Ostravská koncertní hala bude stát vedle Domu kultury.

Ostravská koncertní hala bude stát vedle Domu kultury. | foto: Magistrát města Ostravy

Ostrava vybrala světové architekty pro koncertní halu za 1,5 miliardy

  • 18
O koncertní hale se v Ostravě mluví léta. Teď se plány na její výstavbu stávají realitou. Radní Ostravy tento týden na doporučení komise vybrali šest renomovaných architektonických studií, která pro město navrhnou podobu nové koncertní síně. Půjde o výjimečnou stavbu za 1,5 miliardy korun.

„Jde o nejvýznamnější architektonicko-urbanistickou soutěž v historii města,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura.

Už v létě město přímo vyzvalo k účasti tři architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertních síní: Steven Holl Architects + Architecture Acts z USA, polské Konior Studio, které navrhlo koncertní síň v Katovicích, a dánský ateliér Henning Larsen Architects. Všechny firmy výzvu přijaly.

„Tento týden jsme k nim vybrali další tři architektonická studia z celkem 31 uchazečů. Šest zájemců jsme ale museli předem vyřadit, protože nesplnili základní podmínky, například nedodali všechny potřebné podklady, neměli požadované zkušenosti s projektováním koncertních síní nebo nedoložili dohodu se specialisty na akustiku. V tomto případě jde o nezbytnou nutnost,“ uvedl Macura.

Poslední podobná stavba? Rudolfinum

Další tři týmy architektů a akustiků jsou opět ze zahraničí: Architecture Studio z Paříže, Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu.

„Čeští architekti neměli moc šancí, protože žádná koncertní síň se tady už přes sto let nepostavila, nemohou tedy doložit potřebné reference,“ vysvětlil primátor a připomněl, že naposledy vznikla koncertní hala koncem devatenáctého století v pražském Rudolfinu.

„V Praze sice existují dva sály - Dvořákova síň v Rudolfinu a Smetanova síň v Obecním domě, ale zdaleka nesplňují současné nároky především na akustiku. V České republice momentálně není jediný moderní koncertní sál. Už proto se na ten ostravský moc těšíme,“ říká Jana Knižátková, mluvčí Janáčkovy filharmonie Ostrava, pro kterou by se měla novostavba s perfektní akustikou stát domovskou scénou.

Město chce zajistit i dostatek parkovacích míst

Nyní hraje filharmonie ve velkém sále Domu kultury Ostrava, jenže ten není stavebně uzpůsobený tak, aby se v něm dobře šířil zvuk.

„Pokud si fanoušci klasické hudby chtějí v současnosti poslechnout, jak skutečně zní náš orchestr, musí vyjet na koncert za hranice, například do nové síně v Katovicích. Letos na jaře jsme pro naše posluchače uspořádali zájezd. Zvuk se tam šíří tak dobře, že hudba je z každého místa v auditoriu slyšet stejně,“ vysvětluje Knižátková.

První návrhy ostravské koncertní haly by měla šestice světových týmů architektů a akustiků odevzdat do konce února. „Pak budeme některé záležitosti zpřesňovat. Například napojení novostavby na kulturní dům, který také čeká rekonstrukce, ale i okolní park. Půjde nám také o zajištění parkovacích míst v okolí,“ nastínil primátor Macura.

Na projekt přispějí stamiliony stát i kraj

A dodal, že vítěze soutěže, podle jehož návrhu se bude stavět, chce město oznámit v červnu.

Stavba koncertní síně má začít nejpozději v roce 2022 a skončit do konce roku následujícího. Přispěje na ni stát 600 miliony a kraj 300 miliony. V Ostravě má ale koncertní síň i odpůrce, podle kterých jde o drahý špás. Domnívají se, že sál až pro 1 300 posluchačů klasická hudba nenaplní, či jen výjimečně.

Jana Knižátková doufá v opak. „Filharmonii v Katovicích se daří jejich halu naplnit. My věříme, že díky výjimečnosti naší síně přilákáme i posluchače z větší dálky, včetně Slovenska a Polska. A že už jen ze zvědavosti přijdou i lidé z regionu, kteří dosud na koncertu klasické hudby nikdy nebyli,“ míní.

Koncertní hala se stane součástí Sadů Milady Horákové.

Koncertní hala se stane součástí Sadů Milady Horákové.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz