem se necítila moc dobře, když jsem musela denně chodit v tom samém," podotkla vedoucí infocentra Jana Štočková.
Přitom prý na úřadě dbají na to na to, aby úředníci byli přiměřeně společensky oblečení. Podle nepsaných pravidel je nevhodné opotřebované a špinavé oblečení, džínsy či kraťasy. Vedení města zvažuje vydání interního předpisu, který by přesněji specifikoval vhodný "dress code".
Modní redaktorka by volila černou a bílou
Pokud jde o styl, podle Poláčkové by se k úřednicím hodila kombinace bílé a černé, která je módním trendem letošního jara.
"Z takové kombinace jdou dělat pěkné věci. Je lepší mít tmavší nohavice nebo sukni a barevnější vršek, ale aby to působilo tlumenějším dojmem. Šaty se dnes nosí pouzdrové různých barev," řekla Poláčková s tím, že neonová či růžová se nehodí vůbec.
Sama by si jako úřednice oblékla tmavé kalhoty. "Teď existují různé bavlněné, a k tomu košili nebo triko se šperkem a sako. Také je důležité, aby byly ženy nalíčené decentně," řekla.
Podle ní je dnes móda ve firmách uvolněnější. Už se nemusí nosit striktně obleky a kostýmy. Ženy si mohou vzít barevnější kombinace. Muži dokonce tmavé džínsy. "U mužů je výhoda, že se prosazuje uvolněnější styl, což jsou polotrika se svetrem," dodala Poláčková.