Naše gymnázium nerušte, volají dotčení starostové na Orlickoústecku

  13:00aktualizováno  13:00
Vedení Pardubického kraje by chtělo příští rok rozhodnout, které z šesti gymnázií na Orlickoústecku bude určeno k útlumu. Gymnázia v ostatních částech kraje by měla zůstat.

Takto se vzedmul studentský odpor proti slučování středních škol v Pardubicích v roce 2011. Obdobný nesouhlas možná vyvolají plány radních i na rušení jednoho z gymnázií na Orlickoústecku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Debata o extrémně nepopulárním kroku začíná. I když letos Králíky opustili poslední maturanti a gymnázium končí, ani snížení počtu gymnázií na Orlickoústecku ze sedmi na šest potíže s nedostatkem dětí neřeší.

Padnout by mělo v budoucnu další. Ale které to bude?

"Je to politická otázka. V okrese je hodně gymnázií, nadbytek škol. Jestliže se jedná ale o útlumu jakéhokoliv gymnázia, tak je to ožehavé téma," řekla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová z ČSSD, která je odpovědná za školství.

Podle ní jde o okres s největší koncentrací průmyslu i koncentrací gymnázií. Všechna města chtějí udržet gymnázia, ale zároveň tamní firmy nutně potřebují odborné školy.

Lakonicky to shrnul starosta Letohradu Petr Fiala. "Když budou gymnázia skoro schopna pohltit všechny vycházející deváťáky, pak nebude mít za chvíli kdo dělat," uvedl.

Ovšem jemu se to říká lépe než kolegům v sousedních městech. Gymnázium v Letohradu je soukromé a kraj nemá tu moc jej zrušit. V Ústí nad Orlicí, Lanškrouně, Vysokém Mýtě, České Třebové a Žamberku v takovém klidu být nemohou.

Jana Pernicová by byla nejraději, aby si starostové sami rozmyslili, zda chtějí udržet gymnázium, anebo raději odborné školství, které potřebují okolní firmy.

"Je otázka, jak dané obce budou reagovat. Aby nebyl převeden problém na Pardubický kraj, a oni si pak nestěžovali, kraj nám utlumil odbornou školu, kraj nám nenechal gymnázium," uvedla.

Starostové mají jasno. Školy chtějí zachovat stůj co stůj

Jenže starostové nejeví pražádnou chuť se dohadovat. Když se jich zeptáte, zda chtějí udržet gymnázia, či střední školy, odpovědí všichni podobně jako starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

"Chceme udržet střední školství i gymnázium. Jsme třetí čtvrté největší město v kraji. Co to je vůbec za nápad? Nemůže někdo říct, vy starostové se dohodněte mezi sebou, každý budeme mít přece protichůdné zájmy," uvedl.

Ten odmítá, že rušení gymnázia je politický problém. "Je to samozřejmě problém odborný. Někdo musí zpracovat koncepci a vést diskusi. Zatím nic na stole není a já se nemám k čemu vyjadřovat," uvedl Zedník, který je opozičním krajským zastupitelem.

Podobně to vidí i starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek. Rozhodnout mají fakta, a nikoliv politika.

"Je třeba se dívat, které školy jsou kvalitní, které produkují zaměstnavatelné absolventy, jaká je spádovost regionu. Z tohoto pohledu by Vysoké Mýto nemělo být v ohrožení," uvedl Soušek.

Pravda je, že gymnázia před optimalizací v minulých letech uchránil silný odpor starostů. "Optimalizace gymnázií - to je řez do živého. Městům záleží méně na odborné škole než na výkladní skříni, kterým gymnázium vždy je," uvedl ředitel Středního odborného učiliště Svitavy Leoš Říha.

I když gymnázií v okrese Ústí nad Orlicí je mnoho, jinak podle Pernicové Pardubický kraj jich ve srovnání s požadavky ministerstva školství má spíše méně. Ministerstvo podle ní v dlouhodobém záměru si přeje, aby 15 až 25 procent studentů bylo na čtyřletých gymnáziích.

"My máme 20,96 procenta. Pardubický kraj tedy nemá gymnázií zase až tolik, ale že bychom gymnázia rozšiřovali, to v žádném případě," řekla Pernicová.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

VIDEO: Zdrogovaný řidič chtěl policistům zmizet v garážích. Doběhli ho

Řidič před policisty ujel do podzemních garáží

Pardubičtí policisté si v minulých dnech během večerní hlídky všimli řidiče, o kterém věděli, že má zákaz řízení....

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz