(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Dětem Země nešlo o slepice, ale o poškození drůbežárny, zamítl soud žalobu

  • 11
Sdružení Děti Země neuspělo se žalobou proti firmě Česká drůbež, která se ve smlouvě zavázala, že počet slepic ve farmě na Domažlicku nepřekročí 210 tisíc nosnic. Firma ale postavila druhou halu a počet se zdvojnásobil. Podle soudkyně však bylo cílem žaloby firmu jen poškodit.

„Jednání Dětí Země lze hodnotit jako jednání, které je v rozporu s dobrými mravy a je šikanózní,“ uvedla soudkyně Krajského soudu v Plzni Jana Vyletová.

Podle ní skutečným cílem žalobce není zlepšit životní podmínky nosnicím nebo životní podmínky v okolí obce, kde farma je, ale znevýhodnit firmu a poškodit ji.

Ekologové dnešní verdikt odmítají. „Odvoláme se k Nejvyššímu soudu. Chceme, aby se plnila smlouva, kterou Česká drůbež s námi uzavřela,“ řekl za Děti Země Martin Hyťha.

Firma se zavázala, že nepřekročí kapacitu 210 tisíc nosnic

Hlavním slibem České drůbeže ve smlouvě z roku 2003 bylo, že farma pro chov nosnic ve Velkém Malahově na Domažlicku nepřekročí kapacitu 210 tisíc slepic. Zároveň že nebude na území domažlického okresu usilovat o výstavbu a provozování dalších farem. Přesto druhou halu postavila a v roce 2013 zkolaudovala.

„Technologie chovu ve druhé hale předložená firmou Česká drůbež znamená podobně špatné životní podmínky pro zvířata, jako jsou v první hale. Navíc již v první hale opakovaně docházelo k překračování limitu pro počet slepic v klecích. Za těchto podmínek nevidíme důvod ustupovat a souhlasit s rozšířením velkochovu, když jsme dříve s velkým úsilím vyjednali ve smlouvě oboustranný kompromis,“ vysvětlil již dříve Martin Hyťha z Dětí Země, proč sdružení s výstavbou druhé haly nesouhlasilo.

Soudkyně Jana Vyletová uvedla, že Děti Země odůvodnili žalobu ochranou životního prostředí a zlepšením podmínek nosnic v objektu. „To, že dochází k poškozování životního prostředí bylo vyvráceno výpovědí starosty obce,“ uvedla Vyletová.

Děti Země rezignovaly na výkon kontroly, řekla soudkyně

Podle ní byly odstraněny problémy se zápachem z trusu z nosnic, které se v oblasti objevovaly v minulosti. Trus se podle ní v současné době likviduje optimálnější formou.

„Žalobce nepředložil žádný důkaz o tom, že by k poškozování životního prostředí trusem docházelo,“ uvedla Vyletová.

Dětem Země vytkla, že se nesnažily o zlepšení životních podmínek nosnic tím, že by v první hale od roku 2012 do části roku 2015, kdy byla podaná žaloba, prováděly kontroly, jak jsou nosnice umístěny.

„A to i přesto, že měly možnost volného přístupu do objektu. Rezignovaly na výkon kontroly,“ konstatovala Vyletová.

Spor se táhne od roku 2015, rozsudek padl už počtvrté

S tím Martin Hyťha nesouhlasí. „Po postavení první haly jsme v ní několikrát byli, zjistili jsme pochybení a snažili se zlepšit podmínky nosnic. Navíc se domnívám, že kontroly nesouvisí se žalobou,“ vyjádřil se Hyťha.

Soudní pře by se dala nazvat soudním ping-pongem. Okresní soud v Domažlicích v roce 2015 vydal rozsudek, kterým nařídil, aby Česká drůbež ve lhůtě jednoho roku snížila kapacitu ve Velkém Malahově na 210 tisíc nosnic. Firma ale podala odvolání. 

V lednu 2016 Krajský soud v Plzni vyjádřil opačný názor a žalobu Dětí Země zamítl. Tehdy se odvolali ekologové k Nejvyššímu soudu. Ten celou kauzu vrátil k dalšímu projednání do Plzně.