VIDEO: Český rekordman mezi vánočními zdobiteli má 37 tisíc žárovek

  6:57aktualizováno  6:57
Je velkým lákadlem pro děti, uhrane i řadu dospělých. Dům Václava Trunce v Chotovicích u Litomyšle totiž zdobí desetitisíce žárovek, led světýlek a efektů.

Právě před pár dny mu Agentura Dobrý den poslala výtisk České knihy rekordů, kde je už nastálo zapsán jako majitel největšího vánočního zdobení v zemi. Václav Trunec opět celý podzim kupoval další stovky vánočních světel a svůj dům letos poprvé vybaví webovou kamerou a počítadlem návštěvnosti.

Fotogalerie

„Loni přišlo nejvíc lidí, tak jsem se to rozhodl letos spočítat,“ říká muž, k jehož domu se sjíždí o Vánocích stovky lidí.

Václav Trunec už sice někdy uvažuje o postupném utlumování výzdoby, avšak letos bude na jeho domě, altánku a zahradě o zhruba dva tisíce barevných vánočních světýlek více než loni. Celkem se jich tam rozzáří asi 37 tisíc.

„Teď už pořizuji ledkové svítící řetězy, vždy s nimi koupím jeden náhradní na případné opravy, když některá dioda odejde,“ uvádí. Výzdobu začíná tvořit už v říjnu. Když je hotová, rozsvěcuje ji dálkovým ovládáním. Osvětlení má letos na dvě stě různých úseků a napětí řídí sto osmdesát traf.

„Když uklidím listí, připevním nejdříve osvětlení na střechu. Kdyby nachumelilo nebo dlouho pršelo, tak bych se tam nedostal. Kvůli tomu mám třeba patnáctimetrový smrk na zahradě vánočně ustrojený už týden před Dušičkami,“ řekl Trunec. Zahrada u domu je letos také jiná. Zdobí ji nový dřevěný plůtek, předělaná je zvonička, v altánku se nachází velký jelen.

On-line kamera bude zatím jen jedna a bude mířit na altánek. „Zkouším to. Lidé chtějí vědět, když sem jedou, jaké je tady počasí. Loni sem třeba přijela rodina s dětmi až někde z Chomutova. Několik hodin sem jeli, chvíli tady postáli a pak zase odjeli těch tři sta kilometrů domů,“ popisuje Trunec.

Má také tlustě popsanou návštěvní knihu, kterou dává do altánku každý rok zcela novou. „Loni byla úplně celá popsaná, tak plnou jsem ji ještě neměl.“ Návštěvníci si mohou z jeho zahrady odnést pohlednici nebo hodit do schránky psaní Ježíškovi.

„Na Štědrý den sem jezdí hodně lidí před večeří, já si také odejdu na rodinnou štědrovečerní večeři a pak se sem vracím. Lidé přijíždějí i po osmé hodině, odvážejí například rodiče domů nebo do penzionů a u nás si udělají zastávku. Někteří už si z toho udělali tradici,“ říká Trunec.

Vánoční nával u domu Václava Trunce končí až na Tři krále. Od té doby Trunec rozsvěcuje své osvětlení ještě po celý leden, ale jen po domluvě.

Letos se na jeho ještě nedokončené osvětlení domu přijeli podívat první lidé až z kanadského Toronta. „Moc se jim to líbilo a nevadilo jim, že to není ještě hotové,“ vypráví Václav Trunec.

Na své zahradě nemá spřežení sobů se Santa Clausem ani dědu Mráze. Jeho jinak všední, až tuctový dům se zahradou ozáří o nejkrásnějších svátcích roku desetitisíce světel a jeho Vánoce jsou tradiční s českým Ježíškem a s českými zvířaty. Výzdobu domu lze vidět denně od 16:30 do 22 hodin.

Autor:
  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Zloděj vykradl z kasiček příspěvky na obnovu sochy, policie jej dopadla

Policie dopadla zloděje, který v Moravské Třebové vykradl kasičky na obnovu sochy Plačící Anny. Pachatel si za krádeže...

Sázejícím tipy nevyšly, věřili hlavně loňskému vítězi Velké pardubické

Další díl Velké pardubické už je dopsaný. Spokojeny jsou po něm sázkové společnosti, kterým pomohla smůla loňského...

Most spojující Svítkov a Rosice je na tom zle, uzavírka zkomplikuje dopravu

Řidiči v západní části Pardubic budou muset mít od nového pracovního týdne až do začátku prosince o něco pevnější...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz