I přes uzavřené skiareály a hotely a další opatření nouzového stavu, zamířilo do Beskydských hor veliké množství návštěvníků. Ostravice (2. ledna 2021) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Davy lidí nechávají v Beskydech odpadky, obce lamentují nad parkováním

  • 83
Jinam nemůžou, tak vyrážejí do přírody. Na hory jezdí davy lidí, zůstávají tam po nich tuny odpadků i špatně odstavená auta. Například ochránci přírody v Beskydech chystají informační kampaně a s obcemi hledají nové plochy pro parkování.

„Je to na hraně a možná už i za hranou toho, co je pro přírodu, ale i pro její návštěvníky snesitelné,“ konstatoval šéf Správy CHKO Beskydy František Jaskula. 

Návštěva hor se stává nepříjemnou pro turisty, kteří stráví spoustu času čekáním na parkování a už samotný příjezd je pro ně komplikovaný, ale i pro místní obyvatele, jimž auta stojí třeba na přístupových cestách k domu. Přírodu také zaplavilo enormní množství odpadků.

V Beskydech nápor začal už na jaře a nepolevil ani po zbytek loňského roku a první dny toho letošního. Zatímco v létě se lidé po horách rozptýlili a zaplavili i místa, kde bývá obvykle klid, teď se jejich zájem soustředil zejména na vrcholové partie kopců.

„Obrovský tlak je momentálně na nejvyšší vrcholy, nikde jinde není sníh a lidé míří za ním, především na Lysou a na Pustevny,“ zmínil před pár dny Jaskula.

Vrcholy lákají i v Jeseníkách, tradičně především Ovčárna a Praděd.

„Letošní magnetickou přitažlivost nejvyšší moravské hory umocnilo pěkné inverzní počasí a nízká sněhová pokrývka, tudíž lepší dostupnost pro pěší. A právě neobvykle nízká sněhová pokrývka je důvodem vysoké návštěvnosti také v jiných lokalitách. Například hřebenovka ze Skřítku na Jelení studánku a Ovčárnu či oblast Červenohorského sedla s Vřesovou studánkou,“ popsal Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který vede Správu CHKO Jeseníky.

Dopravu na Hvězdě musela řídit policie

Stovky aut ztěžují dopravu, na Hvězdě ji musela celý konec roku řídit policie. Autem se lidé vydali také k Vřesové studánce, dva vozy na Nový rok porušily zákaz vjezdu do chráněné krajinné oblasti a zapadly tam. „Autory tohoto adrenalinového zážitku čeká citlivé finanční ohodnocení ze strany orgánu výkonu státní správy,“ řekl Šaj.

Zda obří návštěvnost bude znamenat i škody na vybavení stezek či v rezervacích, ochránci zjistí při jarních kontrolách. „Je ale zjevné, že do přírody vyrazili lidé, kteří do ní běžně nechodí. Odpadky jsou všude v nebývalé míře,“ dodal Jaskula.

V Beskydech se i proto chystá speciální informační kampaň. „Právě finišujeme. Půjde o drobnější letáky, jimiž chceme možná i trošku provokativně lidem ukázat, jak se chovat a nechovat v horách. Počítáme i s velkoplošnými upozorněními u příjezdových míst, kam lidé najíždějí auty, ale najíždět by neměli. Například v údolí Čeladenky,“ řekl Jaskula. 

S obcemi se hledají i parkovací plochy. „Skutečně by pomohlo, kdyby lidé už do hor vyrazili autobusem,“ doplnil Jaskula.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.