Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

V Přešticích měří kvalitu vzduchu. Když je špatný, přijde lidem SMS

  15:53
Radnice v Přešticích na Plzeňsku nainstalovala ve městě a v přilehlých obcích čtyři stanice na měření kvality ovzduší. Pokud čidla zaznamenají překročený limit prachových částic, přijde občanům zpráva do mobilu.

Hustá doprava vedená středem města stojí za zvýšeným znečištěním ovzduší v Přešticích na Plzeňsku. (20. 10. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

„V místě je překročený limit množství prachových částic v ovzduší. Doporučujeme nevycházet a nevětrat.“ Zprávy podobného typu by měly lidem z Přeštic a z přilehlých obcí přicházet do mobilu ve chvíli, kdy se kvalita ovzduší zhorší.

To je informace zajímavá pro všechny a mimořádně důležitá například pro astmatiky. Město se jako jediné v Plzeňském kraji stalo součástí projektu Agdata City a poskytuje občanům aktuální data o kvalitě ovzduší.

„Ve městě a okolí jsme nechali instalovat čtyři stanice na měření kvality ovzduší. Dvě jsou v Přešticích, po jedné v našich přilehlých obcích Skočice a Žerovice,“ uvedl místostarosta Přeštic Marek Krivda.

Data už mohou lidé pravidelně kontrolovat na webu města. Systém varování formou SMS by měl podle místostarosty fungovat do konce roku.

Třeba 18. října stanice číslo 2 v Přešticích hlásila u pevných částic o velikosti do 2,5 mikrogramu (mcg) označovaných jako PM 2,5 hodnotu 18 mcg na krychlový metr. U toho byla oranžová páska značící vyhovující ovzduší, což je druhá nejhorší hodnota z čtyřbodové škály.

Od 25 mcg už by bylo ovzduší nevyhovující. Zdrojem tohoto takzvaného polétavého prachu je například spalování ropy, uhlí nebo dřeva, tedy automobilová doprava nebo vytápění budov.

„Jedno čidlo je u silnice první třídy, druhé je u městské knihovny. To aby lidé viděli, jak rozdílná je kvalita ovzduší v určité vzdálenosti od silnice,“ líčí místostarosta.

V malých obcích - Žerovicích a Skočicích, budou mít podle Krivdy zase lidé zpětnou vazbu hlavně v zimě, kdy uvidí, co se stane, když v pět hodin večer všichni zatopí uhlím nebo něčím, co má ještě horší vliv na kvalitu ovzduší. „Zaznamenají, že prachové částice dramaticky stoupají. Možná si uvědomí, jak moc jejich chování ovlivňuje jejich zdraví,“ míní Krivda.

Jedno čidlo u silnice, druhé u knihovny

Ti, kteří se bojí o své zdraví, mohou pak podle místostarosty tlačit na ty, kteří topí něčím nevhodným, třeba PET lahvemi.

Podle Miroslava Šuty z neziskové organizace Centrum pro životní prostředí a zdraví je Česká republika stále pozadu, protože lidé tu dosud podceňují vliv kvality ovzduší na zdraví.

„Lidé měli po změně v 90. letech minulého století pocit, že problém se vyřešil a většina z nich si hodnot týkajících se kvality ovzduší všímá až ve chvíli smogových situací,“ připomněl Šuta.

Je to podle něj dáno i tím, že většina měřicích stanic v České republice třeba u prachových částic PM 2,5 limity nepřekračuje. „Ale je to proto, že limity byly stanovené před více než 10 lety politiky tak, aby byly splnitelné. U jemného prachu PM 2,5 by celoroční koncentrace neměla být vyšší než 20, ale podle světové zdravotnické organizace by neměla být vyšší než 5,“ popsal Šuta.

Pro srovnání: na stanici Českého hydrometeorologického ústavu Plzeň-střed dosahovaly od 20 do 23 hodin takzvané tříhodinové klouzavé průměry 18. října hodnoty 29 mcg/m³, následně to bylo 29,3 a 30.

Bezemisní zóny kolem škol

„Protože v létě se tam objevují hodnoty 8 a méně, vše se zprůměruje a limit se splní. Ale z hlediska zdraví to představuje problém, protože na komplikace způsobené nekvalitou ovzduší umírá v Česku kolem 10 tisíc lidí ročně,“ vysvětlil Šuta.

