ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

V kraji je až 30 tisíc zastaralých kotlů. Od září 2022 nesmějí být v provozu

  • 29
Více než třiadvacet tisíc zastaralých kotlů na tuhá paliva z Moravskoslezského kraje zmizelo a zmizí po třech výzvách kotlíkových dotací. Dalších až třicet tisíc ovšem stále zůstává v provozu.

Zda i ty jejich majitelé vymění s dotační podporou a kdy to bude, zatím není jasné. Domácnosti už však od září 2022 pod hrozbou padesátitisícové pokuty nesmějí topit v kotlech na tuhá paliva první a druhé emisní třídy.

„V Moravskoslezském kraji by takových kotlů mohlo být až třicet tisíc,“ sdělila mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. 

Jde o odborné odhady, zcela přesný počet takových topenišť nelze zjistit. Hejtmanství vychází z údajů Českého statistického úřadu, podle nichž bylo v roce 2017 na severu Moravy a ve Slezsku 107 tisíc domácností využívajících k vytápění tuhá paliva jako primární či záložní zdroj tepla. Odborníci na ochranu ovzduší odhadují, že podíl zastaralých kotlů je mezi nimi zhruba poloviční.

„V našem kraji se tak jedná až o padesát tři a půl tisíce kotlů k výměně, přičemž ve všech třech výzvách kotlíkových dotací bude vyměněno přibližně dvacet tři tisíc z nich,“ upřesnila Birklenová s tím, že kraj tak má ve výměně neekologických topenišť ještě značné nedostatky.

Dosavadní podpora prostřednictvím kotlíkových dotací však třetí výzvou končí. Kraj za všechna tři kola zatím vyplatil přes 1,8 miliardy korun. Výměny prvních dvou kol za 1,5 miliardy jsou hotové, nový kotel má 13 a půl tisíce žadatelů. Aktuálně se mění kotle žadatelů třetího kola. Hotovo má přes 4 200 domácností, zbývá zhruba pět tisíc výměn.

Na výměny kotlů půjdou další miliardy

Ministerstvo životního prostředí chce v procesu výměny neekologických topenišť pokračovat, už teď se totiž podle něj znatelně promítá do kvality ovzduší. „Přípravy nových kotlíkových dotací jsou v plném proudu, financovány by měly být podle našeho plánu ve dvou paralelních liniích,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Právě se připravuje Operační program Životní prostředí 2021 až 2027, který na výměnu kotlů vyčlení 5,5 miliardy korun.

„Částka bude nově zaměřena přímo na nízkopříjmové domácnosti,“ dodal Brabec s tím, že Moravskoslezský kraj by měl být opět prioritním krajem. Výměnu nevyhovujících zdrojů tepla podpoří i program Nová zelená úsporám 2030, kde na tyto účely půjde až 9 miliard korun.

„Případná čtvrtá výzva kotlíkových dotací je finančně i časově vázána na Operační program Životní prostředí 2021 až 2027,“ ohlásila Birklenová. „Ve chvíli, kdy budeme znát konkrétní podmínky, za jakých poskytneme občanům dotace na výměnu dalších kotlů, připravíme dotační program a budeme nabírat nové žádosti.“

S blížícím se zákazem roste i zájem o výměnu

Ministerstvo chce programy otevřít ještě před 1. zářím 2022. Obrovský zájem o třetí vlnu kotlíkových dotací podle jeho zástupců ukazuje, že s blížícím se zákazem provozu starých kotlů v září 2022 se zvyšuje i množství výměn.

Za zhruba rok a půl by občané neměli v kotlech 1. a 2. emisní třídy vůbec topit. Úředníci mohou už dnes, když jim přijde stížnost, prověřit, čím lidé topí. Každý majitel kotle na tuhá paliva má také povinnost jednou za tři roky udělat jeho revizi. 

Od loňska technici zadávají údaje z revizí do centrální databáze, uvádějí třídu kotle i jeho výkon. Do databáze budou moci nahlížet zástupci obcí a zjistit tak, kdo v čem topí.