Zima už dala cestám pořádně zabrat. Díry teď začali látat silničáři

  15:40aktualizováno  15:40
Čety silničářů vyrazily do terénu. Poslední týdny byly ve znamení oteplování a ochlazování i s dvacetistupňovými rozdíly. V kombinaci s nepříliš dobrým stavem silnic a intenzitou provozu, která je na mnohých úsecích vyšší, než cesty snesou, znamenaly pro některé úseky silnic v Moravskoslezském kraji doslova pohromu.

Silnice jsou plné děr, řidiči musejí být velmi opatrní. | foto: Policie ČR

"Je to špatné. Jako po tankodromu," popisuje řidič Václav Morávek cestu ze Sviadnova do Staříče na Frýdecko-Místecku. Upozorňuje, že plná děr je i spojka mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. "I když tam už se ty nejhorší výmoly začaly spravovat," dodává.

Právě nejpostiženější úseky teď silničáři mapují a začínají provizorně opravovat. "Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám jsme nemohli zahájit opravy dříve," zdůvodnila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Nejpostiženější úseky

  • K cestám v nejhorším stavu patří v kraji úseky mezi Vratimovem a Lískovcem a mezi Sviadnovem a Staříčí na Frýdecko-Místecku, okolí hradu Sovince či celý úsek mezi Horním Benešovem a Starými Heřminovy na Bruntálsku. Také průtah Štítinou a Žimrovicemi na Opavsku či průtah Dolní Datyní na Karvinsku.
  • Opatrní by řidiči měli být také na rychlostní silnici z Ostravy do Frýdku-Místku, na silnici I/11 v úseku Bystřice – Vendryně – Třinec a v úseku Opava – Hrabyně a také I/57 mezi Opavou a Vrchy.

Rychlostní silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem se do hledáčku pracovních čet dostala nejdříve. "Velmi poškozeným úsekem je ale také silnice I/11 v úseku z Bystřice přes Vendryni do Třince," dodala Nina Ledvinová.

Plošné opravy až na jaře

Z cest mizí zatím jen ty nejhlubší a nejnebezpečnější trhliny. "Prozatím nemůžeme opravovat všechny škody, většina se spravuje provizorně. Pracujeme se studenou obalovací směsí. Jakmile se na jaře rozjedou obalovny, ihned přistoupíme k plošným opravám," informoval technický náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Například na Opavsku se opravuje od minulého týdne. "Pro Ředitelství silnic a dálnic jsme zatím začali vyplňovat výtluky a dávat dopravní značení pod Hrabyňským kopcem a na úsecích mezi Opavou a Fulnekem," říká vedoucí opavského střediska Správy silnic Karel Sýkora.

Upozornil, že řidiči by si měli dávat pozor například v Opavě, a to ve Vrchní ulici směrem ke Stříbrnému jezeru. "Je tam poškozených asi 200 metrů silnice. Opravovaly se tam inženýrské sítě a jimi narušený povrch je poškozený."

Plán větších oprav se ještě připravuje

Na Bruntálsku práce odstartují tento týden. "Všechny výtluky jsou označené, čekáme na dodávku studené balené směsi," informoval šéf bruntálského střediska Václav Jedlička. Dodal, že opravy jsou nejvíc potřeba mimo jiné na silnici z Rýmařova do Horního Města, z Rýmařova do Ondřejova a v úseku mezi Horním Benešovem a Starými Heřminovy.

Na Frýdecko-Místecku se na opravy musí řidiči připravit nejen mezi Sviadnovem a Staříčí, ale také v úseku Vratimov – Lískovec. "Výtluků je strašná spousta," sdělil šéf frýdecko-místeckého střediska Radomír Vlk. Silničáři tam mají za sebou už opravy na Třinecku či Frýdlantsku.

Ředitelství silnic a dálnic, které se stará o dálnice, rychlostní komunikace a silnice I. třídy, ještě nemá zcela jasno, kde bude na jaře pracovat. "Plán větších oprav teprve připravujeme," sdělila mluvčí Nina Ledvinová.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Při úpravách potoků uhyne až šedesát procent ryb, zjistili ochránci

Úhyn desítek metráků ryb řeší rybáři v Ivanovicích na Hané. Příčinu určí až...

Až šedesát procent ryb uhyne podle výzkumu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v Beskydech při úpravách koryt...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz