A císař za rok uvadl, říká muž, který kdysi recitoval Františku Josefovi

  11:09aktualizováno  11:09
Na Vánoce mu bude 106 let a je zřejmě nejstarším žijícím Pražanem. Zdeněk Žemlička je jedním z mála Čechů, kteří pamatují rakousko-uherské mocnářství. A osobně se coby malý chlapec potkal s císařem Františkem Josefem I. Rok před jeho smrtí, v roce 1915, mu v Litomyšli recitoval básničku.

„V roce 1915 mu bylo 85 let, a když přijel do Litomyšle, recitoval jsem mu v tamním Národním domě básničku,“ vypráví Žemlička na svém lůžku a hned začíná s přednesem:

„Let šedesát a sedm již náš císařpán nám vládne, tak v síle jaré jako květ, jenž nikdy neuvadne… No a on pak příští rok uvadl,“ dodává žertem. František Josef I. totiž zemřel již v roce 1916.

Století lidé v Praze

  • Zdeněk Žemlička (* 1908) je nejstarším mužem v Česku.
  • Nejstarší osoby v ČR, kterým Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí důchod, jsou dvě ženy narozené v roce 1905, jedna žije ve Zlínském, druhá v Plzeňském kraji. 
  • Celkem je v Česku 804 lidí starších sta let. V Praze jich je 144, přičemž v roce 2008 jich bylo 78. 
  • V roce 2013 se muži v Praze průměrně dožívali 77,2 roku a ženy 82,1 roku. V roce 2050 to bude dle odhadů 84,6 u mužů a 88,9 u žen. 
  • V roce 2050 bude mít Praha 1,4 milionu obyvatel (dnes má přibližně 1,25 milionu), z toho 331 tisíc lidí bude starších 65 let (dnes cca 220 tisíc) a přes 28 tisíc starších 90 let (dnes kolem 7 tisíc).

Zdeňku Žemličkovi tehdy bylo osm a ve svém věku téměř sto šesti let je nejstarším žijícím mužem Česka a zároveň zřejmě nejstarším Pražanem. 106. narozeniny oslaví 24. prosince.

Zažil první světovou válku, Masaryka, Hitlera, vzestup a pád komunismu.

„Práva jsem studoval v Praze na Masarykově koleji. Masaryk sem jednou za čtvrt roku jezdil debatovat se studenty. Několikrát jsem měl tu čest jej doprovázet od kočáru. Říkal jsem mu, pane prezidente, na co se vás můžeme ptát, když máte tak drahocenný čas?! A on mi odpověděl, že je mu to jedno, třeba jak mu žerou kobyly,“ dává k lepšímu.

Po studiích působil u několika soudů, například u okresního soudu ve Volyni. Odtud jej také komunisté po takzvaném Vítězném únoru jako tehdy prvního soudce v Československu vyhodili.

„To byla taková patálie. Po válce jsem odsoudil jednoho chlapa za krádež v obchodě. Byl to několikadenní trest, to tak bývalo. Jenže pak se stal předsedou takzvaného akčního výboru a bylo,“ vysvětluje s tím, že byl okamžitě bez práce a ze dne na den se musel i s rodinou sbalit a odejít z bytu.

Ke svému povolání se vrátil až v roce 1968, kdy byl rehabilitován, a do důchodu definitivně odešel až v osmdesátých letech.

A kdy to bylo nejhorší? „Asi za toho Hitlera, to se popravovalo ve velkém, a kdo přežil, ten přežil,“ odpovídá na jednu z otázek.

Na dotaz, jak si vysvětluje, že se dožil tak vysokého věku, reaguje lakonicky, že pánbůh prý na něj asi zapomněl.

„Lidé, kteří se dožívají tak vysokého věku, bývají obvykle nadaní velmi dobrým zdravím a genetickou výbavou. Zpravidla neměli lehký život, ale dokázali se přes těžkosti přenést,“ říká gerontoložka Iva Holmerová. Ostatně úctyhodný věk pana Žemličky úplně náhodný nebude – jeho sestra zemřela v 98 letech.

Stoletých je v Praze 150

Zdeněk Žemlička se narodil v Kolíně, ale v Praze prožil podstatnou část života. Třeba jako soudce obvodního soudu.

Teď žije zhruba rok v domově u boromejek v Řepích. Tamní personál říká, že tak jasnou mysl může panu Žemličkovi leckdo závidět.

„Měli jsme tu klienty ve věku 104 a 105, ale 106letého ještě nikdy. Navíc je ve skvělé duševní kondici,“ potvrzuje mluvčí Domova sv. Karla Boromejského Monika Straková.

I když pan Žemlička působí jako vzácná výjimka, odborníci vzkazují, že hranici stovky v posledních letech překračuje stále více lidí.

Jen v Praze dnes žije téměř sto padesát obyvatel starších sta let, přičemž o pouhých šest let nazpátek bylo toto číslo zhruba poloviční. Podle posledních zjištění žije v České republice přes osm set lidí, jejichž věk se píše třímístnou cifrou.

Statistici Českého statistického úřadu před časem ve studii uvedli, že Češi se v průměru dožívají necelých 75 let a Češky necelých 81 let.

Takzvanou naději na dožití vyššího věku zásadním způsobem ovlivňuje, kde dotyčný žije.

Zhruba o dva roky déle, než je celostátní průměr, se dožívají lidé právě v Praze.

V Moravskoslezském kraji je to 79,7 u žen a 73,3 roku u mužů, v Ústeckém kraji dokonce jen 79 let u žen a 73 u mužů.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

Stál miliardu, hrál za City. Bony teď trénuje s týmem ze čtvrté ligy

Útočník Manchesteru City Wilfried Bony slaví branku do sítě Sunderlandu.

Před necelými čtyřmi lety ještě střílel góly za Manchester City. Teď třicetiletý útočník Wilfried Bony, kterého pro...

Další z rubriky

Václav IV. stavěl hrady tam, kde se cítil dobře, říká historik

František Záruba je historik, kastelolog a odborník na středověkou architekturu.

Vytoužený dědic velkého císaře, rozporuplný král, propadající melancholii i výbuchům hněvu. Tím byl Václav IV., vladař,...

Pro čerstvé mléko s petkou. Nejdříve velký boom, nyní ústup ze slávy

Mlékomat u supermarketu Terno v Českých Budějovicích.

Mlékomaty zažily v minulosti velký boom. K roku 2010 jich bylo v Česku okolo sto padesáti a hovořilo se o tom, že do...

U metra Vysočanská se propadla silnice, tramvaje jezdí odklonem

Propadlá silnice u metra Vysočanská. (19. 8. 2019)

Výluku dvou tramvajových linek v pondělí dopoledne způsobil sesuv vozovky v Praze ve Vysočanech. Pražský dopravní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz