Amazon spěchá. Do konce ledna potřebuje stavební povolení na obří sklad

  18:44aktualizováno  18:44
Americký internetový obchod Amazon, který chce u středočeské Dobrovíze stavět obří sklad zboží, má naspěch. Do konce ledna totiž potřebuje získat stavební povolení. Jenže musí vyřídit spoustu formalit - výstavbu obchvatu nebo čističku odpadních vod, ale všechno nejde hladce.

Obří sklad firmy Amazon by u Dobrovíze mohl být postaven do září 2014 | foto: Vizualizace Amazon

Je to doslova sprinterský závod a blíží se cílová rovinka.

Americká firma Amazon závodí s časem i obyvateli Dobrovíze, u které chce postavit sklad o rozloze třinácti fotbalových hřišť. Hotovo má být v září. Aby se termín stihl a Amazon mohl z Dobrovíze pohodlně expedovat vánoční zásilky, je nezbytné, aby šlo vše hladce. A rychle.

Fotogalerie

Zatím nejde.

Firma potřebuje do konce ledna získat stavební povolení, ale úřady brzdí námitky odpůrců stavby. Amazon se teď proto snaží udělat maximum pro to, aby zastupitelstvo Dobrovíze i místní občanská iniciativa svá odvolání stáhly.

"Už jednáme s právními zástupci majitelů pozemků. Snažíme se co nejvíc spěchat," potvrdil Pavel Sovička, ředitel developerské firmy Panattoni, která má halu stavět. Dobrovízští původně podmiňovali výstavbu haly právě vybudováním obchvatu k místní průmyslové zóně. Chtěli se tak vyhnout nárůstu dopravy.

Teď je tedy třeba přesvědčit majitele, aby své pozemky co nejdřív prodali nebo vyměnili.

Tato nezvyklá rychlost se teď týká i zástupců státu, kteří se v minulosti několikrát vyslovili pro to, aby Amazon mohl začít stavět – nedávno dostal například starosta Dobrovíze dopis z ministerstva zahraničních věcí, aby stavbu podpořil.

"Kamiony blokují celý pruh"

Co potřebuje Amazon od státu teď? "Právě dnes jsem jednal na pozemkovém fondu, který vlastní půdu v okolí Dobrovíze. Potřebujeme, aby některou tuto půdu směnil za půdu v místech, kde by měl stát obchvat, někteří vlastníci totiž chtějí výměnu pozemků," upřesnil ředitel Sovička.

Amazon vs. místní

V následujících týdnech se rozhodne o tom, zda středočeské hejtmanství potvrdí změnu územního řízení, která umožní Amazonu postavit u Dobrovíze obří halu.

Stavební úřad v Hostivici souhlasil, ale proti jeho rozhodnutí se odvolala radnice v Dobrovízi a sousední Hostouň, stejně jako sdružení Občané pro Dobrovíz. Amazon ve spojení s developerem Panattoni usiluje o to, aby odvolání byla stažena a nebyly už vážnější překážky ke stavbě haly.

Jeho snaha, na konci které by si přál stáhnutí odvolání Dobrovízských, však nemusí vůbec vyjít. Když se MF DNES včera ptala na stanovisko Martina Dostalíka ze sdružení Občané pro Dobrovíz, které odvolání podalo, neříkal nic, co by mohlo Sovičku a Amazon potěšit.

"Zrovna jsem jel kolem nynější haly, na krátkém úseku silnice stálo asi dvacet kamionů a blokovaly celý jeden pruh. Nedovedu si představit, co tu bude, až by tu stála obrovská hala, hned to jedu vyfotit," stěžoval si.

"Máme tak zásadní výhrady, že nám těžko může Amazon vyhovět," prohlašuje Dostalík. Jeho hlavní výhrady se týkají silnic v okolí haly, a to nejen samotného obchvatu. "Pořád slyšíme jen a jen sliby, to nám nestačí, žádné záruky, že naše připomínky budou splněny, nemáme," dodal.

Z jeho slov přitom vyplývá, že by si řada lidí v Dobrovízi přála místo Amazonu raději jiné firmy, které by musely mít podstatně menší počet zaměstnanců a nepotřebovaly by tolik kamionů.

"My proti Amazonu osobně nic nemáme. Pro tak mohutnou firmu ale prostě není v našem území prostor, ať jde jinam," míní zástupce sdružení Občané pro Dobrovíz. Starosta Dobrovíze Martin Šafr tak radikální není, ale ani on si nemyslí, že by Amazon a Panattoni dosáhly urychleně stáhnutí odvolání a začaly by stavět. "Zdá se mi, že nejsou úplně v realitě, pokud chtějí začít halu stavět koncem měsíce," tvrdí.

Pavel Sovička z Panattoni však ujišťuje, že dělají vše pro splnění cíle: "Naším cílem stále je, aby odvolání byla stažena, děláme pro to maximum," avizoval v pondělí.

Úřady vydaly územní rozhodnutí ke kritizované hale Amazonu:

  • Nejčtenější

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Metaři uklidili ulici u Gottovy vily, lidé tam ale svíčky nosí dál

Ulice před domem Karla Gotta na pražské Bertramce je od noci na úterý opět průjezdná. Záplavu svíček a květin, které...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Štěpánka Duchková bydlí v Čakovicích. O dům skvěle pečuje a je to znát

Televizní a rozhlasová moderátorka Štěpánka Duchková už dvanáct let žije v rodinném domku v pražských Čakovicích a za...

Soudce Elischer obžalovaný z korupce byl propuštěn z vazby

Soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer obžalovaný ze zmanipulování odvolacích řízení a přijímání úplatků byl...

Byt z 50. let zažil šok. Je z něj švihák, který se těší na rodinu

Byt v domě z 50. let v pražských Hodkovičkách potřeboval kompletní rekonstrukci. Mladá rodina oslovila studio Collarch...

VIDEO: Koloběžkáře v Praze poučují hlídky z půjčovny, městu stejně vadí

Sdílené koloběžky v Praze nemají zrovna nejlepší pověst. Zaparkované lidem překážejí v chůzi, jezdci porušují pravidla....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz