Ministr váhá se jmenováním ředitele ostravské nemocnice, nervozita roste

  14:30aktualizováno  16:28
Bouřlivý rok má za sebou Fakultní nemocnice Ostrava i spřízněná Lékařská fakulta Ostravské univerzity vinou turbulentních změn ve vedení institucí. A zatímco lékařská fakulta se nedávno dočkala jmenování (staro)nového děkana Arnošta Martínka, státní nemocnice na nového ředitele, který by uklidnil zjitřenou situaci, stále čeká.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

Ačkoli už 11. prosince komise doporučila dva kandidáty, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ještě nerozhodl. Nemocnici dočasně vede Petr Vácha, který se od ledna ujal i vedení chirurgické kliniky.

„Očekávali jsme, že ministr jmenuje nového ředitele k 1. lednu. Překvapilo nás, že se tak nestalo, a čekáme, co se bude dít. V nemocnici začíná znovu vzrůstat nervozita,“ shodli se zástupci lékařů i odborů ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) a podobně se vyjádřil i primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Očekával jsem, že pan ministr rozhodne do konce roku. Netuším, proč se tak nestalo. Mám v plánu se na něj obrátit,“ uvedl primátor.

Ministr zdravotnictví Vojtěch na otázky MF DNES, proč ředitele nejmenoval, zda vůbec a kdy tak učiní, nebo zda třeba připravuje nové výběrové řízení, jak se spekuluje v kuloárech, odpověděl rychle, ale nekonkrétně.

„I během Vánoc jsem věnoval velkou pozornost situaci v Ostravě ve snaze nalézt optimální řešení. Situace není jednoduchá ve FNO ani na lékařské fakultě, která má být pro nemocnici klíčovým partnerem. Nicméně jsem přesvědčen, že kroky docenta Vávry vedly ke zklidnění situace a že nemocnice nyní funguje velmi dobře. Mým cílem je jmenovat ředitele, který bude schopen řídit nemocnici a zároveň bude uznávaný a přijatelný pro všechny strany. O dalším postupu rozhodnu v řádu dnů,“ uvedl ministr.

Výběrové řízení skončilo opět plichtou, víc lidí chce Havrlanta

Výběrové řízení skončilo tak jako před necelým rokem. Nejvyšší počet hlasů získali dva lékaři - už podruhé Jiří Havrlant, dlouholetý manažer ve Zdravotní pojišťovně RBP, a tentokrát i Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra a nedávno jmenovaná náměstkyně ředitele pro léčebnou péči ve FNO.

Loni si ministr na doporučení části stranických kolegů v čele s poslancem Pavlem Juříčkem vybral Evžena Machytku, který vyhodil řadu přednostů i primářů a nakonec po vlně protestů rezignoval. Už tehdy přitom řada lékařů, ale také představitelé města či kraje ministra upozorňovali, že vhodnějším ředitelem by byl Havrlant.

„Je to slušný člověk, komunikativní, zkušený manažer, přijatelný pro většinu lidí,“ tvrdí zastánci tohoto lékaře.

Téměř rok pracujeme ve stresu, říká lékař

„Osobně jsem panu ministrovi opět doporučil doktora Havrlanta,“ uvedl i primátor Macura.

„Téměř rok pracujeme v napjaté atmosféře a ve stresu. Doktor Vávra nepřilévá olej do ohně, ale všichni už netrpělivě čekáme na jmenování ředitele. Pokud se situace brzy nezmění, řada lékařů odejde a narostou problémy. Už teď je například zoufalá personální situace na patologii,“ popsal situaci jeden z lékařů, který nechtěl sdělit jméno.

Podotkl, že Havrlant je pro většinu zaměstnanců FNO nadějí, že tam opět zavládne klid. „Je to slušný člověk, uznávaný manažer a hlavně je zvenčí. Není zapojený do vnitřních sporů. Věříme, že mu půjde o prospěch nemocnice a ne mocenských skupin,“ dodal lékař.

Prodlužování nejistoty nemocnici neprospívá

Ministr ale váhá, část stranických kolegů doporučuje Čermákovou. „Je odbornice, ale řada lidí ji nyní jako ředitelku nepřijme kvůli spojení s předešlým vedením. Měl by přijít člověk zvenčí,“ netají šéfka odborů v nemocnici Zuzana Sargová. Totéž říkají i další zdravotníci.

„Bohužel pro ministra je nepřijatelný Havrlant. Prý kvůli jeho vztahům s exředitelem FNO Svatoplukem Němečkem,“ naznačil lékař, člen hnutí ANO. „Přitom je to nesmysl – zástupný problém,“ dodal.

Lékaři i místní politici shodně míní, že FNO nejistotou trpí a další prodlužování situace ji poškozuje.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Déšť Moravskoslezskému kraji pomohl jen částečně. Pro žáby přišel pozdě

Podle meteorologů napršelo v listopadu v jeden den tolik centimetrů srážek...

Vytrvalý déšť v posledních čtrnácti dnech pomohl v Moravskoslezském kraji rostlinám a živočichům, ale zemi jako takové...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Najdete na iDNES.cz