Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Hrady a zámky v kraji plní davy lidí, výpadek už ale nedoženou

  8:09
Loňskou návštěvnost vinou jarního výpadku nezopakujeme, ale první letní měsíc předčil očekávání. Tak většina kastelánů hodnotí letošní hodně neobvyklou sezonu.

Slezskoostravský hrad | foto: archiv Černé louky s.r.o.

Větší kontrast si snad ani nelze představit. Zatímco na jaře zůstaly hrady a zámky v Moravskoslezském kraji kvůli koronavirovému nouzovému stavu uzavřené a v červnu nesměle přicházeli první návštěvníci, v červenci už se komnaty plnily tisícovkami lidí.

„Červenec byl opravdu skvělý. Loni tento měsíc přišlo zhruba jedenáct tisíc lidí, ale letos o tři tisíce více. A nyní první srpnový víkend další dva tisíce,“ těší Radomíra Přibylu, kastelána zámku v Hradci nad Moravicí na Opavsku.

Jeden z hlavních důvodů většího zájmu turistů je podle něj zřejmý: mnoho lidí přes léto zůstalo v tuzemsku. „A navíc vedle Lednice, Bouzova, Konopiště a dalších oblíbených míst si vybírají pro ně méně známé zámky. Loňskou návštěvnost sice nedotáhneme, ale hodně stahujeme,“ konstatoval Přibyla.

Už se těší na poslední srpnovou sobotu, kdy se bude konat Hradozámecká noc v orientálním stylu.

Poslední měsíc si pochvaluje i kastelán hradu Sovinec na Bruntálsku Michal Koutný. Také se však smířil s tím, že loňská návštěvnost bude nad jejich možnosti. „Minulý rok jsme měli téměř šedesát tisíc návštěvníků, to nedoženeme. Ale červenec byl lepší než ten loňský, přišlo o čtyři tisíce lidí více,“ zmínil.

Sovinec otevíral až 9. června, a to kvůli několika stavbám. „Takže jsme vlastně klid svým způsobem i trochu přivítali,“ poznamenal. Ale to už neplatí, například nejbližší víkend se na Sovinci koná šermířská akce s názvem Poslední vzdor.

Opavské Slezsko láká na pohádkový zámek i technické památky

Na dvě části dělí sezonu kastelánka zámku v Raduni na Opavsku Markéta Kouřilová. „Do konce května špatné, pak radost. Pokud někdo nezakáže nebo neomezí na konci roku akci Vánoce na raduňském zámku, která loni nebyla, tak se můžeme minulému roku přiblížit,“ naznačila.

Za současným zvýšením počtu lidí nevidí jen změnu cíle jejich dovolených. „Také nám v červenci přálo počasí, které nebylo na koupání, a pomohly i propagační podpory kraje a Destinačního managementu Opavské Slezsko.“

Ve všední dny jako o víkendu

Osm set až tisíc lidí takřka každodenně zamíří i na Hukvaldy na Frýdecko-Místecku. „Ve všední dny máme návštěvnost jako loni o víkendech,“ těší kastelánku Barboru Kožušníkovou. „Na druhou stranu to znamená nutnost zvýšení provozních kapacit, abychom všechny zájemce odbavili. Ale myslím, že to zvládáme dobře.“ Vysokou návštěvnost očekává 22. srpna v rámci akce Strašidelný hrad Hukvaldy.

KUNÍN: Barokní skvost v současnosti.

Zámek Kunín

Přesto zůstávají místa, kde ještě na výraznější nárůst návštěvnosti čekají. „Lidí sice přibývá, ale zatímco loni jsme měli do konce července přes deset tisíc návštěvníků, tak letos to jsou necelé tři tisíce,“ uvedl Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku v Kuníně na Novojičínsku.

Hluboký propad vysvětluje zejména absencí zájezdů a školních výletů od dubna do června.

Přilákat se snaží výstavami i dalšími akcemi

Poslední srpnovou sobotu v rámci Hradozámecké noci nabídnou v Kuníně novou výstavu. „Ukážeme rozsáhlou expozici klobouků a livrejí (stejnokrojů) šlechtického služebnictva, součástí bude i jedinečná sbírka knoflíků se šlechtickými erby,“ předeslal Zezulčík.

V září pak na zámek dorazí floristé, kteří kyticemi vyzdobí všechny zámecké pokoje.

Se zrušenými akcemi se potýkali i na Slezskoostravském hradě v Ostravě. Ale kastelánka Alena Špetíková doufá v lepší časy. „Shakespearovské slavnosti jsou vyprodané, na září jsme přesunuli Den chemie a další akce,“ vysvětlila a současně vzhlíží ke konci roku. „Loni přišlo na výstavu betlémů patnáct tisíc lidí. Třeba se to zopakuje,“ přeje si.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...