Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Před 45 lety zemřel fotograf Josef Sudek, jednoruký král stínů

  16:53
Talent od boha, nezměrná píle, obdivuhodná vytrvalost, dokonalý cit. A také svérázný vzhled i přístup k práci. Tím vším oplýval kolínský fotograf Josef Sudek, který zemřel 15. září 1976. Dráhu knihaře opustil, když v první světové válce přišel o roku, fotografem se tak stal z nutnosti, ale brzy si řemeslo zamiloval.
Svéráz za objektivem. Sudek svým kontroverzním vzhledem, který umocnila...

Svéráz za objektivem. Sudek svým kontroverzním vzhledem, který umocnila amputovaná ruka, připomínal někdy bezdomovce. | foto: Ateliér Josefa Sudka

O fenomenálním díle významného tvůrce evropské avantgardy svědčí i to, že nekrolog k jeho pohřbu napsal budoucí laureát Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.

„Kus ramene a pravou ruku urvala mu první světová válka. Nikdy o tom nemluvil. Když rukoval na vojnu, byl vyučený knihař. Když se vrátil, nebyl nic. Ze zlé nutnosti učil se fotografem, ale toto řemeslo si zamiloval a vyučil se mu mistrně,“ vzpomínal na Sudka Seifert.

Ve své tvorbě byl Sudek perfekcionista. Úzkostlivě promýšlel kompozice; pokud nebyl spokojený s výsledkem, vracel se zpět na stejná místa a záběry mnohokrát opakoval. Když cítil, že nastal pro snímek ten správný moment, říkal, že slyší, jak „hudba hraje“.

Ruku zanechal v Hradci

Josef Sudek se narodil v Kolíně 17. března 1896. Na své dětství vzpomínal rád i přesto, že jeho rodina žila ve skromných poměrech. Otec, který byl malíř a dekoratér, navíc zemřel pouhé tři roky po Josefově narození.

Ten pak vychodil obecnou školu v Nových Dvorech a pokračoval na Královské zemské škole řemeslnické v Kutné Hoře. Po ní se v červenci 1910 zapsal do tříletého učení u pražského knihaře Františka Jermanna, kde získal tovaryšský list, se kterým nastoupil do zaměstnání u knihaře v Nymburku.

Řada jeho podmanivých snímků zátiší pak vznikala skrze skla okna jeho milovaného ateliéru na Újezdě.

„Po vypuknutí první světové války však musel narukovat na frontu. Během bojů v Itálii ho zasáhl granát a přišel o pravou paži, kterou mu amputovali lékaři ve Štýrském Hradci. Tento handicap mu pak znemožňoval vrátit se zpět k původní profesi, a tak se rekvalifikoval na fotografa,“ popsala Sudkovy osudové roky historička Petra Hollerová z Regionálního muzea v Kolíně.

Už během následného pobytu v pražské Invalidovně, která sloužila jako ubytovna pro válečné invalidy, vznikl jeden z jeho prvních fotografických cyklů a v roce 1922 ho přijali na grafickou školu.

„To pro mě byl novej svět. Profesor Karel Novák byl nóbl pán, inteligentní. To se hned poznalo, protože snášel moje výroky o prdelích, jak mi zůstaly ve slovníku z války. Taky se mi na něm líbilo, že ukazoval sbírku fotografií a nic k tomu neříkal. To je přece krásný, když se k fotografiím nic neříká,“ vzpomínal později Sudek na studia grafiky.

Fotografování ho postupně uchvátilo. „Pro Sudkovu tvorbu byl zásadní rok 1927. Tehdy se mu podařilo získat první vlastní fotoateliér v Praze na Újezdě, jenž se mu stal domovem i místem setkávání s přáteli. Jeho genius loci dal vzniknout i několika významným Sudkovým fotografickým cyklům,“ připomněla Hollerová.

Lákaly ho veduty a zátiší

Památník inspiroval legendární snímek

Památník fotografa Josefa Sudka na kolínském Kmochově ostrově byl odhalen v...

Památník fotografa Josefa Sudka na kolínském Kmochově ostrově byl odhalen v roce 2016 u příležitosti 120. výročí umělcova narození. Je inspirován slavným snímkem Jaromíra Funkeho, světově významného průkopníka avantgardní fotografie. 

Ten na ní v roce 1922 zachytil Josefa Sudka poblíž západní špice Kmochova ostrova, jak hledí na řeku Labe a okolní polabskou krajinu. Ta byla ostatně motivem řady jeho podmanivých fotografií. Slavného rodáka připomíná v přízemí kolínské radnice také busta, kterou vytvořil v roce 1972 sochař Stanislav Hanzík.

Sudkovy první práce ovlivnil zejména romantismus, který se projevoval v „měkkých fotografiích“ (focené v přítmí či při zatažené obloze, pozn. red.). Mezi ně patří třeba cykly Z Invalidovny nebo Z kolínského ostrova. K modernímu výrazu se dostal přes cyklus Dostavba chrámu svatého Víta především svými díly pro nakladatelství Družstevní práce. Tento podnik, se kterým spolupracoval už od 20. let 20. století, mu zadával pravidelné zakázky na reklamní snímky.

„U Sudka je ale krásně vidět, že to, že za něco dostal zaplaceno, neznamená, že ho to méně bavilo nebo tomu nevěnoval zájem. Na rozdíl od mnoha jeho současníků, kteří se reprodukcím uměleckých děl věnovali, je u Sudka patrný výrazný rukopis a jedinečný přístup, který ho už za jeho života charakterizoval,“ všimla si historička umění Hana Buddeus.

Nejvýznamnější fotografie vytvářel od 40. let. Vedle panoramatických vedut (fotograficky přesný snímek výseku krajiny s bočním pohledem na město, pozn. red.) to byly portréty a lyrická zátiší, například cyklus Okno mého ateliéru, Vzpomínka na pana kouzelníka nebo Velikonoční vzpomínky.

První samostatnou výstavu měl jednoruký génius z Kolína v roce 1932. Přes tělesný handicap používal těžké staré fotoaparáty: levou rukou zvládl obstarat zakládání filmu, expozici i vyvolávání snímků. „Sudkova ruka byla neobyčejně velká – asi proto, že měl jen jednu a všechno s ní musel dělat,“ napsal tehdejší časopis amatérského Svazu českých fotografů Dobré světlo.

Už za první republiky se Sudek ocitl v centru pražského uměleckého a společenského dění. Mezi jeho přátele patřili avantgardní fotograf Jaromír Funke nebo malíř Emil Filla, po druhé světové válce se pak stýkal například s již zmíněným Jaroslavem Seifertem.

V pozdějším věku ho ale provázela pověst samotáře a podivína. Často ho bylo možné spatřit, jak ošuntělý se vzezřením bezdomovce bloumá s nezbytnou kamerou na zádech pražskými ulicemi.

Josef Sudek zemřel v roce 1976 v Praze ve věku osmdesáti let. Jeho pozůstalost nyní spravuje pražské Uměleckoprůmyslové muzeum, které od roku 1995 provozuje Galerii Josefa Sudka v jeho posledním bydlišti na Hradčanech. Jako výstavní prostor pak slouží také replika Sudkova ateliéru na Újezdě.

Autor:

Pražské letiště zkracuje dobu parkování zdarma na 10 minut

  • Nejčtenější

Plastika na Andělu je lživá, míní Hřib. Jednání o odstranění se nekonalo

5. května 2024  9:05,  aktualizováno  6.5 14:13

Plastika v metru na Andělu je lživá a dostane novou podobu. Oznámil to náměstek primátora Zdeněk...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:55

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Ven ze souprav! Pražské metro ve špičce ochromila závada i pád do kolejiště

6. května 2024  17:51,  aktualizováno  20:30

Od 17:30 hodin stál provoz metra na lince B mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc, DPP uvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnul za volantem a srazil lidi na chodníku. Pro ženu a dítě letěl vrtulník

5. května 2024  19:10,  aktualizováno  19:48

V Kostelní Lhotě na Nymbursku vjel v neděli odpoledne řidič osobního auta na chodník, kde srazil...

Astma nelze brát na lehkou váhu, upozorňuje nástěnná malba v Nuslích

7. května 2024  17:58

V pražských Nuslích byla v úterý představena nástěnná malba pouličního umělec Dmitrije Proškina...

Nejen Stavjaňa, dalším asistentem trenéra ve Spartě bude Vejvoda

7. května 2024  17:51

Nedávný kladenský kouč Otakar Vejvoda bude v nadcházející sezoně působit v realizačním týmu...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák přes svodidla, omezoval oba směry

7. května 2024  11:14,  aktualizováno  16:21

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

Utonulý ve Vltavě byl britský turista. Během noci s přáteli skočil z party lodi

7. května 2024  15:41

Tělo, které v neděli vylovili policisté z Vltavy poblíž Štefánikova mostu, patřilo...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...