To nepřebolí. „Jeden z nás chybí, ale Marien bude hrát.“

  7:58aktualizováno  7:58
Koncert u příležitosti desetiletého působení pardubické skupiny Marien na folkové scéně bude mít v sobotu smutné pozadí. Jeden ze členů skupiny na pódiu bude totiž chybět.

Marien. Člen kapely a vášnivý horolezec Zbyněk Zubřík Rosendorf (vpravo) zahynul v Alpách. | foto: Petra Opočenská

Folkaři pardubické skupiny Marien měli dnes slavit desetiletí na folkové scéně. Hrát budou, ale slavit ne.

Před třemi týdny zemřel hráč na foukací harmoniku, člen kapely a vášnivý horolezec Zbyněk Zubřík Rosendorf. Zahynul při sestupu z hory Reichenspitze v rakouských Alpách.

Kapela Marien slaví 10 let své existence na folkové scéně.

Kapela Marien slaví 10 let své existence na folkové scéně.

„Snažíme se jeho odchod zvládnout, trošku nás to semlelo, ale zároveň semklo. Asi každý z nás si představoval završení oslav desátého výročí existence Marien úplně jinak,“ řekl frontman skupiny Víťa Troníček.

Výroční koncert měl udělat tečku za vydařenou sezonou, během níž skupina nahrála a vydala novou desku. Skupina Marien vznikla v roce 2004 rozštěpením z pardubické folkové skupiny Poupata. Zbyněk Rosendorf přišel do kapely o rok později.

„Vystřídal mého bráchu Honzu, který u nás hrál na foukačku, ale znali jsme se už od konce devadesátých let, kdy exceloval s pražskou skupinou Magison. Vždycky jsme s bráchou obdivovali jeho barvu tónu. Foukačkáři jsou dnes vzácností a Zubříkovi navíc v žilách koloval swing, takže jeho melodická sóla měla vždy v sobě jakousi pozitivní hravost, bylo skvělé s ním hrát,“ vzpomínal Troníček.

Podle něj byl Zubřík velmi precizní perfekcionalista, který v hlavě nosil obrovské množství folkových evergreenů a do detailu naučené foukačkové party.

„Vlastně nás zvukem udržoval v tradičním mainstreamu folkovotrampských kapel, což nám získalo přízeň i starších generací posluchačů,“ uvažuje Troníček.

Zanechal za sebou i internetový zpěvník

Svou muzikantskou dráhu začal Zbyněk Rosendorf v roce 1994 v příbramské skupině Hec, poté vystřídal pražské kapely Lístek a Magison, až nakonec zakotvil v Marienu.

Akčnost Rosendorfa potvrzuje i fakt, že mj. provozoval také internetový zpěvník www.velkyzpevnik.cz, který dnes obsahuje bezmála 15 000 textů s akordovými značkami a možností transpozice.

Dnešní koncert v Sukově síni Domu hudby bude tedy ve znamení vzpomínky na Zbyňka Rosendorfa.

„Když jsme se dozvěděli, že Zubřík už se nevrátí, v prvotním šoku jsme samozřejmě logicky chtěli náš výroční koncert odložit na dobu, až nás to trochu přebolí a my budeme schopni se plně věnovat muzice a sloužit písničkám. Jenže, jak běží dny, je nám jasné, že ono to vlastně nepřebolí nikdy. Zubříkovi nejbližší nás požádali, abychom naopak vydrželi a ten koncert realizovali. Jemu na památku,“ řekl Víťa Troníček, který program večera vytvořil právě s ohledem na Rosendorfův nečekaný a tragický odchod.

„Při sestavování dramaturgie koncertu jsem se několikrát přistihl, že přemýšlím nad tím, co by se mu tam líbilo. Takže zazní písničky, o kterých víme, že byly jeho oblíbené, připraven je fotoseriál ohlédnutí za léty s ním a věnujeme mu v úvodu koncertu i tichou vzpomínku,“ dodal Troníček.

Na koncertě se vedle Marien představí také znamenitý bubeník David Landštof, známý ze spolupráce s Xindlem X či Radůzou, nebo baskytarista a hudební režisér Petr Novotný, který působí v kapele Žalman & Spol.

Marien

Pardubická folková skupina vznikla v roce 2004 rozdělením skupiny Poupata - na kapelu Marien a Pouta. Sestává z frontmana, autora písní a kytaristy Víti Troníčka, zpěvaček Zdeňky Troníčkové a Zuzany Mimrové, kytaristů Ivana Němce a Michala Patáka a baskytaristy Petra Opočenského. Až do 18. října 2014 ke skupině patřil Zbyněk Zubřík Rosendorf, který tragicky zahynul v Alpách. Marien vydala tři CD - Krajina v Tobě, V půli cesty a Ze skla. Dnešní koncert věnují muzikanti nejen uplynulým deseti letům kapely, ale především Zbyňku Rosendorfovi.

Skupina Marien patří v současné době k nejvýraznějším v žánru folkové, country a trampské hudby, je trojnásobným držitelem Porty a řady dalších ocenění. Věnuje se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, autorem písní je převážně Víťa Troníček.

Kapela podnítila zrod hnutí Folk žije!, díky němuž se v Pardubicích koná například Pardubická folková noc a prázdninový festival na zámku a Příhrádku s názvem Pernštejnská Fortuna. Stala se i spoluzakladatelem nového festivalu. Folkové Chvojení, které se koná každoročně v červnu v přírodním amfiteátru ve Vysokém Chvojně, se letos uskutečnilo již popáté. Marien spolupracuje s folkovými nestory, jakými je Žalman Lohonka, Spirituál kvintet, Wabi Daněk, Robert Křesťan nebo například Honza Nedvěd a Roman Horký ze skupiny Kamelot.

Kapela debutovala v roce 2009 albem s názvem Krajina v Tobě, druhé V půli cesty vyšlo v roce 2012. Letos v červnu představila CD Ze skla.

Loni se Marien rozrostla o dalšího člena, zpěvačku Zuzanu Mimrovou, která zastoupila kmenovou zpěvačku Zdeňku Troníčkovou při její mateřské dovolené.

Sobotní vzpomínkový i výroční koncert zároveň začíná v 19 hodin.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

Autobusy společnosti Arriva Východní Čechy se z východního směru cestuje do...

Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Najdete na iDNES.cz