Pracovník centra pro bezdomovce měl konflikt se strážníky, o vině se přou

  20:02aktualizováno  20:02
Oblastní ředitel pražského centra pro lidi bez domova Jan Kadlec obvinil příslušníky pražské městské policie z fyzického útoku na jednoho ze zaměstnanců. Pracovník Naděje má po konfliktu pohmožděniny. Městská policie ale tvrdí, že napadeni byli její příslušníci, a nařčení se chce bránit.

Jednoho ze zaměstnanců centra pro lidi bez domova údajně napadli strážníci. Ti vinu odmítají s tím, že nařčení je dehonestací jejich práce. | foto: Centrum Naděje

Konflikt mezi dvoučlennou hlídkou městské policie a pracovníkem centra Naděje v Praze 1 se odehrál v neděli 9. června.

Podle oblastního ředitele Naděje Jana Kadlece chtěli strážníci informaci o jednom z klientů. Zaměstnanci sociálních služeb ale podle zákona o sociálních službách a nařízení GDPR musejí zachovávat mlčenlivost.

Fotogalerie

„Pracovník je požádal o služební čísla. To policisté odmítli, zakrývali si je rukou. Muž tedy vyšel ven, aby si vyfotografoval SPZ policejního vozu. Policisté ho před očima svědků srazili za jízdy otevřenými dveřmi auta, zaklekli na něj a v poutech odvezli na služebnu,“ uvedl ke konfliktu Kadlec s tím, že strážníci byli na zaměstnance vulgární.

Když se pracovník vrátil do centra, měl podle Kadlece pohmožděný krk, koleno a rameno. Momentálně je v pracovní neschopnosti a Naděje zvažuje další právní kroky proti městské policii.

„Rozumíme frustraci policistů, že potřebují informace o lidech, kteří jsou našimi klienty. Pro policisty je časově a administrativně náročné vyřídit si pro uvedený účel soudní příkaz. Výklad ministerstva práce a sociálních věcí je však velice striktní. Vznikající bezmoc však někteří policisté nezvládají a vylévají si zlost na zaměstnancích, kteří s tím nemohou nic dělat,“ dodal Kadlec. 

Agresivní byl zaměstnanec Naděje, tvrdí strážníci

Jeho verze událostí je ale v rozporu s tím, jak konflikt popisuje městská policie. Prý chtěla jednomu z obyvatel centra předat písemnost od soudu, protože měl na toto místo doručovací adresu. 

Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové byl naopak agresivní dotyčný zaměstnanec, který s hlídkou odmítal komunikovat.

„Strážníky uvítal slovy: „Co tady děláš ty vole? Nemáš tady co dělat, vypadněte, toto je chrám, mě blbosti nezajímaj,“ uvedla Seifertová.

Protože se strážníci dialogu nedočkali, rozhodli se z místa odjet, ale zaměstnanec centra se prý za autem rozeběhl, začal bušit do kapoty a snažil se otevřít dveře spolujezdce. 

„Na výzvy, aby přestal, dotyčný nereagoval a pokusil se z místa odejít. Hlídka proto využila svého zákonného oprávnění a proti muži použila donucovací prostředky. Při zákroku byli strážníci upozorněni dalšími zaměstnanci centra, že takovéto chování dotyčného zaměstnance je bohužel standardní,“ sdělila k zákroku Seifertová.

Ke zranění, které zaměstnanec na svém těle vyfotil, mluvčí uvedla, že žádné viditelné zranění neměl. Přesto mu byla standardně nabídnuto lékařské ošetření, které prý odmítl. 

Muž je navíc podezřelý z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby a znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci.

„Není pravdou, že by si ‚frustrovaní strážníci‘ vylévali zlost na zaměstnancích Naděje, ani na jejích klientech. Strážníci městské policie jsou s lidmi bez domova v každodenním kontaktu. Nejednou jim poskytli pomoc, nejednou zachránili život. S ohledem na uvedené a ve snaze zabránit další bezdůvodné dehonestaci se hodlá městská policie proti nepravdivému nařčení bránit,“ dodala Seifertová.

Autor:

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Česko - Bulharsko 2:1, solidní hra, obrat, góly Schick. Fotbalisté vyhráli

ZACHRÁNCE. Český fotbalista Patrik Schick (vlevo) slaví společně s Jakubem...

Čeští fotbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 dali první gól a poprvé vyhráli. Ve svém druhém...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Bouřky se přihnaly nad Česko, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Martin Popek z Nýdku zaznamenává všechny bouřkové jevy. Snímek z bouřek v tomto...

Po vysokých teplotách v sobotu nastoupily bouřky, už působí problémy například na mnoha místech Středočeského kraje. Na...

Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena,...

Další z rubriky

Po srážce s dodávkou vjel řidič do vodní nádrže, zachraňovali i jeho psa

Řidič Škody Fabia vjel po střetu s dodávkou v Průhonicích do vodní nádrže. (14....

Kuriózní nehoda se stala u Průhonic v okrese Praha-západ, kde osobní auto po střetu s dodávkou vjelo do vodní nádrže....

Všechny autobusy na znamení budou v Praze nejdřív za rok, vozy nevyhovují

Ilustrační snímek

Nápad udělat všechny autobusové zastávky v pražské MHD na znamení se nebude realizovat dřív než v létě roku 2020....

V Lidicích si stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce

V Lidicích na Kladensku si lidé 15. června 2019 při pietním aktu připomněli 77...

V Lidicích na Kladensku si v sobotu stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Svůj příběh připomněla i...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz