Píšťaly umlčel nástup covidu. (17. prosince 2020)

Píšťaly umlčel nástup covidu. (17. prosince 2020) | foto: archiv Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsv. Trojice v Dobříši., MF DNES

Peníze na opravu varhan v Dobříši došly. Kostel doufá, že uspěje v soutěži

  • 0
Za takzvaně normálních okolností by se možná už nyní v dobříšském kostele Nejsvětější Trojice radovali z brzkého dokončení opravy vzácných varhan. Tok peněz na účet spolku pro obnovu historického nástroje se po několika letech kvůli epidemii koronaviru téměř zastavil. Členové spolku se tak přihlásili do soutěže, díky které by bylo možné finance získat.

Dobrovolnická sbírka přišla o příjem z veřejných akcí. Iniciátoři je pořádají po celý rok, a přestože vstupné je dobrovolné, pokaždé návštěvníci přispějí nemalou částkou. Jde až o několik tisíc korun.

„Letošní rok byl pro příznivce a podporovatele našich benefičních koncertů velice skoupý. Museli jsme zrušit šest plánovaných živých koncertů včetně toho adventního v prosinci,“ upozorňuje na komplikace předseda Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši Ivo Kylar.

Start do nového letopočtu 2020 přitom pro členy spolku a jejich příznivce vypadal více než dobře. Právě zahájený 5. ročník benefičních koncertů sliboval nejen kulturní zážitky, ale také další příspěvky na konto varhan. V lednu tak Ivo Kylar s optimismem říkal, že zbývá sehnat už jen zhruba milion korun z celkových více než čtyř.

Kostely se uzavřely a pokladničky byly prázdné

Následné zmrazení života v zemi však benefiční akce znemožnilo. Do toho přišlo také uzavření kostelů včetně toho v Dobříši. Jakmile přestali věřící chodit na pravidelné bohoslužby, logicky zela prázdnotou i pokladnička určená na příspěvky zachráncům varhan. „Už na jaře nedorazili ani turisté, kteří se vždy rádi podívají do našeho kostela. Rovněž oni často přidali nějaký ten obnos,“ podotýká Ivo Kylar.

S kolegy ze sdružení se ale nevzdali. Ještě do léta zorganizovali dva koncerty, které mohli zájemci sledovat prostřednictvím internetu. Ale ten červnový už raději přesunuli na září, kdy se lidé naživo mohli radovat z vystoupení Zuzany Stirské a formace Fine Gospel Time.

Podzim však sbírce opět vystavil nemilosrdnou stopku. Jen těsně před vládním zákazem všech vnitřních kulturních akcí se přímo v kostele uskutečnil koncert duchovní hudby pod názvem Utrakvisté v Čechách. A to v podání vokálního souboru Gontrassek pod vedením Jana Bati. Byl však nadlouho poslední. Říjnový pořad pod názvem Napříč staletími už se nekonal.

Přesto se letos konto sbírky posunulo. „Momentálně nám zbývá vybrat přibližně 700 tisíc korun. Prostě jsme v cílové rovince,“ míní vůdčí osobnost obnovy varhan s tím, že navzdory příkořím navíc svitla projektu další šance. Nominoval se totiž do soutěže ČSOB pomáhá regionům. Čím více peněz vybere soutěžící projekt od veřejnosti, tím vyšší dar od banky získá. Nejlepší z každého kraje dostane 50 tisíc korun.

Právě podpora, kterou mohou až do Tří králů lidé v soutěži vyjádřit, může dostavbu skvostu přiblížit. Původní termín odhalení varhan – 30. května 2021 – ale reálný rozhodně není. Podle Kylara by mohly být připravené spíše někdy v září.

Jak podpořit obnovu varhan

  • Do 6. 1. 2021 do projektu v soutěži ČSOB poslat příspěvek na účet: 101 7777 101/0300, variabilní symbol: 20201203. 
  • Dárcovskou jednorázovou nebo trvalou DMS v hodnotách 30, 60 nebo 90 Kč na telefonní číslo 87 777 ve znění: DMS mezera VARHANYDOBRIS mezera 30 (60, 90), či TRV mezera VARHANYDOBRIS mezera 30 (60,90).
  • Jakoukoli částkou na účet: 115-0099660227/0100.
  • Adoptovat varhanní píšťalu na www.adopce.varhanydobris.cz.
  • Darovat 300, 500 nebo 1 000 Kč na www.varhanydobris.cz pod záložkou Darujme.cz.

Mistrovské dílo z Krnova

Nástroj pro Dobříš postupně kompletují ve varhanářské dílně Kánský–Brachtl v Krnově. „Jsou hotové všechny píšťaly, nyní restaurují skříň. I když nás letos provázely potíže, rozhodně se nehroutíme. Varhany nejsou houska na krámě, chce to čas. Jakmile bude hotovo, chystáme velkou slávu včetně svěcení varhan. A pak se lidé mohou těšit na varhanní koncerty,“ říká s optimismem Ivo Kylar.

Předseda sdružení zároveň upozorňuje, že je možné nadále jednotlivé píšťaly adoptovat. Prostřednictvím příspěvku na části nástroje tak dárci sníží pořizovací cenu. Stejně tak lze posílat jakékoli částky na transparentní účet. „Hlavní je ale nyní soutěž, lidé nám mohou hodně pomoci,“ nabádá Ivo Kylar.