Diskuze

Dědu nosili na ramenou, vzpomíná na amerického osvoboditele jeho vnuk

Americký spisovatel Patrick Dewane představí v Plzni hru o svém dědečkovi Mattu Konopovi. Ten v květnu 1945 jako podplukovník americké armády pomáhal osvobozovat i Domažlice, odkud pocházeli jeho předkové. „V Čechách se cítil jako doma,“ říká o dědečkovi autor hry Náhodný hrdina.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PK

No ono americké osvobozování miničásti ČSR, se spíše podobalo intenzitou vojenských akcí, - brannému, zábavnému, cvičení pro vyplnění času kluků, shromážděných na skautském jamboréé. .....

0 7
možnosti
JS

Amíci jen plnili dohodu s Rusy. Čára Styku Plzeň Domažlice byla z jejich strany dodržena. Asi by lehce osvobodili Prahu a dálší dost významnou část Čech. To, že, vyjma esesáků, s kterými Amíci zacházeli podobně jako Rusové, jim Němci nekladli takový odpor jako Rusům, nebyla jejich chyba. Ale americké nebo ruské zajetí byl hodně velký rozdíl.

2 0
možnosti
VR

Ten samý problém má se svými dětmi. Proto doufám, že moji vnuci pochopí proč jsme odeěli a co jsme pro jejich svobodu museli udělat a dokázat. Nechci psát slovo "vytrpět", ale jejich svoboda a naše nebyla for FREE.

0 0
možnosti
PC

To měl váš dědeček i ti, koho osvobozoval štěstí. Dnešní, američtí "osvoboditelé", nejsou takto oslavováni. Proč? To jistě tušíte. Asi nějak přestali osvobozovat, že?

0 9
možnosti
PZ

Pro níže se vypisující rusofilní vlastízrádce:

Sověti nás neosvobodili. K tomu, aby se něčemu mohlo říkat osvobození nestačí jen vyhnat předchozího okupanta, musí totiž přijít jaksi i svoboda. A ta s "osvobozením Rudou armádou" rozhodně nepřišla:

sovětská vojenská správa na obsazeném území Podkarpatské Rusi blokovala státní správu vládního zmocněnce Františka Němce, dokonce jej pak vyhnala, takže se nemohla ustanovit československá státní moc, násilím odváděli československé občany rusínské národnosti do Rudé armády, místní komunistické výbory s importovanými kádry z SSSR podporované sovětskou vojenskou správou "odhlasovaly" ve velmi podobném scénáři jako na Krymu proklamaci "všelidového souhlasu s připojením Podkarpatské Rusi k SSSR". Benešovi bylo vyhrožováno, že jestli nepřijme komunistický "košický vládní program", bude na "osvobozeném" území ustanovena komunistická kolaborantská vláda podobně, jako v Polsku vznikl Lubinský výbor. NKVD na "osvobozených" územích podle předem připravených seznamů zatkla několik tisíc československých státních příslušníků ruské národnosti (emigrantů po říjnovém puči 1917) a odvlekla je do SSSR, kde je buď zavraždili nebo poslali do lágrů. Včetně několika případů lidí již narozených v ČSR. Sovětská vojenská správa odmítala komunikovat s jakýmikoli zástupci poliických stran na obnově státní správy a samosprávy s výjimkou komunistů a jimi zřizovaných paralelních a protiústavních "Národních výborů", čímž byl rovnou dán základ komunistické vlády v zemi. Toto jsou vše jasné znaky toho, že se nejednalo o žádné osvobození, ale jen střídání dvou cizích okupačních správ a ustanovování vlády jejich kolaborantů.

A co se týče těch nadšených lidí: víte, je dobře pročítat obecní kroniky, z nichž zjistíte, jak to nadšení v průběhu května a června rychle ochladlo a vystřídaly je nevěřícné rozpaky z toho, co se pod sovětskou správou dělo. Už v červnu 1945 vzniklo pořekadlo: "šest let jsme na vás čekali a dalších sto let nás to bude mrzet".

11 2
možnosti
JH

Tak ono na místech osvobozených Američany to bylo podobné :-) Tedy taková směs díků a rozčarování. Jen ty Rumuny jsme nesnášeli tak nějak kompletně :-)

0 3
možnosti
LP

Sovětské či rumunské osvoboditele jsme také nosili na ramenou. A také jsme jim dávali šeříky. O tom nebude reportáž?

2 12
možnosti
VB

Tohle není reportáž, ale rozhovor.

6 1
možnosti
JC

Až na to, že ČSR osvobodil Sovětský svaz, avšak ten je dnes nežádoucí, tak se musí překrucovat a překrucovat. Američanům nešlo o osvobozování, ale o záchranu Němců, aby jim dělali vědu. Sami totiž nebyli schopni nic vymyslet, tak si mozky kupovali. Správně bychom měli oslavovat Sovětské hrdiny z 45 a ne Americké.

5 25
možnosti
JH

Na našem území moc vědců nenašli :-)

Ale fakt je, že čáru na mapě udělali tam, kde končili jejich vojenské zájmy, u jediné zbylé velké fungující německé zbrojovky. Dál už je to nezajímalo.

A že když po Plzni začali dávat na bary nápisy "jen pro bílé", lidé to po protižidovském tažení za WWII moc nechápali ;-D

2 6
možnosti
LK

ten rozhovor je jako pohlazení

10 0
možnosti