Areál huti Liberty v Ostravě-Kunčicích

Areál huti Liberty v Ostravě-Kunčicích | foto: Liberty Ostrava

Většina firem, které postihla krize huti Liberty, přežije, zní z kraje

  • 3
Do druhého měsíce bez téměř jakékoliv výroby vstoupila ostravská společnost Liberty Ostrava. S tím souvisí i omezení dodávek a služeb ze strany desítek dalších firem, které se tak ocitly bez významného zdroje příjmů. Jejich tvrdému dopadu na zem chce vytvořit co nejměkčí přistání aktivita krajského úřadu.

Ten prostřednictvím své organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti (MS Pakt) mapuje možné problémy spojené se situací v huti Liberty.

„Oslovili jsme zhruba 900 firem, dodavatelů Liberty Ostrava, z nichž se nám zpět ozvala zhruba třetina,“ konstatoval Martin Navrátil, ředitel MS Paktu. „Ty firmy často žily s hutí v takovém rodinném uskupení, šlo o pevně svázaný řetězec s pevným a jasným obchodním modelem. To se nyní mění a my jim chceme pomoci například s marketingem, nebo hledáním nových odbytišť,“ doplnil.

Podle náměstka hejtmana Jakuba Unucky je jedním z dobrých výstupů krajského šetření fakt, že se většině firem zřejmě podaří přežít. „Těch opravdu hodně postižených firem je naštěstí mnohem méně, než jsme čekali,“ konstatoval bez dalších podrobností náměstek hejtmana.

Hlavní pomoc by ale firmám ohroženým problémy Liberty měla přijít ze strany státu. Ten jim totiž může ulevit prostřednictvím jednotlivých finančních úřadů.

Základní pomoc kraje bude bezplatná

„Jedním z návrhů opatření je třeba možnost odpuštění nebo vrácení záloh z plateb DPH za nezaplacené pohledávky od společnosti Liberty,“ přiblížil jeden z návrhů MS Paktu hejtman Jan Krkoška. „Od zástupců firem přitom víme, že různé finanční úřady mají vůči firmám v podobných situacích rozdílný přístup. I to je věc, kterou bychom chtěli sjednotit,“ nastínil hejtman.

Liberty neplatí svým dodavatelům, někteří jsou v existenčních problémech

Finanční úřady mají hned několik způsobů, jak podnikatelům v problémech pomoci. A netýkají se jen těch, kteří spolupracují s Liberty Ostrava. „Daňové subjekty se mohou standardně obrátit na finanční úřad a požádat například o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání, pokud ta ještě neuplynula, nebo o posečkání úhrady daně či její rozložení na splátky,“ přiblížila část možností mluvčí ostravského finančního úřadu Petra Homolová. „Žádat lze také o prominutí pokuty za opožděné podání daňového přiznání, lze požádat i o změnu výše zálohy na daň z příjmu.“

To vše samozřejmě lze při dodržení daných zákonů a doložení situace firmy. „V případě podnikatelů jde například o ztrátu klíčových zakázek či zaměstnanců, omezení provozuschopnosti a podobně,“ vysvětlila mluvčí ostravského finančního úřadu. „Případné problémy je nutno doložit například smlouvami s obchodními partnery, či doklady o povinných platbách souvisejících s provozem podnikání.“

Pomoci by mohlo i poradenství

Krajská pomoc firmám v nesnázích se má vedle pomoci s daňovými záležitostmi zaměřit také na poradenství v dalších oblastech. „Vedle právního poradenství může jít i o finanční poradenství, pomoci můžeme i při hledání nové firemní strategie, při hledání zahraničních partnerů, nebo při získávání investičních pobídek,“ přidal další detaily chystané pomoci podnikatelům Martin Navrátil.

To vše by měl zahrnovat nový centrální informační kanál, jehož prostřednictvím chce MS Pakt s ohroženými formami komunikovat. „Ještě není definitivně rozhodnuto, ale zřejmě půjde o formu chatu, na němž budeme s firmami komunikovat,“ vysvětlil ředitel MS Paktu s tím, že základní poradenství bude bezplatné, hlubší analýzy a pomoc pak budou zpoplatněny.