A proč se Přeštice rozhodly lidem fakta o kvalitě ovzduší zpřístupnit? „My jako město nejsme původcem, ale pasivním příjemcem prachových částic a není jediný důvod, proč hodnoty lidem tajit,“ uvedl Krivda, podle kterého radnice dělá vše pro to, aby dopravu z města dostala.

„Spolupracujeme například dlouhodobě s Ředitelstvím silnic a dálnic, které se chystá budovat obchvat Přeštic,“ připomíná místostarosta.

Šuta za tento přístup město chválí, ale upozorňuje, že jsou i další cesty, jak ovzduší ve městech zlepšit.

„V zahraničí vznikají bezemisní zóny kolem škol, kam je omezený vjezd, protože když se tam navalí auta, zhorší se dětem kvalita ovzduší. Svého času jsme Plzni navrhovali bezemisní zónu po vzoru Německa, kde je ve více než 50 městech. Zatím ale není ani jediná. Když ji zavedli v Londýně, snížilo se během jednoho roku znečištění u školy o víc než čtvrtinu. To bylo pro děti, které mají citlivější organismus, hodně přínosné. Navíc se tam děti naučily chodit do školy pěšky nebo na kole, protože kolem škol vznikly cyklostezky a bezpečné zóny,“ uvedl Šuta.

Za čtyři měřicí stanice, které monitorují vedle prachových částic i třeba oxid siřičitý a oxid dusičitý, zaplatí město ročně 198 tisíc korun.

„Projekt Agdata City od svého vzniku v létě loňského roku využívá již více než 30 českých samospráv a 250 tisíc obyvatel,“ říká Jiří Musil, spoluzakladatel firmy CEO Agdata, která vznikla v roce 2016 a loni se zaměřila i na měření kvality ovzduší ve městech.

Podle studie specializované švýcarské společnosti IQAir patří česká města v rámci Evropy mezi nejhůře postižená škodlivými částicemi PM 2,5.

  • Nejčtenější

Lék antivaxerů způsobil muži nakaženému covidem mrtvici, tvrdí lékař

Nepříjemný zážitek má za sebou lékař plzeňské fakultní nemocnice. Když spolu s kolegy ze záchranné služby přijel k muži...

Slovácko - Plzeň 1:2, dva góly domácím odvolal VAR, rozhodl Beauguel

Plzeňští fotbalisté zůstanou i po 17. ligovém kole na druhém místě tabulky. K důležité výhře 2:1 na Slovácku vykročili...

Lidé kolaudují domy bez dveří nebo obkladů. Drahý materiál prodražil stavby

Premium Dražší podlaha se vyměnila za levnější, stejně tak obklady, nebo kotel. Kvůli razantnímu zdražení stavebních prací a...

Při střelbě v Radějovicích na Plzeňsku zemřel muž, pachatel se oběsil

V Radějovicích na Plzeňku došlo v neděli v podvečer ke střelbě, během které zemřel muž. Pachatel se po činu oběsil....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevšední podívaná, uprostřed Borské přehrady v Plzni září vánoční strom

S originálním nápadem přišel centrální městský obvod v Plzni, který se inspiroval v Rakousku. Na hladinu nádrže České...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ceny odvozu odpadu se v Plzni změní, sazby klesnou u menších nádob

Nové sazby poplatků za svoz a likvidaci komunálního odpadu začnou platil v Plzni od začátku příštího roku. Úpravu si...

Žárlivý mladík řízl soka do ruky, muž ho z bytu vyhnal baseballovou pálkou

Až deset let vězení hrozí mladíkovi, který se snažil násilím dostat do jednoho z bytů v Domažlicích. Když mu dveře...

Letošní vánoční tramvaj v Plzni je o zpívání koled a posílání dopisů

Plzeňská vánoční tramvaj křižuje od první adventní neděle město. Ani letos zřejmě nebude chybět v mezinárodní anketě o...

Radní shání zimní boty pro bezdomovce, nápad získal podporu politiků

Neobvyklou akci na pomoc bezdomovcům v zimním období rozjel radní Plzně David Šlouf. Vyzval na sociálních sítích...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...