Nová pobočka Manifesta na pražském Smíchově v blízkosti nádraží Na Knížecí.

Nová pobočka Manifesta na pražském Smíchově v blízkosti nádraží Na Knížecí. | foto: Manifesto

Tržnici nahradily kontejnery s restauracemi, sousedy obtěžuje hluk a zápach

  • 298
Až moc velké oživení dříve zanedbaného místa zažívají lidé z okolí autobusového nádraží Na Knížecí v Praze 5. Po vietnamské tržnici zde otevřelo Manifesto Anděl. Jde o patnáct kontejnerů s restauracemi, které kromě jídla a barů nabízejí i kulturní program. Místním ale vadí hluk koncertů a zápach z odpadu restaurací. Proti projektu sepsali petici.

Projekt Manifesto Market otevřel Manifesto Anděl na křižovatce ulic Stroupežnického a Ostrovského 3. září. Původní stánky s oblečením nahradily kontejnery se světovou kuchyní a bazénkem uprostřed. 

Projekt amerického architekta Martina Barryho, který má za cíl proměňovat zapomenuté či zanedbané lokality, se ale neshoduje s představou místních obyvatel, přestože ti s umístěním bister již dříve v rámci schvalování projektu souhlasili.

Na radnici městské části Prahy 5 už dorazilo několik stížností od lidí bydlících v těsné blízkosti Manifesta Anděl. Na základě toho se ve ve středu setkala starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) se provozovateli Manifesta.

„Největším problémem byla hlasitá hudební produkce a hluk při úklidu. Ze strany organizátorů nám bylo přislíbeno, že bude provoz na základě stížností upraven. Po 21. hodině už bude snížena hlasitost hudby a upraveno bude také odvětrávání,“ řekla portálu iDNES.cz Zajíčková.

Proti provozu zařízení vznikla také petice, kterou podepsalo přes šedesát lidí. Mezi signatáři jsou lidé z různých částí Prahy i mimopražští. Ti, kteří jako místo bydliště uvedli Prahu 5, sdělili, že jim především vadí hlasitá hudební produkce a že provozovatel nedodržuje noční klid. 

„Soustavně dochází k hluku a zápachu, v nočních hodinách jsou vyhazovány skleněné lahve do sběrných kontejnerů, z ostatních kontejnerů jde zápach. Směs všech zápachů z provozování občerstvení, hluk z reprodukované i živé hudby, hluk lidí i po 22. hodině,“ připojila ke svému podpisu Martina Říhová z Prahy 5.

Provozovatelé bistra se s lidmi ze sousedních domů setkali v neděli a na základě schůzky již provedli několik změn.

„Svou dosavadní kariéru jsem zasvětil tomu, jak vylepšovat prostředí měst a také jak hledat shodu a soulad s komunitou, která může být zpočátku citlivá k jakékoli změně. Věnujeme se všem lidem, kteří se na nás obrátili, a já jsem jim dal k dispozici svůj e-mail, ať mi klidně píšou přímo. Zajímá mě to. Musíme a chceme lépe naslouchat těm, kdo vznesli pochopitelné připomínky,“ uvedl ke kritice sousedů autor projektu Martin Barry.

Podle něj se výtky k hlasité hudbě týkaly hlavně zahajovací série koncertů během minulého týdne. Podobně velkou akci už provozovatelé nechystají a na základě debat se sousedy změnili i plánovaný program na další měsíce. Omezit by se měl i hluk, který vzniká při úklidu.

„Ve 22 hodin vždy zavíráme, ale udělali jsme další opatření, aby v momentě, kdy náš provoz končí, nevznikal nežádoucí hluk při úklidu a údržbě. Poslední objednávka je přijímána ve 21:45. Zavedli jsme interní zákaz vyhazování odpadků do kontejnerů personálem nebo nájemci po 21. hodině. Také trvale uzavřeme východ vedoucí na parkoviště ve vnitrobloku. Řešíme také lépe vyhovující odkládání odpadů, jednáme s dodavatelem služby,“ doplnila mediální zástupkyně Manifesta Radka Ondráčková.

Podotkla, že lokalita se potýkala s kriminalitou a užíváním drog za bílého dne a tyto nežádoucí jevy, které se dříve nedařilo eliminovat, už vymizely. „I mezi lidmi, kteří nám své stížnosti přišli sdělit, je většina těch, kdo vnímají celkovou proměnu příznivě,“ řekla Ondráčková.

Manifesto chce také spolupracovat s místní komunitou na pořádání kulturních akcí, jako je mikulášská nadílka či vánoční trhy. 

Pobočka Manifesto se do ulice Stroupežnického přestěhovala od Národního domu na Smíchově. Celkem je zde 15 restaurací umístěných v kontejnerech. Další pobočka je mezi Masarykovým nádražím a Florencí.