VIDEO: Lávka spadla do Labe už po hodině demolice, lana sežrala rez

  8:18aktualizováno  10:06
Lávka pro pěší přes Labe v Nymburce padla. Stačila hodina demoličních prací a konstrukce, která podle radnice hrozila zřícením stejně jako podobná stavba v pražské Troji, se poroučela do Labe. Nosná lana byla silně zkorodovaná. Trosky budou tahat z vody speciální tanky zapůjčené od hasičů.

Plánovaná demoliční akce začala informační schůzkou v osm hodin ráno. Kolem deváté se začaly obří nůžky zakusovat do konstrukce. Hlavním pátečním úkolem dělníků bylo lávku „odstřihnout“. 

Nejdříve narušili mostovku u pilíře na levé straně Labe u Zálabí, poté mostovku na druhé straně. Hlavní část lávky se pak propadla do řeky. Podívat se na to přišly desítky lidí, akci museli sledovat z bezpečné vzdálenosti.

Pád demolované lávky v Nymburce

Dělníci přestřihli pouze pětadvacet procent kovových lan. Původně firma předpokládala, že bude muset přestřihnout asi polovinu lan. Podle místostarosty Nymburka Jana Rittera (Nymburští demokraté) to jen ukázalo na kritický stav lávky. „Svědčí to o tom, že byl opravdu vážný a že bylo na místě neriskovat, a opravdu tam už nikoho nepouštět po tom, co se zjistilo při zkoumání lávky v Troji,“ řekl.

Obnovení lodní dopravy

Lodní doprava na Labi pod lávkou v Nymburce by mohla být obnovena v sobotu 11. srpna. V úterý by jí měly z řeky vytáhnout speciální tanky. Poté musí firma zkontrolovat dno, aby ve vodě nezbyly nebezpečné kusy suti, které by mohly ohrozit lodě.

Demoliční firma začne technikou odstraňovat části na předpolích na levém a pravém břehu a následně demontuje pilíře. „Poté, co budeme mít vyklizená předpolí a břehy, přistoupíme k vytažení té části, která zůstane ležet ve vodě,“ popisuje postup Karel Frankota z firmy Strabag, která demolici provádí.

Mnohatunové části mostu bude firma vytahovat z řeky asi do úterý 7. srpna za pomoci hasičských tanků. Pak by se na vodu mohla vrátit lodní doprava. Podle firmy, která demolici provádí, už 11. srpna.

Demolici provázejí přísná bezpečnostní opatření. Od úterý 31. července je uzavřeno parkoviště pod Eliškou, teď už se nesmí ani do blízkosti lávky, omezený je pohyb kolem bytového domu Eliška.

Fotogalerie

Bourání je možné sledovat z levého břehu Labe.

Lávka z roku 1984, která je od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji, je podle nymburské radnice v havarijním stavu a mohla se kdykoli zřítit. Už půl roku je preventivně uzavřena a zároveň je zakázaný provoz na řece i na cyklostezce pod ní.

Pro místní je uzavření lávky problém, protože přes nedaleký silniční most je pohyb pěších zakázán. Pro přepravu ze Zálabí do centra města tak mohou využít jen hromadné dopravy.

Autor:

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Další z rubriky

Dobrodruh z Kolína jel napříč Asií na koloběžce, zabrat mu dal monzum i hory

Na koloběžce Marek projel také Vietnam a Kombodžu. Z této země pochází tento...

Pětatřicetiletý Marek Jelínek přejel loni Asii na koloběžce. Za sedm měsíců ujel téměř osm tisíc kilometrů, tři týdny...

Tramvaje v Praze se zpožďují, v trolejích vypadává elektřina

Ilustrační snímek

Od pondělního rána se zpožďují některé tramvajové linky v hlavním městě, a to kvůli častým výpadkům v napájení trolejí....

Tragická nehoda u Lochkovského tunelu, zemřel třicetiletý muž

Další záběry z nehody u Lochkovského tunelu

U vjezdu do Lochkovského tunelu na Pražském okruhu narazilo osobní auto do konstrukce tunelu. Při nehodě zemřel...

Najdete na iDNES.cz