Areál huti Liberty Ostrava, kde nyní vládne značně napjatá atmosféra.

Areál huti Liberty Ostrava, kde nyní vládne značně napjatá atmosféra. | foto: Liberty Ostrava

Huť Liberty Ostrava stojí na okraji propasti, požádala o ochranu před věřiteli

  • 58
Tři měsíce má jedna ze dvou největších hutí v republice Liberty Ostrava na vyřešení svých dluhů vůči společnosti Tameh. Ta firmě dodává energie. Podle informací MF DNES se částka šplhá až k 1,5 miliardě korun. Proti krokům věřitele se huť zajistila žádostí o vyhlášení moratoria u krajského soudu v Ostravě.

„Můžeme potvrdit, že dnes ráno bylo vyhlášeno individuální moratorium proti dodavateli energií. Cílem individuálního moratoria je umožnit podniku vyjednat podmínky pro nákup energie za běžných tržních podmínek,“ komentovala situaci mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

„To podniku umožní dokončit a realizovat plán preventivní restrukturalizace, jehož součástí je opětovné spuštění vysoké pece číslo 3 a navýšení výroby podniku,“ doplnila mluvčí.

O vyhlášení moratoria informovaly jako první Hospodářské noviny. Krajský soud informaci nezveřejnil, firma si to podle všeho nepřála. „Nemůžeme ze zákona komentovat podobné případy, tedy ani potvrdit, nebo vyvrátit,“ komentoval situaci Igor Krajdl, tiskový mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

Do týdne předložte strategii firmy, tlačí kraj Liberty k řešení problémů

Liberty Ostrava má nyní ze zákona třicet dnů na to, aby zahájila restruktualizaci firmy, moratorium je účinné po dobu tří měsíců. Informací byli překvapeni i odboráři.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela novinářům ve středu sdělil, že stát udělá maximum pro to, aby zajistil stabilitu v regionu. Možností je podle Síkely buď vyřešení situace v podniku za rozumných podmínek, nebo zajištění podmínek pro zaměstnance. Ministr zároveň přiznal, že situace ostravských hutí je dlouhodobě složitá.

„To znamená, abychom buď vyřešili problém s tou společností, pokud to bude za rozumných podmínek možné. Nebo abychom se o zaměstnance Liberty postarali jiným způsobem,“ řekl ministr. Konkrétní možnosti pomoci státu neuvedl. O situaci uvnitř hutí Síkelu informovali zástupci zaměstnanců firmy, s nimiž se v předchozích týdnech sešel.

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky chce Liberty Ostrava do konce prosince rozjet vysokou pec, propouštět nebude. Hejtman se tuto informaci dozvěděl v úterý na jednání předsednictva tripartity, které se účastnil i ministr financí Zbyněk Stanjura.

Problémy trvají

„O žádosti o vyhlášení moratoria a jeho schválení soudem jsem se dozvěděl až od novinářů, nikdo z firmy nás neinformoval,“ komentoval situaci odborový předák Liberty Ostrava a zároveň člen dozorčí rady firmy Petr Slanina. „Ptal jsem se vedení firmy, bavili jsme se i s právníkem, zatím se k tomu více nevyjádřili,“ doplnil odborář.

Liberty Ostrava je v problémech už delší dobu, před časem zastavila provoz jedné z koksoven, utlumila také výrobu poslední vysoké pece. O jejím znovuspuštění se v současnosti jedná a právě tato záležitost může být brána i jako jeden z ukazatelů životaschopnosti firmy.

Rozlehlý areál huti Liberty (dříve např. NHKG, Ispat nebo ArcelorMittal) leží v jihovýchodní části Ostravy.

Rozlehlý areál huti Liberty (dříve např. NHKG, Ispat nebo ArcelorMittal) leží v jihovýchodní části Ostravy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Moratorium je účinné vůči společnosti Tameh Czech, někdejší součásti huti. Minulý majitel ArcelorMittal ale elektrárnu s dalšími provozy z firmy vyvedl a část akcií prodal. Huť se tak ocitla bez vlastního energetického zázemí.

„Vítáme, že Liberty Ostrava konečně přiznala své zásadní finanční problémy a chce je řešit. Tameh je připraven plně spolupracovat tak, aby provoz i zaměstnanost mohly být zachovány,“ komentoval vyhlášení moratoria mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Teplý útlum. Vysoká pec číslo 3 v ostravské huti zatím zůstane odstavená

Tameh je pro chod huti zásadní, ta mu přitom dluží několik stovek milionů korun. Právě proto požádala huť o vyhlášení moratoria. Otázkou je, zda udrží nervy na uzdě další věřitelé a nezahájí insolvenční řízení sami.

5. května 2021

,