Argano se svým trenérem a žokejem Martinem Liškou.

Argano se svým trenérem a žokejem Martinem Liškou. | foto: Marek Votke, MF DNES

Argano je dámička, jíž dost odpustím, říká žokej a trenér v jednom

  • 0
Nenápadně se mezi českou překážkovou elitu vloudil osmiletý valach Argano, kterého pro stáj Marka Šimáka připravuje trenér Martin Liška. Na start Velké pardubické se v neděli postaví poprvé.

Ve stáji ve Vápenném Podole je sousedem Talenta, ovšem každý startuje za svou stáj a spolu ani netrénují. „Spolehlivý, dobrý skokan, pohodář. Je připravený na to, aby Velkou pardubickou zvládl. O start se přihlásil sám, ten plán jsem vůbec neměl,“ vykládá o Arganovi Martin Liška, který se v neděli vyhoupne do jeho sedla.

Při posledním startu v kvalifikaci skončil třetí. Tehdy nastal malér na posledním skoku, absolutně nevyšel. „Říkal jsem si, že Argano zastaví, že tohle musí vstřebat, on to ale pro mě až překvapivě zvládl. Kvalifikaci přešel v síle. A já pořád viděl, že se nevydal. Psychicky ho to navíc zvedlo a já si řekl, že když má v Pardubicích přeskákané všechno kromě taxisu, není na co čekat,“ vypráví Liška.

Přehnaná očekávání nemá. „Má na to, kurz Velké dobře přejít, a pokud se tak stane, budu mít na příští rok ‚šancového‘ koně do Velké,“ je žokej přesvědčený.

Chystá se dražba rajtek i vzpomínka na startéra

Na závodišti se bude i vzpomínat a myslet na charitu. Překážkoví žokejové věnovali do nedělní dražby na pomoc 2,5leté Terezce, která onemocněla leukemií, podepsané rajtky. Ty se budou dražit od 13:45, tedy o přestávce mezi Cenou Vltavy a Cenou Labe. Přihazovat může každý. O půl hodiny dřív, u vchodu na tribunu D vedle tabule vítězů Velké pardubické, si veřejnost odhalením pamětní desky připomene 20 let od smrti třiatřicetinásobného startéra Velké pardubické Jiřího Šindlera.

Argana nejprve jezdil pro trenéra Milana Theimera, s nálepkou nezvladatelného koně. „Šel jsem za trenérkou Ivanou Pejškovou, což byla ve škole moje paní mistrová, která měla Argana v péči dříve. I díky jejím instrukcím jsme tehdy skončili pátí,“ popisuje úvodní krůčky Liška.

Když Theimer tehdy řekl, že ho dál trénovat nebude, padla volba na Lišku. „Nějak si sedíme, on je trochu zvláštní, a rozhodně ne tuctový kůň. Sice je pohlavím valach, ale povahou je taková zvláštní klisna se vším, co k tomu patří,“ říká Liška.

Dvojice má spolu různá nepsaná pravidla. „Dělám, že některé věci nevidím, a on mi to zase umí vrátit. Celé to přizpůsobuju jemu, aby mu to pasovalo. I proto chodí třikrát týdně trénovat jen se mnou, bez dalších koní,“ líčí Liška.

Popsaný režim Arganovi dokonale vyhovuje. „Nezažil jsem moc koní, kteří by ke mně tak přilnuli,“ říká Liška. A uvádí příklad: „V lese jsem potkal náklaďák, co z něj vozí dříví. Nebylo možné jít jinak než těsně vedle něho. Zkusil jsem to, nic jiného nezbývalo. A kůň kolem něj opatrně prošel,“ říká Liška.

Tvrdí, že Argano v dostihu spí. „Nikam ho neženu, nijak nebrzdím. První kilometry je to obyčejný kůň. Přijde závěr a já cítím, že to v něm je a jak si to bere. Ale jestli je tam ještě těch 1100 metrů navíc, to uvidíme v neděli,“ dodává.