Válka sester došla až k soudu. Jedna druhou žaluje, že pokácela stromy

  13:32aktualizováno  13:32
Už patnáct let vedou soukromou válku sestry Anna Vraná a Alena Soukupová, které mají v Babylonu na Domažlicku chatu po rodičích. Jejich spory došly tak daleko, že Soukupová podala na sestru trestní oznámení kvůli tomu, že na chatě pokácela 75 smrků. Případ teď projednává soud.

Soud zatím neví, zda se obžalovaná Anna Vraná dopustila trestného činu. Názory znalců se různí. | foto: Kristýna Bublová, 5plus2.cz

Šestašedesátiletá důchodkyně Anna Vraná čelí obžalobě z poškození cizí věci. V březnu 2011 totiž bez souhlasu své sestry pokácela na zahradě chaty, kterou s ní spoluvlastnila, 75 smrků.

"Se sestrou už patnáct let vůbec nekomunikujeme. Nejsem si vědoma toho, že bych něco udělala a nechápu, proč stojím před soudem. Stromy jsem pokácela prostě proto, že se mi nelíbily a dělaly ostudu," vypověděla před domažlickým soudem Anna Vraná, která stejně jako její sestra žije v Praze. "Odmítám, že by mělo jít o nějakou pomstu," dodala.

Podle Soukupové začaly spory mezi sestrami v době, kdy se v rodině objevil nový manžel paní Vrané. Ta zase tvrdí, že si se sestrou nerozuměly už dříve. "Pořád mi vyhrožovali soudem a manžel mé sestry mi v chatě nechával pořád nějaké vzkazy a dopisy," uvedla před soudem Vraná.

"Nedá se s ní komunikovat. Proto, kdykoliv se něco stalo, obrátili jsme se raději na policii," vysvětlovala čtyřiašedesátiletá Soukupová. "Byla to prostě válka, proto ty stromy pokácela," dodal její manžel Václav Soukup.

Zatím není jasné, zda se stal trestný čin

I přes obrovské rodinné spory a pokácené stromy si obě ženy dokázaly majetek vypořádat. Soukupová nakonec od Vrané koupila koncem roku 2011 její podíl.

"Dala jsem tátovi slib, že Babylon zvelebím, a tak jsem to chtěla dodržet i přesto, že jsem podíl koupila nakonec za dvojnásobnou cenu, než mi byla původně nabízena," řekla Soukupová.

Proč ale sestry v kupní ceně nezohlednily škodu napáchanou na stromech, nedokázala soudci Janu Švíglerovi vysvětlit ani jedna z nich.

Alena Soukupová podala na sestru trestní oznámení.

Alena Soukupová podala na sestru trestní oznámení.

Trestný čin poškození cizí věci vzniká, pokud je škoda minimálně pět tisíc korun. Jenže vyjádření soudních znalců k hodnotě pokáceného živého plotu se různí. Zatímco někteří jej odhadli na pouhé čtyři tisíce, další až na částku přesahující 120 tisíc korun. Soudní znalkyně předvolaná soudem dokonce uvedla, že částku vůbec nelze stanovit.

Domažlický okresní soud už případ Vrané a Soukupové jednou zastavil s tím, že se o trestný čin nejedná, ovšem Krajský soud v Plzni doporučil trestní řízení zahájit.

Hlavní líčení bylo v pondělí odročeno na neurčito. "A to do doby, než bude zpracován nový znalecký posudek, který určí hodnotu stromů těsně před jejich pokácením," uzavřel jednání Švígler.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Faktor PH. Nastal čas na milionový odchod z Plzně

Patrik Hrošovský slaví gól Plzně na hřišti Realu Madrid v Lize mistrů.

Plzeň přijde o své fotbalové plíce. Neunavitelný záložník Patrik Hrošovský přestoupí do Belgie. Ani Petr Čech nebyl tak...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Další z rubriky

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Ordinace v Plzeňském kraji jsou, lékařům se ale na vesnice moc nechce

Starosta Nalžovských Hor Zdeněk Hlaváč v opuštěné ordinaci dětského lékaře....

Dotace na zařízení ordinace obecního lékaře nabídl Plzeňský kraj obcím v regionu. Ty mohou nyní žádat o peníze. Část...

Hledá se kupec plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, zatím bez výsledku

Soud poslal v pátek 14. června 2019 do konkurzu hutě Plsen Steel vlastněné...

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, netrpělivě vyhlíží investora. Ten je po záchranu...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ APLIKACÍ - JAVA/C++

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz