Za řemeslníky a vůní tradic zamíří na Veselý Kopec tisíce lidí

  16:35aktualizováno  16:35
Veselokopecký jarmark nedaleko Hlinska navštívilo loni téměř pět tisíc lidí. Vzhledem k vyhlídce na pěkné počasí jich může být o tomto víkendu nejméně stejně tolik.

Veselokopecký jarmark představí současnou rukodělnou výrobu. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Skanzen na Veselém Kopci má své kouzlo, kterému málokdo odolá. A to jak v době poklidu, tak při jarmarku. Letošní stovku zúčastněných řemeslníků pořadatelé totiž pečlivě vybrali, aby co nejlépe propojili dnešek s atmosférou a tradicemi dávných časů.

V sobotu a v neděli budou mezi řemeslníky také ti, kteří se mohou pochlubit prestižním titulem "Nositel tradice" udělovaným ministerstvem kultury.

"Návštěvníci Veselokopeckého jarmarku získají představu, jak vypadá tradiční lidová výroba v současnosti. Naleznou u nás výrobce dřevěných hrábí, valch, kovaných motyk, nebude chybět keramika, zastoupení má i lidová fajáns, kamenina, ručně tkané textilie, modrotisk, brousky na kosy a nože. Vedle výrobků z perleti, skla, dřeva, věcí sloužících k dekoraci a oděvních doplňků se setkají i s předměty ryze praktickými, vyrobenými lidovými řemeslníky s fortelem," řekla ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Lákají na koláře, muzikanty i fotografy

Děti si v dílničkách budou moci tvarovat a malovat keramiku, zkoušet soustružení dřevěných předmětů či zdobit textil. Anebo si mohou zahrát hru, při níž procházejí mezi roubenými chaloupkami, hledají odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Poučná pro ně jistě bude i ukázka pečení v chlebové peci.

Soubor lidových staveb Vysočina

Je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji, leží čtyřicet kilometrů v malebném kraji jižně od Pardubic. Území Hlinecka je bohaté na historické památky včetně dochovaných dokladů lidového stavitelství. Nejvíce těchto památek je soustředěno právě v expozici Souboru lidových staveb Vysočina, který je zároveň největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Jednotlivé expozice nejsou jen na jednom místě, nalézají se na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. První návštěvníci si začínající expozici lidového stavitelství v přírodě mohli prohlédnout v roce 1972 na Veselém Kopci. Soubor lidových staveb Vysočina je spravován Národním památkovým ústavem. 

V doprovodném programu vystoupí v sobotu dětský folkorní soubor Groš z Dolní Rožínky, v neděli zazpívají kramářské písně Pouličníci z Tábora. Rozezpívat a roztancovat by měla hosty skanzenu také kapela Benebend z Chotěboře složena z lidí s postižením, kterým však nechybí nakažlivá muzikantská energie.

Účastníci jarmarku budou moci také v jednom ze statků úplně poprvé nahlédnout do kolářské dílny výrobce kol k vozům. Anebo v jednom ze statků navštívit výstavu Živé dědictví.

"Výstava je věnována 10. výročí vzniku Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO. Přibližuje dochované nehmotné dědictví v Pardubickém kraji. Vedle obyčejů jako je vodění Jidáše a masopustní obchůzky i portréty současných lidových výrobců včetně těch, kteří nebudou na Veselém Kopci právě přítomni, jako jsou třeba výrobci betlémů," řekla Ilona Vojancová.

Hosté jarmarku mohou o víkendu navštívit i další expozice Souboru lidových staveb Vysočina ve Svobodných Hamrech i v památkové rezervaci Betlém v centru Hlinska. Tam je možné spatřit vedle řemeslnických dílen či stálé expozice masopustních obchůzek a masek Hlinecka také letní výstavu fotografií členů Fotoklubu Hlinsko. Jejím hlavním tématem jsou stromy ve všech podobách.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Muž spadnul z vysokého lešení, transfúzi krve musel dostat už ve vrtulníku

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Čtyřiapadesátiletý dělník spadl dopoledne z více než desetimetrového lešení v Bystřeci na Orlickoústecku. Těžce...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ŠTÍHLÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz