VIDEO: Lávka spadla do Labe už po hodině demolice, lana sežrala rez

  8:18aktualizováno  10:06
Lávka pro pěší přes Labe v Nymburce padla. Stačila hodina demoličních prací a konstrukce, která podle radnice hrozila zřícením stejně jako podobná stavba v pražské Troji, se poroučela do Labe. Nosná lana byla silně zkorodovaná. Trosky budou tahat z vody speciální tanky zapůjčené od hasičů.

Plánovaná demoliční akce začala informační schůzkou v osm hodin ráno. Kolem deváté se začaly obří nůžky zakusovat do konstrukce. Hlavním pátečním úkolem dělníků bylo lávku „odstřihnout“. 

Nejdříve narušili mostovku u pilíře na levé straně Labe u Zálabí, poté mostovku na druhé straně. Hlavní část lávky se pak propadla do řeky. Podívat se na to přišly desítky lidí, akci museli sledovat z bezpečné vzdálenosti.

Pád demolované lávky v Nymburce

Dělníci přestřihli pouze pětadvacet procent kovových lan. Původně firma předpokládala, že bude muset přestřihnout asi polovinu lan. Podle místostarosty Nymburka Jana Rittera (Nymburští demokraté) to jen ukázalo na kritický stav lávky. „Svědčí to o tom, že byl opravdu vážný a že bylo na místě neriskovat, a opravdu tam už nikoho nepouštět po tom, co se zjistilo při zkoumání lávky v Troji,“ řekl.

Obnovení lodní dopravy

Lodní doprava na Labi pod lávkou v Nymburce by mohla být obnovena v sobotu 11. srpna. V úterý by jí měly z řeky vytáhnout speciální tanky. Poté musí firma zkontrolovat dno, aby ve vodě nezbyly nebezpečné kusy suti, které by mohly ohrozit lodě.

Demoliční firma začne technikou odstraňovat části na předpolích na levém a pravém břehu a následně demontuje pilíře. „Poté, co budeme mít vyklizená předpolí a břehy, přistoupíme k vytažení té části, která zůstane ležet ve vodě,“ popisuje postup Karel Frankota z firmy Strabag, která demolici provádí.

Mnohatunové části mostu bude firma vytahovat z řeky asi do úterý 7. srpna za pomoci hasičských tanků. Pak by se na vodu mohla vrátit lodní doprava. Podle firmy, která demolici provádí, už 11. srpna.

Demolici provázejí přísná bezpečnostní opatření. Od úterý 31. července je uzavřeno parkoviště pod Eliškou, teď už se nesmí ani do blízkosti lávky, omezený je pohyb kolem bytového domu Eliška.

Fotogalerie

Bourání je možné sledovat z levého břehu Labe.

Lávka z roku 1984, která je od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji, je podle nymburské radnice v havarijním stavu a mohla se kdykoli zřítit. Už půl roku je preventivně uzavřena a zároveň je zakázaný provoz na řece i na cyklostezce pod ní.

Pro místní je uzavření lávky problém, protože přes nedaleký silniční most je pohyb pěších zakázán. Pro přepravu ze Zálabí do centra města tak mohou využít jen hromadné dopravy.

Autor:

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Skandál. Sudí věděli, že měla být v derby penalta. Zjistili to pozdě

Brankář pražské Sparty Florin Nita (vpravo) se natahuje po míči, který má v...

Slávisté se zlobí. „To video radši zrušte," volají. Odvolaná penalta a žlutá karta za simulování. I druhé přezkoumání...

Další z rubriky

Motorkář se na Příbramsku srazil s autem, na místě zemřel

Na Příbramsku se v pátek dopoledne srazil motorkář s autem (19. dubna 2019).

Vážná nehoda se dopoledne stala u obce Drásov na Příbramsku. Motorkář se tu srazil s osobním automobilem, svým zraněním...

Reklamy v Praze bylo za komunistů málo, nejvíc zářily neony na Václaváku

Známý obchodní dům Kotva v centru Prahy nebýval v 80. letech minulého století...

Praha bývala sice více omšelá, ale nebyla doslova na každém kroku oblepená reklamou jako dnes. Volný trh, nepřeberná...

Dvě nehody za Prahou zablokovaly dálnici D1 směr Brno, tvořily se kolony

Hromadná nehoda zablokovala dálnici D1 směr Brno na 41. kilometru u Šternova....

Na dálnici D1 ve směru na Brno došlo několik desítek kilometrů za Prahou ke dvěma nehodám. První z nich se stala na...

Najdete na iDNES.cz