ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

  12:00aktualizováno  12:00
Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři iDNES.cz vybírat ten, který se jim líbí nejvíc. Do ankety jsme zařadili stromy v centrech všech krajských měst, Prahy a Mladé Boleslavi jako zástupce středních Čech.

Loni se stala vítězem jedle obrovská na náměstí v Českých Budějovicích. Do zlatých odstínů laděný strom získal takřka dvojnásobný počet hlasů než druhý plzeňský smrk. Plzeň přitom dosud ve čtenářské anketě vítězila nejčastěji.

Ani letos pod fotkami do skončení hlasování neprozradíme, z kterého města pocházejí. Chceme, aby se co nejvíc čtenářů rozhodlo jen na základě vzhledu stromu, i když chápeme, že mnozí své město poznají. Každý může v anketě přidělit jeden hlas.

Nejkrásnější vánoční strom vybírejte zde

Hlasujte do půlnoci 19. prosince. Výsledky zveřejníme 20. prosince.

Karlovy Vary letos vztyčily před hlavní poštou dvanáctimetrový smrk ztepilý, který pětatřicet let rostl ve čtvrti Drahovice. U kácení byl Marek Doležal, který strom jako desetiletý chlapec sázel. Statný smrk musel padnout, protože už narušoval okolní stavby.

Fotogalerie

Plzeňské náměstí Republiky ozdobila douglaska tisolistá. Strom rostl třiapadesát let na zahradě rodinného domu ve čtvrti Slovany, v posledních letech však při silnějším větru naháněl lidem strach. Před instalací na náměstí ho z původních dvaceti metrů zkrátili na čtrnáct.

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. dotváří vánoční atmosféru jedenáctimetrová jedle korejská. Má neobvykle mnoho šišek, kterými se strom „pojistil“ kvůli velkému suchu. Jedli, která jehličkami spíš připomíná smrček, darovala městu rodina z Dobré Vody.

Na pražské Staroměstské náměstí doputoval dvaadvacetimetrový smrk ztepilý z Rynoltic na Liberecku. Jednašedesát let rostl na zahradě Svatomíra Moce. „Kdyby spadl, mám ho v obýváku. Jen tak ho pokácet mi bylo líto,“ řekl Moc s tím, že mít strom v centru metropole je pro něj čest.

Strom na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi je letošním zástupcem středočeských měst. Přebírá štafetu od Kladna či Příbrami. Patnáctimetrový smrk před pětatřiceti lety zasadila v Kropáčově Vrutici paní Květa Radilová, která byla přítomna i jeho kácení a slavnostnímu rozsvěcení.

Návštěvníkům Lidického náměstí v Ústí nad Labem dělá radost menší, osmimetrový stromek. Smrk ztepilý původně rostl ve čtvrti Všebořice, začal ale ohrožovat blízký bytový dům. Původně byl o málo větší, ale z bezpečnostních důvodů byl před umístěním na náměstí zkrácen.

Na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci stojí čtrnáctimetrový smrk stříbrný ozdobený výtvory dětí libereckých mateřských a základních škol. Doplňuje je deset srdcí se stříbrnou šerpou a tradiční žlutá ochranovská hvězda na špici, která je ústředním motivem libereckého adventu.

Na Masarykově náměstí v Hradci Králové instalovali osmnáct metrů vysokou a pětatřicet let starou jedli ojíněnou. Při transportu sice přišla o pár větví, vady ale zakryly barevné koule a svíticí řetězy. V Hradci stojí hned tři vánoční stromy, kromě Masarykova ještě na náměstích Velkém a 28. října.

V Pardubicích si jako vánoční dominantu Pernštýnského náměstí vybrali jedli bělokorou. Městu ji darovali majitelé rodinného domu v Rybitví. Zhruba dvanáct metrů vysoký strom zdobí zhruba 150 červených a stříbrných koulí a na 150 světelných trubic navozujících iluzi sněžení.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě stojí kromě nechvalně proslulého Prioru i desetimetrový smrk ztepilý, ozdobený světelnými rampouchy, řetězy a stříbrno-červenými koulemi. Pokáceli ho v těsné blízkosti panelového domu v městské části Horní Kosov, v ulici s příznačným názvem Zimní.

Na brněnské náměstí Svobody přivezl patnáct metrů vysoký smrk ztepilý povoz tažený dvěma koňmi. Strom městu každoročně daruje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. V bílovickém polesí tradice Vánočního stromu republiky začala zásluhou novináře a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka.

Náměstí Míru ve Zlíně zdobí jako jediné z krajských měst živě rostoucí jehličnan. Mírně vzrostlou, tehdy zhruba patnáct let starou jedli kavkazskou nechalo vedení města na náměstí vysadit v roce 2005.

U radnice na Horním náměstí v Olomouci letos vztyčili padesát let starou a dvacet metrů vysokou douglasku od dárce z nedalekých Věrovan. Zdobí ji osmnáct tisíc LED světel s třpytivým efektem laděným do zlato-stříbrné barvy společně s více než dvěma stovkami zlatých a stříbrných koulí.

Na ostravském Masarykově náměstí naopak už potřetí složili a ozdobili deset metrů vysoký umělý strom. Dokonale symetrický „jehličnan“ je složený z více než sedmadvaceti tisíc větví a radnice za něj zaplatila 200 tisíc korun.

Autor:

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Na Rakovnicku vlak srazil člověka. Srážku osoba nepřežila

V železniční výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku...

Na Rakovnicku srazil v pondělí večer osobní vlak člověka. Srážku dotyčný nepřežil. Provoz vlaků mezi stanicemi Lužná u...

Dělníka, který před měsícem spadl do kanálu, našli mrtvého ve Vltavě

Policie oznámila nález lidského těla ve Vltavě v Podbabě. (20. 5. 2019)

Po měsíci se našel dělník, který spadl do kanalizace u hotelu Pyramida v Praze 6 a ztratil se v podzemí. Tělo utonulého...

Kvůli častým závadám pražská záchranná služba reklamuje nové sanitky

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních vozech. Reklamuje je proto...

Najdete na iDNES.cz