Teď nezbývá než čekat, až v dole dohoří, říká bývalý báňský záchranář

  • 26
Chaos, protichůdné informace, těžká rozhodnutí. Tak popisuje první minuty při zásazích u důlních neštěstí muž, který pracoval u Báňské záchranné služby patnáct let.

„Ač jsou všichni na takové situace vycvičeni, vyškoleni, stejně chaos nastane. I horníci se v takové situaci chovají spíše pudově a často utíkají na špatná místa,“ ví ze zkušenosti bývalý záchranář, který nechce být z profesních důvodů jmenován.

Po důlním neštěstí jdou podle něj jako první do akce místní záchranáři z toho dolu, ve stejnou chvíli vyjíždí jednotka báňských záchranářů z ostravských Radvanic.

Ta musí na místě tragédie zachovat chladnou hlavu, zjistit přesné počty zasažených horníků a rozhodovat, komu prioritně pomoci.

„Stávalo se, že byl nachystán člověk k transportu do nemocnice a ještě jsme chvíli váhali, zda nepočkat, protože už jsme dostali zprávu, že z dolu vynášejí dalšího a my nevěděli, jestli nebude zraněný vážněji,“ popisuje dotyčný. 

„Taktéž záchranné týmy se někdy prodírají hodiny šachtou ke zraněným a mezi tím se k nim dostane jiný tým, jinou cestou dříve, prostě jde o opravdu velmi obtížně koordinovatelnou situaci v extrémně náročných podmínkách,“ vysvětluje.

V případě, že v podzemí hoří, jako to bylo i u čtvrtečního neštěstí při výbuchu metanu v dole ČSM, musí se dělat těžká rozhodnutí.

Když už je jisté, že v místě nemohl nikdo přežít, postaví se hráz, pevná zeď, aby se oheň dále nešířil.

„Poté se čeká, až dohoří, což může trvat i týden, a následně se dohledají ostatky. Bohužel, mnohdy to je takový žár, že po těch lidech už nic nezbude, ani kosti,“ dodal bývalý záchranář.

Výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk potvrdil, že takové hráze se v podzemí dolu ČSM v těchto hodinách staví a na povrch bylo doposud vytaženo tělo pouze jednoho ze třinácti tragicky zesnulých horníků.

Kowalczyk ráno uvedl, že podle v tu dobu známých dat z metanových čidel nebylo patrné, že by koncentrace nebezpečného plynu byly kritické.

Podle mluvčího České báňské správy Bohuslava Machka však musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5násobná.

„Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit - jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit,“ řekl Machek agentuře ČTK.

Neštěstí bude vyšetřovat Obvodní báňský úřad v Ostravě.

,