Diskuze

Bivoj má sílu deseti sbíječek. Laser z Dolních Břežan nemá ve světě konkurenci

Tuzemský vysokoenergetický laser jménem Bivoj pokořil světový rekord. Dosáhl energie 146,5 J, čímž o 40 % překonal vlastní rekord, starý pět let. Tehdy se poprvé přehoupl přes stojoulovou laťku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je to asi jako vystřelit 8g kulku rychlostí 480 km/h, jenže to celé udělat jen světlem, ne hmotou.

0 0
možnosti
Foto

Na vývoji laseru pro průmyslové využití jsem před asi 25 - 30 lety spolupracoval, Kristalloptik Fürstenfeldbruck byla předána italské fimě Valfivre a jejich největší projekt byl 500 W CO laser ma opracovávání materiálu.

Hlavní problém průmyslového laseru byla nutnost, nejméně celou šichtu, t.j. prakticky 16 hodin pracovat se zaručenými parametry. To tehdy nebylo splnitelné, doregulovávání zrcadel a optiky vyžadovalo zásah každých několik hodin provozu. V průmyslovém využití bylo počítáno se servisem jenom mimo provoz montážní linky, v noci.

3 0
možnosti
JJ

J87i90ř19í 16J25i70r21u93š

12. 2. 2021 15:42

to nikoho nezajímá. nesnažte se lísat.

0 1
možnosti
Foto

Tak trochu zde chybí druh laseru. Z popisu lze odvodit, že se jedná o impulzní několikastupňový laser, což zřejmě bude laser řízený mode lockerem a cavity dumperem, jak se tomu laseru dodává energie zde není ani nastíněno.

Jednotka Joule se u publika moc nevžila, watty a sekundy jsou spíše představitelné.

Svého času jsem přispíval i v Garchingu u projektu Asterix k zařízení na vysokonapěťové impulzy pro cavity dumper na iodovém laseru. To je ovšem už součást dějin, skoro 30 roků. Pár součástek z té doby ještě mám, třeba impulzní koaxiální triodu nebo Avalanchetransistory.

Podobný laser jsem vyvíjel pro Kristalloptik Fürstenfeldbruck, sloužil k lokalizaci satelitů německé společnosti pro leteckou dopravu. Energie ovšem nebyla cílem, nýbrž co nejkratší doba impulsu, zaměření Lidaru bylo tehdy přesné na 40 cm. To je ovšem také už 30 roků starý projekt. Mám ještě zlatou cívku z mode lockeru. Pro technické muzeum by bylo jistě důležité, zařadit takové artefakty do sbítrek, zejména však do expozicí. Tam zřejmě mnohé usnulo.

4 0
možnosti

P56e85t67r 41Š77i39m83e72k

11. 2. 2021 18:15

V praxi se Joule běžně používá. Stroje Prima Laserdyne, Wibro se zdroji JK Lumonics.

0 0
možnosti