„Máme naplánovány velké stavební akce jednak v oblasti protipovodňových opatření, ale také v rámci oprav drobných vodních toků. Současně budeme pokračovat v dlouhodobější snaze o postupné zajištění migrační průchodnosti vodních toků,“ informoval generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.
Největší částka z téměř 900milionového rozpočtu letos zamíří na protipovodňové hráze na Odře v Bohumíně-Pudlově. „Stavba byla zahájena už loni a celkově přijde na 400 milionů korun,“ konstatovala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková s tím, že je akce naplánována až do roku 2025.
„Dále letos dokončíme rozsáhlou rekonstrukci vodního díla Morávka a ukončíme protipovodňová opatření pro Český Těšín, lokalitu Kamenec,“ doplnil výčet velkých akcí Tkáč. „Nově zahajujeme například zprůchodnění spádových stupňů na Odře v Košatce za 41 milionů korun, nebo zprůchodnění jezu na Olši v Dětmarovicích za 21 milionů.“
Zprůchodnění jezu v Košatce rybáři vítají, ne všechny stavby Povodí Odry se ale setkávají s jejich plným pochopením.
„Samotná stavba bude z hlediska ryb samozřejmě problém, ale pak se zprůchodněním splavu situace zlepší, to bude fajn. V současném stavu se ryby nedostávají proti proudu, to se týká například ostroretky,“ komentoval chystané ulehčení migrace ryb v Košatce Vladimír Pavlosek, předseda místní organizace Českého rybářského svazu ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.
Hledání kompromisu
Rekonstrukci vodního stupně sice rybář vítá, k části činnosti Povodí Odry je ale mírně skeptický. „Protipovodňová opatření nejsou pro ryby vždy to nejlepší. To u nás platí hlavně pro menší přítoky Odry, jako je třeba Ondřejnice nebo Lubina,“ vysvětlil Pavlosek.
„Ty toky byly regulovány, napřímeny, srovnány. V létě pak teče třeba Ondřejnicí jen pár centimetrů teplé vody, to rybám moc nepomáhá, nemají se kam schovat.“
Jako hledání potřebného kompromisu vidí stavební úpravy toků ředitel CHKO Poodří Jan Klečka. „Odra je brána jako páteřní koridor, její zprůchodnění je důležité,“ komentoval chystané změny v Košatce.
„Jsou úseky, které jsou prioritní pro protipovodňovou ochranu, tam se průtok zkapacitňuje, jinde, kde je prostor, se řeky přibližují zpět přírodě. Chápeme důvody Povodí, to zase bere naše návrhy, pokud je to možné.“
„V oblasti zpřírodnění vodních toků by měla být dokončena revitalizace potoka Opusty u Bolatic za 7,3 milionu korun, řeka Olše bude zprůchodněna odstraněním jezu Sovinec, který už ztratil svůj účel s ohledem na doznění důlních vlivů,“ vypočítal další stavby přibližující řeku přírodě Jiří Tkáč.
Z 900milionové částky zaplatí Povodí Odry z vlastního rozpočtu zhruba 318 milionů korun, 556 milionů získal podnik na dotacích, 24 milionů korun zaplatí za odstraňování důlních vlivů společnost OKD.
„OKD přispěje v průběhu následujících tří let téměř polovinou celkových nákladů na rekonstrukci Rájeckého jezu v Karviné. Společnost se podílela na přípravě projektu, bude se účastnit i výběru dodavatelů,“ konstatovala mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.