Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Zámek v Hrochově Týnci hostil Elišku Junkovou i herce Fröhlicha. Teď chátrá

  12:21
Mezi válkami byla pozvánka na zámek v Hrochově Týnci určitě ceněna. Znamenala totiž, že se dotyčný zařadil mezi členy prvorepublikové smetánky, a tak mezi nimi nechyběl třeba herec Gustav Fröhlich nebo závodnice Eliška Junková. Dnes je sláva sídla pryč. Obec se snaží budovu, ve které byl přes půl století dětský domov, opravit. Dovnitř se lidé dostanou jen výjimečně.

Dominantní hrochovotýnecký zámek z počátku 18. století prošel poslední zásadní stavební úpravou v letech 1924 až 1925. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Už deset let je zajímavě vyhlížející zámek v Hrochově Týnci s ještě pozoruhodnější historií prázdný a nevyužitý. Přesto se už objevují zprávy, které budí naději, že se to změní.

Fotogalerie

Zámek by mohl přilákat fanoušky norského seriálu Atlantic Crossing, jehož tvůrci si jeho interiéry v loňském roce vybrali pro natáčení. Městu se podařilo dát dohromady zámeckou zahradu, kde si mohou místní zahrát discgolf a pétanque. Město také chce organizovat prohlídky dosud nedoceněné památky. 

Na zámku je už deset let ticho. To od chvíle, co z něj odešli poslední chovanci dětského domova. Vlastník, město Hrochův Týnec nemá na obnovu chátrající památky peníze.

Zámek z počátku 18. století, původně barokní sídlo premonstrátů a později reprezentativní sídlo bohatého bankéře, se za socialismu proměnilo v polepšovnu pro děti z prominentních rodin a dětská zařízení v různých podobách vydržela v Hrochově Týnci až do roku 2010.

V jakém stavu se kdysi reprezentativní sídlo nachází dnes, mohli o minulém víkendu během mimořádných prohlídek posoudit na vlastní oči zájemci z řad veřejnosti. A pohled to nebyl příliš povzbudivý. Vybydlený a prázdný zámek působí po jedné dekádě dost neutěšeně.

Nebýt prvního dokonale zachovalého patra s krásným schodištěm, reprezentačními prostorami obloženými masivním dřevem či zrcadlovým sálem s velkým krbem ze zeleného mramoru, nebylo by moc co obdivovat.

Pokoje v podkroví, ve kterých si před deseti lety poslední chovanci dětského domova balili svá zavazadla, jsou kvůli vandalismu zralé na totální rekonstrukci.

„Jsou zde místnosti, do kterých se nevyplatí chodit,“ upozornil v roli mimořádného průvodce Jaroslav Flejberk. Zničené části zámku proto nechával bez komentáře a raději vyzdvihl přednosti památkově chráněného objektu. 

„Je až s podivem, že se do dnešních dnů zachovala zámecká kaple. Spolu s ní je tu i původní vestavná skříň na potraviny,“ ukázal na jeden z mála kusů dochovaného nábytku.

Bankéř udělal ze zámku honosné sídlo

Za poslední významnou přestavbou hrochovotýneckého zámku z let 1924 až 1926 stojí poslední soukromí majitelé - Otakar a Melánie Tůmovi. V duchu historizující moderny dali honosnému zámku jeho současnou podobu. Reprezentativní sídlo s velkostatkem, loveckým zámečkem v osadě Dolní Babáky a lesy o rozloze několika set hektarů vlastnili do roku 1945.

Otakar Tůma byl za první republiky generálním ředitelem Úvěrové banky. Zámožný bankéř se rád ve svých lesích oddával lovu a na zámku sjednával různé obchodní schůzky. Znal se s významnými lidmi té doby včetně prvorepublikové smetánky. 

Na dosud dochovaných snímcích se tak spolu s manželi Tůmovými objevuje filmový magnát a majitel v té době největší produkční firmy Lucernafilm Miloš Havel (otec prezidenta Václava Havla), závodnice Eliška Junková, herecký idol žen Gustav Fröhlich, advokátka Zorka Černá či herec a scénárista Karel Anton. 

Filmový magnát Miloš Havel, závodnice Eliška Junková (hledí k objektivu) a...

Filmový magnát Miloš Havel, závodnice Eliška Junková (hledí k objektivu) a tehdejší idol žen Gustav Fröhlich (z boku) na tenisovém turnaji u Tůmů v Hrochově Týnci v roce 1930.

Dcera Tůmových Adriana se také dobře provdala. Jejím manželem se stal šlechtic Alexander Waldstein, jehož potomci dostali část lesů od města v 90. letech darem a dodnes je ve společné firmě spravují.

Budova je zajímavá i po technické stránce. Dodnes je ve výtahové šachtě například mechanismus původního výtahu, kterým k tehdejším majitelům domu putovalo jídlo z kuchyně v přízemí do prvního patra. Na půdě jsou zase dochované historické věžní hodiny. Zámek před pár lety prošel také stavebně technickým průzkumem, který na stěnách poukázal na řadu ukrytých maleb.

Na kompletní opravu památky nemá obec peníze

Sídlo je však pro obec s přibližně dvěma tisíci obyvateli velkým břemenem. Revitalizace celého zámku je odhadována na částku mezi 50 a 60 miliony korun. A ty obec nemá.

Padaly návrhy, že by v zámku mohl vzniknout třeba domov důchodců, muzeum cukrovarnictví či restaurace, ovšem členitost objektu a památková ochrana všechny odradila.

Historie zámku

Zámek v Hrochově Týnci stál údajně již před rokem 1700, dnešní budova však vznikla až po roce 1705 jako letohrádek premonstrátů z Hradiska u Olomouce. V úplnosti se zachovala dispozice přízemí s valenými a klášterními klenbami, v patře zbyla z původního vybavení zrcadlová klenba nad schodišťovou halou. Po zrušení kláštera přešel zámek do soukromých rukou. Prošel historizující úpravou okolo roku 1850, kdy byl majetkem Petra Karla Šlechty. Další úpravy proběhly v letech 1878 – 1879 za Josefa Krause, podnikatele z Pardubic. Současný tvar mansardové střechy se čtyřbokou věžičkou, četné vikýře a věžovité rizality vznikly až při přestavbě za manželů Otakara a Melánie Tůmových v duchu historizující moderny v letech 1924-1925. Po roce 1945 byl v zámku umístěn Dětský domov se školou a Středisko výchovné péče. Roku 2010 získala zámek do svého majetku obec Hrochův Týnec.                  

Zdroj: www.zamek-hrochuv-tynec.cz

Malé město získalo dotaci z kraje, za kterou se v minulých letech podařilo opravit velkou část mansardové střechy a krovů, jinak se však Hrochovotýnečtí musejí spolehnout sami na sebe.

„Zatím jsme nebyli úspěšní ani v dotačním programu záchrany architektonického dědictví, který by nám pomohl objekt postupně opravit. Podruhé také žádáme o patnáctimilionovou dotaci na polyfunkční komunitní centrum,“ řekl starosta Hrochova Týnce Petr Schejbal k zámku, který z obecního rozpočtu spolkne každoročně jeden až dva miliony korun.

Proč Otakar Tůma zámek s rozlehlým parkem a rozsáhlými lesy daroval v roce 1945 státu, je dosud obestřeno tajemstvím. Někteří mluví o tom, že Tůmovi měli dluh ke státu, jiní dosud žijící pamětníci hovoří o tom, že darovací smlouvy byly vynuceny násilím. Kde je pravda?

Kronika Hrochova Týnce z let 1945 až 1956 se ztratila. Ve Státním okresním archivu v Chrudimi se z konce války dochoval spis Trestní nalézací komise na Otakara Tůmu. Podle notářského spisu ze dne 16. května 1945 získal zámek a velkostatek MNV Hrochův Týnec na základě darovací smlouvy od manželů Otakara a Melanie Tůmových. Tůmovi však vznesli již na začátku října 1945 stížnost na ONV Chrudim. Žádali vyšetření a posouzení „darování“ velkostatku.

  • Nejčtenější

Šéfka ústavu na odchodu odvezla i umělecká díla. Kradla a zaplatí, řekl soud

Bývalá dlouholetá ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová musí podle...

Policista si šel ve volnu zaběhat, podle tetování poznal uprchlého vězně

Celostátně hledaného muže, který utekl z nestřeženého vězeňského pracoviště, zadržel v úterý v Pardubicích policista v...

Jágr dál touží hrát ve Špindlu. Přizval Pardubice, Vsetín i Šmicera

Zmiňoval, že je to akce, kvůli které prodlužuje báječnou kariéru až k padesátce. Ve středu Jaromír Jágr s pořadateli...

Přes 30 let zachraňoval životy, teď bude mít v centru Pardubic svoji lavičku

Oblíbený pardubický záchranář Jan Novotný bude mít na náměstí Republiky svoji lavičku. Uchovat vzpomínku na oběti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komplikace na železnici: na Pardubicku hodinová zpoždění, u Brna trať stála

Dálkové vlaky na Pardubicku v úseku Choceň – Ústí nad Orlicí nabíraly v neděli ráno až 80 minutové zpoždění. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Komplikace na železnici: na Pardubicku hodinová zpoždění, u Brna trať stála

Dálkové vlaky na Pardubicku v úseku Choceň – Ústí nad Orlicí nabíraly v neděli ráno až 80 minutové zpoždění. Důvodem...

Z kasáren byl blázinec, před 50 roky Pardubicemi létala Dívka na koštěti

V létě 1971 natáčel režisér Václav Vorlíček snímek Dívka na koštěti. Vybral si k tomu Pardubice, a tak bylo možné o...

Vdova našla po manželovi na půdě útočný granát, donesla jej na policii

Žena ve Skutči na Chrudimsku přinesla na policejní služebnu funkční útočný granát RG-4, jaký měla ve výzbroji...

ŘSD spouští na tahu I/34 dvě velká omezení, uzavírky skončí až na podzim

Řidiči na jihu Pardubického kraje se musejí od pondělí připravit na dlouhé kolony. Provoz na silničním tahu I/34 mezi...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...