Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

  9:31aktualizováno  9:31
Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský kraj, jen malá část přímo v domácnostech. Výsledkem jsou desítky rozeslaných upozornění, postihy jako vzácná výjimka.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Roman ČejkaMF DNES

Některé si všímají, že domkaři své zvyky při topení mění. Upozorňují však také, že lidé přes podněty kvůli kouři často řeší sousedské spory.

První stížnost začínající topné sezony mají na stole ostravští úředníci. Od začátku roku jde o čtrnáctý takový podnět, loni jich celkem řešili sedmadvacet. Takzvaně „na podnět“ vyrážejí ostravští úředníci jen v pětině z celkového množství kontrol komínů, které provádějí.

„Od ledna 2017 se uskutečnilo 218 kontrol včetně kontrol kouřových emisí. Upozornění jsme rozeslali 58, do domácnosti bylo nutné jít v pěti případech. Pokuta padla jedna, a to ve výši tisíc korun,“ zrekapituloval necelé dva roky, kdy mají města právo hlídat topeniště domkařů, Petr Havránek z tiskového oddělení ostravského magistrátu.

Jednu sankci hlásí i Karviná, udělila ji za spalování odpadu, a to ve výši dvou tisíc korun.

„Od ledna 2017 jsme provedli celkem 41 kontrol dodržování ustanovení zákona o ochraně ovzduší,“ informoval mluvčí města Lukáš Hudeček. Město za tu dobu patnáctkrát písemně upozornilo domkaře na způsob jeho topení. Přímo do domácnosti nešli úředníci ani jednou.

Při kontrolách se musí dodržet stanovený postup. Způsob topení úředníci prověří nejprve zvenčí. Od domkaře mohou žádat protokoly o revizi kotle nebo mu zašlou upozornění. Pokud problém trvá, mají právo jít do domu.

Většinou problém vyřeší už první upozornění. „Domkaře jsme si předvolali na magistrát, vyzvali je k předložení revizní zprávy ke kotli a poučili o povinnostech provozovatele stacionárního zdroje. Revizní zprávu předložili všichni. Přímá kontrola v domácnosti zatím provedena nebyla a nebyla uložena ani pokuta,“ shrnula za Frýdek-Místek mluvčí Jana Matějíková. 

Tamní magistrát dosud řešil 17 podnětů. Úředníci opavského magistrátu na základě necelé dvacítky podnětů nejprve vyrazili na prošetření situace zvenčí. Třikrát loni a třikrát letos jim lidé umožnili i vstup ke kotli. Upozornění za celou dobu rozeslali tři, sankci neudělili žádnou.

V Krnově ve dvou případech dokonce nechali analyzovat popel, rozbor však pochybení neprokázal. „Jen v jednom případě kontrola na místě prokázala pochybení a vedla i k rozhodnutí o zastavení provozu stacionárního spalovacího zdroje. Pokuta nebyla udělena ani jedna,“ shrnula mluvčí Dita Círová.

Ekologové: K zamoření vesnice stačí jeden čoudící komín

Některé z radnic se zatím zdráhají hodnotit účelnost kontrol, jiné vidí pozitiva i negativa takové možnosti.

„Přestože se většinou ukáže, že k pochybení nedochází a jedná se o nedobré vztahy mezi sousedy, v některých případech domkaři zažité způsoby topení změnili. Netroufám si ale říct, jestli právě to má vliv na zlepšení kvality ovzduší,“ uvádí Jana Vágnerová z odboru životního prostředí radnice v Krnově. 

Podle Petra Havránka z ostravského magistrátu účinnost není zřejmá: „V převážné většině případů si stížnostmi vyřizují občané své sousedské spory. Problematiku vnímají z pohledu takzvané pohody bydlení, kdy v jednotlivých lokalitách dochází k obtěžování sousedů nejen kouřem, ale především pachovými látkami, jejichž výskyt nemusí vždy souviset se spalováním odpadů.“

Ekologové za možností kontrol stojí.

„Stačí jeden čoudící komín a je zamořená celá vesnice nebo část obce. Kvůli jednomu člověku, který neví, jak a čím zatápět, by neměli být v nevýhodě ti, kteří to vědí a jsou ohleduplní,“ říká Nikola Carić, ředitel ostravské obecně prospěšné společnosti Čisté nebe. Ta se v minulých dnech spolu s dalšími organizacemi postavila i proti návrhu novely zákona o ochraně ovzduší, jež navrhuje právo úředníků vejít do kotelny zrušit.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz