Letos v kraji zemřelo při nehodách 40 lidí. Ilustrační snímek

Letos v kraji zemřelo při nehodách 40 lidí. Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Více než 1,5 promile alkoholu má v sobě viník každé dvacáté havárie

  • 5
Na silnicích Plzeňského kraje letos zemřelo už 40 lidí. Stejně jako za celý rok 2014. Jenže neustále přibývá i méně závažných karambolů zaviněných opilými. Letos jde o každou dvanáctou bouračku. U každé dvacáté měl viník v krvi přes 1,5 promile.

Za prvních sedm měsíců zemřelo v Plzeňském kraji podle oficiálních policejních statistik 34 lidí. Úplně stejně jako na jižní Moravě. Oba regiony tak podle oficiálních statistik policejního prezídia drží smutný republikový primát v počtu obětí bouraček. V srpnu, podle zatím neoficiálních údajů, zemřelo na silnicích Plzeňského kraje dalších šest lidí.

Tragické srpnové nehody v kraji

4.8. chodkyně mezi motorkami, Trhomné

4.8. cyklista, Černošín

7.8. motorkář, Kočov

10.8. žena sražená tramvají u Severky, Plzeň

11.8. náraz auta do stěny viaduktu, Bdeněves

18.8. sražená chodkyně, Karlovarská třída, Plzeň

„Snažíme se nárůst tragédií zpomalit. Teď končí prázdniny, v pondělí začíná školní rok. Na silnicích budou v následujících dnech maximální počty policistů. Budou i u přechodů poblíž škol, aby dohlíželi na bezpečnost dětí. Ty potřebují pár dnů na to, aby se zase zklidnily. Obávám se ale, že při různých oslavách konce prázdnin se na silnicích může objevit více účastníků pod vlivem alkoholu,“ uvedl šéf krajské dopravní policie Vladimír Toman.

Opilí mají už teď v kraji na svědomí každou dvanáctou bouračku, ke které letos vyjížděli policisté. Nejvíc podnapilých bouralo v samotné Plzni a v okresech Plzeň-sever a Plzeň-jih.

Opilce za volanty má odradit kampaň Piješ. Řídíš. Zabíjíš.

„Mám obavu, že se to v budoucnu bude ještě stupňovat. To ale nechceme,“ prohlásil včera plzeňský primátor Martin Zrzavecký. Město Plzeň společně s krajem uvolnily peníze na kampaň, která je zaměřená právě na alkohol za volanty a řidítky. Podílí se na ní i policisté.

Oběti dopravních nehod v kraji

rok mrtvých

2005 60
2006 60
2007 70
2008 65
2009 61
2010 49
2011 45
2012 52
2013 43
2014 40
2015 39
2016 41
2017 (leden-srpen) 40

zdroj: PČR

„Co víme, nikde jinde v České republice podobný projekt není. Jmenuje se Piješ. Řídíš. Zabíjíš. Čas už nevrátíš,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová. Kromě plakátů jsou hotové i rozhlasové spoty.

Za prvních sedm měsíců v kraji zavinilo nehodu 137 opilých řidičů aut, 27 podnapilých cyklistů i osm chodců. Celkem v té době policie řešila 2021 havárií.

„Z celkového počtu 172 nehod, kde byl zjištěný alkohol u viníka, ve 103 případech hladina alkoholu přesáhla 1,5 promile. Přitom u hladiny 1,5 promile alkoholu v krvi je podle studií u takového řidiče riziko nehody 127krát větší, než u střízlivého. Výzkum dává jednoznačnou odpověď na představy některých lidí, že když po čtyřech pěti pivech sednou za volant, že bezpečně dojedou domů,“ uvedl dopravní policista Toman.

Další desítky opilých policisté odhalili při preventivních kontrolách ještě dřív, než stačili nabourat.

Za suchými čísly ze statistik jsou konkrétní příběhy. V červnu zemřel při noční bouračce osobního auta mezi Zhůřím a Jarovem na jižním Plzeňsku spolujezdec. Šofér vezl ze Žinkov kamarády po hasičských závodech a následné zábavě. Řidiči krátce po nehodě naměřili policisté 1,79 promile.

Auto podle několika zdrojů řídil bývalý krajský zastupitel za KSČM Václav Šampalík. V případě odsouzení mu za usmrcení z nedbalosti a ohrožení podvlivem návykové látky hrozí až šest let vězení.

Byla to přitom jen jedna z deseti tragických bouraček v prvních sedmi měsících letošního roku, kdy se podle prvotního vyšetřování na nehodě podílel alkohol. „V několika dalších případech ještě čekáme na výsledky nařízených pitev,“ upozornila policistka Martina Korandová.