VIDEO: Lávka spadla do Labe už po hodině demolice, lana sežrala rez

  8:18aktualizováno  10:06
Lávka pro pěší přes Labe v Nymburce padla. Stačila hodina demoličních prací a konstrukce, která podle radnice hrozila zřícením stejně jako podobná stavba v pražské Troji, se poroučela do Labe. Nosná lana byla silně zkorodovaná. Trosky budou tahat z vody speciální tanky zapůjčené od hasičů.

Plánovaná demoliční akce začala informační schůzkou v osm hodin ráno. Kolem deváté se začaly obří nůžky zakusovat do konstrukce. Hlavním pátečním úkolem dělníků bylo lávku „odstřihnout“. 

Nejdříve narušili mostovku u pilíře na levé straně Labe u Zálabí, poté mostovku na druhé straně. Hlavní část lávky se pak propadla do řeky. Podívat se na to přišly desítky lidí, akci museli sledovat z bezpečné vzdálenosti.

Pád demolované lávky v Nymburce

Dělníci přestřihli pouze pětadvacet procent kovových lan. Původně firma předpokládala, že bude muset přestřihnout asi polovinu lan. Podle místostarosty Nymburka Jana Rittera (Nymburští demokraté) to jen ukázalo na kritický stav lávky. „Svědčí to o tom, že byl opravdu vážný a že bylo na místě neriskovat, a opravdu tam už nikoho nepouštět po tom, co se zjistilo při zkoumání lávky v Troji,“ řekl.

Obnovení lodní dopravy

Lodní doprava na Labi pod lávkou v Nymburce by mohla být obnovena v sobotu 11. srpna. V úterý by jí měly z řeky vytáhnout speciální tanky. Poté musí firma zkontrolovat dno, aby ve vodě nezbyly nebezpečné kusy suti, které by mohly ohrozit lodě.

Demoliční firma začne technikou odstraňovat části na předpolích na levém a pravém břehu a následně demontuje pilíře. „Poté, co budeme mít vyklizená předpolí a břehy, přistoupíme k vytažení té části, která zůstane ležet ve vodě,“ popisuje postup Karel Frankota z firmy Strabag, která demolici provádí.

Mnohatunové části mostu bude firma vytahovat z řeky asi do úterý 7. srpna za pomoci hasičských tanků. Pak by se na vodu mohla vrátit lodní doprava. Podle firmy, která demolici provádí, už 11. srpna.

Demolici provázejí přísná bezpečnostní opatření. Od úterý 31. července je uzavřeno parkoviště pod Eliškou, teď už se nesmí ani do blízkosti lávky, omezený je pohyb kolem bytového domu Eliška.

Fotogalerie

Bourání je možné sledovat z levého břehu Labe.

Lávka z roku 1984, která je od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji, je podle nymburské radnice v havarijním stavu a mohla se kdykoli zřítit. Už půl roku je preventivně uzavřena a zároveň je zakázaný provoz na řece i na cyklostezce pod ní.

Pro místní je uzavření lávky problém, protože přes nedaleký silniční most je pohyb pěších zakázán. Pro přepravu ze Zálabí do centra města tak mohou využít jen hromadné dopravy.

Autor:

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Před 130 lety turisté vyrazili po značce, poprvé v Království českém

Splutí Svatojánských proudů bylo možné až do 40. let 20. století, pak kaňon...

Nebývalou novinku si od května před 130 lety užívaly zástupy turistů, putující z královské metropole Prahy k...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds míří do Prahy. Otevře v ní pobočku

Princ Harry a Meghan Markle jako voskové figuríny v muzeu Madame Tussauds...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds otevře koncem roku svou první pobočku v Praze. Provozovatel slavného muzea se...

Na lampě u Karlova mostu se usadil včelí roj, odstranil ho včelař

Včelí roj v Mostecké ulici.

Strážníci zasahovali v neděli v pražské Mostecké ulici, kde se na jedné z pouličních lamp objevil včelí roj. Nakonec ho...

Najdete na iDNES.cz