ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, ČTK

Hygienici zavřeli tři tábory v Plzeňském kraji, covid se šíří mezi mladými

  • 407
Hygienici uzavřeli kvůli koronavirové nákaze v jednom týdnu tři letní tábory v Plzeňském kraji. Šéf Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš se obává toho, že přibývat budou další. Důvodem je rychle se zvyšující počet nakažených v regionu. Nákaza se šíří především mezi mladými lidmi.

Počet nakažených na jednotlivých táborech nebyl velký. Celý tábor ale šel do karantény a hygienici ho rozpustili. O jaké tábory se jedná, šéf Krajské hygienické stanice v Plzni nespecifikoval.

„Ke zjištění nákazy došlo při pravidelném testování antigenními testy. Následoval PCR test, který první zachycení potvrdil,“ vysvětlil Michal Bartoš.

„S ohledem na to, kolik nákazy mezi mladými je, se obávám dalších zavřených táborů. Mladí jsou dnes dominantními nosiči nákazy a někteří se chovají velmi nezodpovědně,“ sdělil Bartoš.

Pokud se na táboře objeví jeden nakažený, nemusí to nutně znamenat, že dojde k jeho úplnému uzavření. „Záleží na kontaktech, v jakém byli prostředí, v jaké fázi dojde ke zjištění nákazy. Variant je celá řada,“ upřesnil.

Zpřísnění kontrol v klubech či restauracích

Podle něj ale většinou k zavření tábora dojde, protože i provozovatelé se k této variantě přikloní. Chtějí to také rodiče dětí.

Nemoc se v Plzeňském kraji opět výrazněji šíří, 50 až 60 procent nově nakažených tvoří mladí lidé mezi 15 až 25 lety.

„Mladí mají daleko víc kontaktů než starší lidé, sdružují se, chodí na různé akce, několik ohnisek nákazy typu nočních klubů či pomaturitních večírků už jsme po kraji zachytili,“ sdělil Bartoš.

Hygienici tak podle něj zaznamenali například ohnisko nakažených po jedné rekreační akci na Šumavě nebo po oslavách konce školního roku v klubech v Plzni. Zaznamenané případy většinou zatím nemají vážný průběh.

„Budeme muset zpřísnit kontroly v klubech či restauracích, protože je otázkou, jestli tam dochází ke kontrole antigenních testů nebo jestli výsledky testů nejsou někdy zfalšované. Nezbývá nám nic jiného. Radost z toho nemám a chápu, že je to pro provozovatele nepříjemné, ale na druhou stranu nemůžeme nečinně přihlížet tomu, že se nám tu nákaza znovu nekontrolovaně rozjede,“ vysvětlil Bartoš.

Nejhůře je na tom Plzeň-sever

Podle něj je mezi nakaženými jen výjimečně někdo, kdo už je očkovaný. A pokud ano, tak pouze první dávkou. Hygienici mají u několika pozitivních vzorků podezření na nakažlivější mutaci delta. „Ještě to není potvrzené, čekáme na výsledky z laboratoří,“ dodal.

Z posledních údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v přepočtu lidí nakažených za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel je na tom Plzeň a okolí nejhůř z celé republiky. V uplynulých sedmi dnech připadá v zemi na 100 tisíc obyvatel 13 nakažených.

Nejhorší situace je Praze, kde má takzvané incidenční číslo hodnotu 35, následuje Plzeňský kraj s 29 a střední Čechy s 18 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Okres Plzeň-sever má ale za posledních sedm dní 43,4 případu na 100 tisíc obyvatel, okresy Plzeň-město i Plzeň-jih přes 42 nakažených, což je nejvíc z celé ČR. Následuje okres Praha-západ s incidenčním číslem 34,8.