Holoseče, říkají aktivisté o těžbě v Jeseníkách. Správci lesů to odmítají

  • 57
Spory kvůli těžbě po kůrovci v chráněných zónách Jeseníků gradují. Podle ekologů v cenné přírodě lesníci dělají obří holiny a porušují předpisy. Správci lesů taková tvrzení označují za nepravdivé manipulace s fakty.

Rozsáhlá a turisty oblíbená oblast horských lesů nedaleko Vrbna pod Pradědem na Bruntálsku je předmětem sporu mezi ekologickými organizacemi, Správou chráněné krajinné oblasti Jeseníky a vlastníkem lesů – Arcibiskupskými lesy a statky Olomouc. 

Podle ekologů oblast od Drakova přes Starou horu, Koberštejn a Přední Jestřábí až po hranici rezervace Rejvíz plošně ničí motorové pily a těžká technika. Lesní správci naopak mluví o manipulaci kvůli snaze prosadit bezzásahová území v Jeseníkách.

Aktivisté si vzhled krajiny, kde se těží, natočili shora. „Záběry z dronu odhalily masivní rozsah destrukce,“ popsal předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Dodal, že Správa CHKO Jeseníky loni formou výjimky v oblasti povolila takzvané intenzivní technologie těžby, tedy těžkou techniku a odvoz dříví. Hnutí Duha a Společnost přátel Jeseníků se proti tomu odvolaly. 

„Druhé zóny totiž zahrnují cennou přírodu Jeseníků včetně klidových území pro výskyt vzácných druhů živočichů,“ vysvětlil Bačík. Odvoláním se zabývá ministerstvo životního prostředí. 

Tento týden aktivisté vyzvali k přezkoumání situace i samotnou Správu CHKO Jeseníky. „Při provádění těžeb se pravděpodobně nerespektovaly podmínky stanovené v udělené výjimce,“ upřesnil Bačík.

Správce lesů: Rozhodují sucho a kůrovec

Jako příklad uvedl, že se při vzniku holiny nad jeden hektar na místě podle podmínek výjimky musí nechat padesát kubíků dřevní hmoty na každý hektar k přirozenému rozkladu, což se neděje.

Podle jednatele Arcibiskupských lesů a statků Petra Skočdopole jde o manipulaci s fakty. Proti tvrzení, že ve II. zóně vznikají obří plošné holoseče, se ostře ohradil. „Ve II. zónách proběhla v letech 2018 až 2020 těžba na ploše o celkovém součtu 93 hektarů,“ vyčíslil s tím, že společnost ve II. zóně hospodaří na 3 892 hektarech. Uvedl, že po jarním zalesnění je tam 51 hektarů holin, tedy 1,3 procenta z celkové plochy. Mýtiny podnik zalesňuje buky, smrky, jedlemi a javory.

„Ostatní kalamitní holiny vznikly ve III. zónách, které mají charakter hospodářského lesa. Veškeré těžby v CHKO Jeseníky jsou těžby nahodilé, neplánované. Co, kde a kolik budeme těžit, neurčuje lesník, ale sucho a kůrovec,“ konstatoval Skočdopole a doplnil, že ve III. zónách mýtiny tvoří tři procenta celkové plochy lesů vlastněných společností.

Výjimka měla stanovit pravidla

Vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj nahodilé těžby v oblasti potvrdil. „Správa CHKO již v dubnu zahájila kontrolu, zda tyto těžby probíhají v souladu se zákonem. Výjimka, na kterou ekologické organizace poukazují, není v platnosti, protože proti jejímu znění se odvolaly,“ konstatoval Šaj.

Upřesnil, že právě výjimka měla zajistit zásahy proti kůrovci podle přesně nastavených pravidel, například s ponechanou dřevní hmotou na místě. Porosty v lokalitě jsou podle Šaje kůrovcem nejpostiženější z celé chráněné krajinné oblasti.

Ekologické organizace naopak žádají minimum zásahů člověka v I. a II. zóně Jeseníků, jež tvoří třetinu území CHKO. „Požadujeme ponechat nejcennějších deset procent území pro přirozený vývoj přírody bez lidských zásahů. Na zbývajících dvaceti procentech pak zásahy proti kůrovci pouze formou včasné asanace malých skupin napadených stromů, bez vzniku holin a bez použití chemických postřiků,“ uvádějí.

Údajné holoseče jsou ve východní části Jeseníků.

Údajné holoseče jsou ve východní části Jeseníků.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz