Moderní koncertní síň v Ostravě by měla využívat Janáčkova filharmonie.

Moderní koncertní síň v Ostravě by měla využívat Janáčkova filharmonie. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Koncertní síň pro Ostravu za 1,5 miliardy navrhnou světoví architekti

  • 12
Letité debaty o tom, zda a kde postavit koncertní halu s kvalitní akustikou pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, skončily. Magistrát moravskoslezské metropole ve středu vyhlásil mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž na rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavbu nové koncertní síně.

Vítěze bude město znát příští rok v červnu. Stavba objektu, který pojme 1100 až 1300 diváků, by měla začít v roce 2022.

„Oslovili jsme tři světově uznávané architektonické kanceláře z Dánska, Polska a USA, které mají zkušenosti s projektováním velkých koncertních sálů. Další tři soutěžící vybereme z přihlášek, které přijdou do 21. září. Všechny týmy musejí mít odborníka na akustiku,“ říká Jan Malík z útvaru hlavního architekta. 

Podotkl, že je to už pátá architektonická soutěž Ostravy v posledních dvou letech a jedna z nejvýznamnějších v historii města.

Jedna z nejvýznamnějších zakázek v historii města

To tvrdí i ostravský primátor Tomáš Macura. „Cenu této zakázky odhadujeme na 1,5 miliardy korun bez DPH. Z tohoto pohledu je srovnatelná snad jen s výstavbou Nové radnice před devadesáti lety. V tehdejší měně stála 52 milionů korun,“ líčí Macura.

Město na přestavbu kulturního domu, který je chráněnou památkou, a přístavbu koncertní síně začíná šetřit. Počítá však i s velkou finanční podporou státu a kraje.

„Opozice nám vyčítá, že málo investujeme. Ale když chcete realizovat velké věci, musíte si na to nejdříve našetřit. Proto jsme před časem založili například Fond pro obnovu městské nemocnice, která potřebuje investice za nejméně dvě miliardy korun, a loni i Fond pro stavbu koncertní síně, kam jsme poslali prvních 100 milionů,“ řekl primátor.

Doplnil, že město teď bude každý rok posílat na zmíněný fond dalších 150 až 200 milionů. Kromě toho získalo závazný příslib, že stát přidá na koncertní síň 600 milionů a kraj dalších 300 milionů.

Ostrava tak bude muset uhradit zbývajících 600 milionů za stavbu. Ale i další náklady v řádu stovek milionů.

Bude problém s parkováním, obávají se hudebníci

Plánovaná stavba totiž nevyvolává jen nadšení, ale i obavy. „Potřebujeme novou koncertní síň a moc se na ni těšíme. Ale nelíbí se nám volba jejího umístění,“ nastínil jeden ze zaměstnanců Janáčkovy filharmonie Ostrava.

„Už teď je tam totiž těžké zaparkovat, když je akce. Obáváme se, že v budoucnu to bude ještě větší problém. Po dostavbě koncertní síně se zvýší počet návštěvníků kulturního domu, ale současně zmizí velké parkoviště na protější straně ulice. Za dva roky tam má začít výstavba takzvané Černé kostky pro vědeckou knihovnu,“ poznamenal. 

Primátor Macura ujistil, že radní města o problému vědí a řeší ho. „Pod kulturním domem a jeho přístavbou vznikne podzemní parkoviště pro nejméně 300 aut. Pokud geologický průzkum ukáže, že tam může být další podzemní patro, může se počet stání zvýšit až na 400 a možná i více. Bude to stát asi 200 až 300 milionů,“ uvedl.

A to není vše. Další parkoviště má být i pod Černou kostkou, kterou chce stavět kraj. „Jednáme s krajem o tom, aby se podzemní parkoviště pod oběma budovami propojila tak, aby lidé mohli suchou nohou projít pod ulicí 28. října,“ říká Macura.

„Kromě toho začne už příští rok výstavba parkovacího domu před městskou nemocnicí. Od koncertní síně bude vzdálený asi 300 metrů,“ dodal primátor.