Pracovník centra pro bezdomovce měl konflikt se strážníky, o vině se přou

  20:02aktualizováno  20:02
Oblastní ředitel pražského centra pro lidi bez domova Jan Kadlec obvinil příslušníky pražské městské policie z fyzického útoku na jednoho ze zaměstnanců. Pracovník Naděje má po konfliktu pohmožděniny. Městská policie ale tvrdí, že napadeni byli její příslušníci, a nařčení se chce bránit.

Jednoho ze zaměstnanců centra pro lidi bez domova údajně napadli strážníci. Ti vinu odmítají s tím, že nařčení je dehonestací jejich práce. | foto: Centrum Naděje

Konflikt mezi dvoučlennou hlídkou městské policie a pracovníkem centra Naděje v Praze 1 se odehrál v neděli 9. června.

Podle oblastního ředitele Naděje Jana Kadlece chtěli strážníci informaci o jednom z klientů. Zaměstnanci sociálních služeb ale podle zákona o sociálních službách a nařízení GDPR musejí zachovávat mlčenlivost.

Fotogalerie

„Pracovník je požádal o služební čísla. To policisté odmítli, zakrývali si je rukou. Muž tedy vyšel ven, aby si vyfotografoval SPZ policejního vozu. Policisté ho před očima svědků srazili za jízdy otevřenými dveřmi auta, zaklekli na něj a v poutech odvezli na služebnu,“ uvedl ke konfliktu Kadlec s tím, že strážníci byli na zaměstnance vulgární.

Když se pracovník vrátil do centra, měl podle Kadlece pohmožděný krk, koleno a rameno. Momentálně je v pracovní neschopnosti a Naděje zvažuje další právní kroky proti městské policii.

„Rozumíme frustraci policistů, že potřebují informace o lidech, kteří jsou našimi klienty. Pro policisty je časově a administrativně náročné vyřídit si pro uvedený účel soudní příkaz. Výklad ministerstva práce a sociálních věcí je však velice striktní. Vznikající bezmoc však někteří policisté nezvládají a vylévají si zlost na zaměstnancích, kteří s tím nemohou nic dělat,“ dodal Kadlec. 

Agresivní byl zaměstnanec Naděje, tvrdí strážníci

Jeho verze událostí je ale v rozporu s tím, jak konflikt popisuje městská policie. Prý chtěla jednomu z obyvatel centra předat písemnost od soudu, protože měl na toto místo doručovací adresu. 

Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové byl naopak agresivní dotyčný zaměstnanec, který s hlídkou odmítal komunikovat.

„Strážníky uvítal slovy: „Co tady děláš ty vole? Nemáš tady co dělat, vypadněte, toto je chrám, mě blbosti nezajímaj,“ uvedla Seifertová.

Protože se strážníci dialogu nedočkali, rozhodli se z místa odjet, ale zaměstnanec centra se prý za autem rozeběhl, začal bušit do kapoty a snažil se otevřít dveře spolujezdce. 

„Na výzvy, aby přestal, dotyčný nereagoval a pokusil se z místa odejít. Hlídka proto využila svého zákonného oprávnění a proti muži použila donucovací prostředky. Při zákroku byli strážníci upozorněni dalšími zaměstnanci centra, že takovéto chování dotyčného zaměstnance je bohužel standardní,“ sdělila k zákroku Seifertová.

Ke zranění, které zaměstnanec na svém těle vyfotil, mluvčí uvedla, že žádné viditelné zranění neměl. Přesto mu byla standardně nabídnuto lékařské ošetření, které prý odmítl. 

Muž je navíc podezřelý z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby a znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci.

„Není pravdou, že by si ‚frustrovaní strážníci‘ vylévali zlost na zaměstnancích Naděje, ani na jejích klientech. Strážníci městské policie jsou s lidmi bez domova v každodenním kontaktu. Nejednou jim poskytli pomoc, nejednou zachránili život. S ohledem na uvedené a ve snaze zabránit další bezdůvodné dehonestaci se hodlá městská policie proti nepravdivému nařčení bránit,“ dodala Seifertová.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Najdete na iDNES.cz