Zameteme s prachem, vyhlásil kraj. Začne častěji uklízet silnice

  11:05aktualizováno  11:05
Další bitvu ve válce za lepší životní prostředí na Ostravsku vyhlásil krajský úřad. Od května začne krajské silnice v jedenácti nejpostiženějších městech čistit každý druhý týden. Jestli to bude souboj vítězný, není jasné. Odborníci ale říkají, že by nové opatření mohlo lidem pomoci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Úřad Moravskoslezského kraje na častější výjezdy čistících vozů vyčlenil dvanáct milionů korun. S častějším úklidem ale už dříve začaly některé radnice. Například v Ostravě zbavovaly čisticí vozy ulice prachu téměř každý týden. Město z vlastní kasy platilo i čištění cest, které mu nepatří.

Města s častějším čištěním silnic

Ostrava
Frýdek-Místek
Třinec
Karviná
Bohumín
Český Těšín
Havířov
Orlová
Studénka
Hlučín
Opava

Od května se přidá kraj. Státní silnice však zůstanou zaprášené, ministerstvo se nepřipojí. "Města pro mimořádné čištění jsme vybrali podle zhoršeného stavu ovzduší. Jde mimo jiné o Třinec, Frýdek-Místek, Karvinou, Opavu či Ostravu. Půjde o čištění silnic druhé a třetí třídy ve čtrnáctidenních intervalech," uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Například v Ostravě jde o ulice Českobratrskou, Michálkovickou, 28. října či 17. listopadu.

První vozy vyjedou do ulic už na začátku května. "Prach z komunikací vířený dopravou se podílí na imisním zatížení relativně významným podílem. Mimořádné čištění cest tak může ovzduší zlepšit," vysvětlil důvody náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Města se harmonogramu Správy silnic Moravskoslezského kraje, jejíž vozy budou z krajských cest prach odsávat, přizpůsobí. "Vždy před čištěním necháme uklidit chodníky v okolí těchto cest formou veřejně prospěšných prací a veřejné služby. Pracovníci smetou prach z chodníků na cestu," popsal přípravu na úklid náměstek opavského primátora Daniel Žídek.

Stát musí nejprve silnice opravit, pak zváží více úklidu

Krok kraje je částečným vítězstvím místních radnic. "Město krok velmi vítá. Vždyť náměstek primátora pro dopravu Aleš Boháč celý proces nastartoval dopisem, který adresoval představitelům kraje a státu," reagoval mluvčí Ostravy Michal Bayer.

Teď se obce i kraj snaží k podobnému kroku dotlačit i stát, který je správcem cest první třídy. "Zatím jsou bohužel tato jednání neúspěšná," konstatovala mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Potíží jsou především peníze. "Pokud řešíme záplatování silnic a obracíme v ruce každou korunu, těžko se najdou peníze na mimořádné čištění silnic. Ale vše je o dialogu. Pokud kraj a města přijdou s nějakým podnětem, můžeme se o něm bavit," říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

V zahraničí se někde čistí i obden

Podle odborníků by pravidelné čištění cest mohlo výrazně pomoci snížit podíl polétavého prachu v ovzduší.

"Každé zvýšení čištění silnic vítám. Jsou země, a je jich většina, kde cesty v prašných měsících čistí denně nebo obden. Kdyby se úplně odstranil prach z cest, snížilo by to prašnost způsobovanou dopravou. Určitě to bude vidět na hodnotách naměřených na jednotlivých stanicích," tvrdí Petr Jančík z Vysoké školy báňské. Dodává však zároveň, že je potřeba cesty čistit i častěji než pouze jednou za dva týdny.

Podle Jiřího Jedličky z Centra dopravního výzkumu by mimořádné čištění cest ve městech Moravskoslezského kraje mohlo přinést i první konkrétní údaje tohoto druhu.

"Zatím nedokážeme vyčíslit, kolik prachu by se touto cestou dalo z ovzduší odstranit. Odhaduje se to obtížně. Pokud začnou prach smetat, bylo by užitečné, aby také sledovali, kolik se toho nasmetá. Myslím, že by mohlo jít až o tuny prachu," odhaduje.

Domníváte se, že plánované častější číštění silnic městům na Ostravsku pomůže?

celkem hlasů: 415

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. května 2011. Anketa je uzavřena.

Ano, prachu je na silnicích opravdu hodně 239
Ne, úklid co druhý týden je pořád málo 110
Nevím 66

Dodává, že i v místech, kde doprava není hlavním zdrojem prašnosti, je odstraňování prachu ze silnic pro ovzduší užitečné.

Vozy, které budou z cest prach odsávat, vyjedou poprvé na začátku května. "Budeme dodržovat dvoutýdenní intervaly s ohledem na počasí. Pokud bude pršet, nebude možné prach sbírat. Cesty v zastavěných částech měst takto budeme čistit až do poloviny října, kdy začíná úklid před zimou," upřesnil ředitel Správy silnic Moravskoslezského kraje Tomáš Böhm.

Lidé uklízení prachu vítají. "Člověk, který nebydlí u frekventované cesty, tomu neuvěří, ale prašnost je opravdu velká. Pokud chcete mít čistá okna, myjete je co čtrnáct dní. Když to necháte měsíc nebo dva, pomalu přes ně nevidíte," popsala Daniela Mazáčová, která bydlí na Hlavní ulici v Opavě. I ta spadá do harmonogramu kraje.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Další z rubriky

Fotograf unikátních záběrů: Prožil jsem opravdu zajímavý život

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce...

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce snad v každém koutě světa. Všude hledal...

V Mošnově vznikl obří sklad a doplní ho další, práci najdou stovky lidí

Letiště Ostrava - Mošnov

Na dvě stovky lidí by mohly najít do konce tohoto roku práci v logistickém centru Ostrava Airport Multimodal Park. Jeho...

Vzniká dokument o beskydském extrémním závodě, který lidem mění život

Podstatnou část Beskydské sedmičky absolvovali závodníci v noci.

Dokument o jednom z nejnáročnějších horských závodů, který se každoročně koná v Beskydech, chystají nezávislý filmař...

Najdete na iDNES.cz