Díra za dírou. Vyměňte auto za tank, vjíždíte na placenou silnici

  7:57aktualizováno  7:57
Pár dnů prudkého střídání teplot stačilo, aby se velmi frekventovaná rychlostní silnice R56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem změnila v asfaltové oraniště. Motoristé si zoufají, Ředitelství silnic a dálnic váhavě začalo s opravami.

Kdo projede, vyhraje. Silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je plná děr. (ilustrační snímek) | foto: Yan ReneltMF DNES

K nákupu pohonných hmot přidávala obsluha čerpací stanice Shell, stojící u silnice R56 bezprostředně za Frýdkem-Místkem směrem na Ostravu, v posledních dnech také jednu radu. Bezplatnou a přitom k nezaplacení. "Jeďte raději v levém pruhu až do Ostravy, v pravém pruhu je to samá díra," radili řidičům. "Vážně si dejte pozor," dodávali.

Co dělat, když vjedete do díry na silnici?

Pokud se tak stane na silnici, která je hodně poškozená, mají motoristé smůlu a opravy musí hradit buď z vlastního pojištění, nebo sami.

Pokud je ale výtluk na silnici "neočekávaný", mohou řidiči požadovat náhradu škody po správci silnice.

Vše je ale nutné řádně zdokumentovat, jednání o náhradě škody v každém případě pomůže například přivolání policistů k vyšetření nehody.

Oprávněně. Jen na tříkilometrovém úseku od odbočky ke Staříči k areálu společnosti Biocel Paskov napočítal redaktor MF DNES ve středu pětatřicet děr, z nichž většina byla minimálně deset centimetrů hluboká. Skvělá věc, pokud chcete dětem s nadsázkou přiblížit, jak se vyrábějí pasti. V okamžiku, kdy se podobný povrch objeví na rychlostní komunikaci, navíc zpoplatněné, mohou se řidiči velice snadno do podobné pasti "chytit".

Nebyl den bez řidiče měnícího pneumatiku

Ředitelství silnic a dálnic trvalo několik dnů, než na vzniklou situaci zareagovalo. "V posledních čtyřech dnech nebyl takový, abych tam neviděl v odstavném pruhu stát auto s řidičem měnícím pneumatiku," popsal stav na silnici R56 Bohdan Bieček z Frýdku-Místku.

"Sám jsem měl co dělat, abych se některým vyhnul, pro jistotu jsem pak jezdil jen v levém pruhu. Volal jsem i na ostravské ředitelství silnic, které ji spravuje, ale jejich první starostí bylo, jestli volám jako soukromá osoba, nebo jestli zastupuji média. Nakonec mě vyslechli, ale na můj dotaz, proč ten rozbitý pruh nezavřou, mi paní odpověděla, že tam jsou dané značky, které na díry upozorňují," konstatoval Bohdan Bieček.

Značek na silnici ale moc nebylo, přibyly až v okamžiku, kdy se o stav vozovky začala zajímat redakce MF DNES.

Čím vyšší rychlost, tím horší následky

 Svou zkušenost s jízdou po silnici R56 má i Irena Macháčková z Brušperka na Frýdecko-Místecku. "Na úrovni čerpací stanice Shell jsem v úterý v osm hodin večer vjela do neoznačené díry, která byla tak hluboká, že jsem hned na to musela opravovat defekt obou kol na pravé straně vozu," popsala svou zkušenost.

"Ještě ten den jsem si ověřovala, zda tam je někde značka. Nebyla tam a ani o den později ne. Při cestě zpátky jsem viděla jen o pár metrů dál další dva řidiče opravovat kola. Nechci domýšlet, co by se stalo, kdybych do díry najela ne devadesátkou, ale stotřicítkou, která je v tomto úseku povolena," dodala Irena Macháčková.

Považujete současný stav silnic za přiměřený ročnímu období?

celkem hlasů: 1822

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. února 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 1730
Ano 51
Stav silnic mě nezajímá 41

Postižení řidiči se často obraceli i na policisty, pro mnohé je to jediná možnost, jak získat na opravu poničených automobilů peníze od Ředitelství silnic a dálnic, které se o silnici R56 stará.

"Stížností tohoto rázu jsme zaznamenali hned několik," potvrdil tristní situaci na silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. "Nevedeme sice jejich přesnou evidenci, ale jen v posledních dnech šlo minimálně o deset případů. Řidiči se na nás obraceli hlavně s dotazem, co mají v takovém případě dělat, jak mají postupovat. My jsme jim mohli jen doporučit, ať na místě počkají do příjezdu naší hlídky, která vše potřebné zdokumentuje tak, aby nemohlo být o případné souvislosti mezi stavem vozovky a poškozením automobilu pochyb. Navíc jsme upozornili ŘSD, že je s problémy na silnici potřeba něco udělat," dodal policista.

ŘSD začalo díry na silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou ve čtvrtek opravovat. Sice poněkud nelogicky, mezi již zalepenými dírami bylo k potkání několik zřejmě zapomenutých výtluků, ale rozhodně šlo o změnu k lepšímu.

Silnice jako Drážďany po kobercovém náletu

Ne ale na všech místech. Kousek za Paskovem pravý jízdní pruh stále vypadal jako Drážďany po kobercovém náletu a u nadjezdu na Mitrovice připomínala jedna z děr, hluboká minimálně patnáct centimetrů, rozevřenou dračí tlamu.

Ale i tyto památky mrazivého počasí by snad měly brzy zmizet. "O stavu R56 jsme věděli, z důvodů nepříznivých klimatických podmínek, které panovaly v minulých dnech a týdnech, jsme bohužel nemohli zahájit opravy dříve než nyní," vysvětlila tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. "Jelikož se jedná o rychlostní komunikaci, nešlo zde snížit rychlost bez svolení ministerstva dopravy, tato jednání teprve proběhnou," dodala mluvčí.

Rychlostní silnice I/56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem patří mezi nejdůležitější silnice Moravskoslezského kraje.

Rychlostní silnice I/56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem patří mezi nejdůležitější silnice Moravskoslezského kraje.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Opava opraví unikátní hrobku vojáka, který bojoval u Hradce Králové

Setníkova hrobka na opavském hřbitově.

Nejvýznamnější památka na prusko-rakouskou válku na území Moravy a Slezska se dočká opravy. Opavská radnice uspěla se...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTU

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz