Strážníci vykázali bezdomovce ze squatu na Borských polích, domy jdou k zemi

  • 0
Bezdomovci v Plzni definitivně přišli o tři nízké baráky po armádě, které jim na Borských polích sloužily jako squat. Od pondělí tam bagr stavby postupně demoluje. Na dvou místech probouraná betonová zeď byla místem, kudy se bezdomovci dostávali do areálu bývalých kasáren. Ve vybydlených barácích řada z nich hledala útočiště od loňského podzimu.

„Strážníci tam začali registrovat osoby a jejich přestupkové jednání loni v listopadu. Od té doby tam evidovali na tři desítky osob bez domova, kolem objektů i uvnitř se začalo hromadit velké množství odpadu,“ popsala Tereza Schliková z městské policie.

Demolice opuštěných budov začala v pondělí. Strážníci s předstihem do budovy jezdili, bezdomovce upozorňovali na nadcházející demolici a posílali je pryč. „Někteří těchto výzev uposlechli, ale poslední pětici osob, která se opakovaně do budov vracela, museli strážníci vykázat ještě malou chvíli předtím, než na místo přijely stavební stroje,“ uvedla Schliková.

Do první z nízkých a dlouhých budov se speciální stroj zakousl v pondělí před osmou hodinou ráno. Bourání bude trvat asi tři týdny. V úterý v poledne stroj pomalu rozebíral objekt, který je nejdál od hlavního silničního tahu Borskými poli. Strojník postupně trhal kusy plechů, na další hromadu skládal izolaci, postupně strhával i zakrytí střechy. Pomalu a po částech rozebíral i zdi.

Tři nízké budovy jsou posledním pozůstatkem z doby, kdy Borská pole byla armádní základnou s hangáry a letištěm, které před jeho zrušením využívaly zejména armádní vrtulníky. Všechny ostatní budovy v této části současné průmyslové zóny jsou už zbourané, namísto nich tam je zhruba hektar prázdného prostoru.

Naposledy v této poměrně odlehlé části Borských polí připravovala radnice v roce 2020 stanové městečko pro bezdomovce s koronavirem.

Z historických dokumentů vyplývá, že letiště tu vzniklo v roce 1910, předtím to bylo vojenské cvičiště. Právě na jaře 1910 tu předvedl propagátor letectví Schweizer s letadlem Bleriot před davy lidí několik skoků. V době první republiky tu výcvikem prošla řada pilotů pozdějších válečných pilotů, za druhé světové války letiště používala německá Luftwaffe, proto se v závěru války stalo i cílem bombardování.

Bezprostředně po válce letiště využívali Američané, od roku 1960 tu měla československá armáda základnu i s bojovými vrtulníky. Vojenské letiště bylo zrušené v roce 1991.


Témata: bezdomovec, Letiště