Ministr váhá se jmenováním ředitele ostravské nemocnice, nervozita roste

  14:30aktualizováno  16:28
Bouřlivý rok má za sebou Fakultní nemocnice Ostrava i spřízněná Lékařská fakulta Ostravské univerzity vinou turbulentních změn ve vedení institucí. A zatímco lékařská fakulta se nedávno dočkala jmenování (staro)nového děkana Arnošta Martínka, státní nemocnice na nového ředitele, který by uklidnil zjitřenou situaci, stále čeká.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

Ačkoli už 11. prosince komise doporučila dva kandidáty, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ještě nerozhodl. Nemocnici dočasně vede Petr Vácha, který se od ledna ujal i vedení chirurgické kliniky.

„Očekávali jsme, že ministr jmenuje nového ředitele k 1. lednu. Překvapilo nás, že se tak nestalo, a čekáme, co se bude dít. V nemocnici začíná znovu vzrůstat nervozita,“ shodli se zástupci lékařů i odborů ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) a podobně se vyjádřil i primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Očekával jsem, že pan ministr rozhodne do konce roku. Netuším, proč se tak nestalo. Mám v plánu se na něj obrátit,“ uvedl primátor.

Ministr zdravotnictví Vojtěch na otázky MF DNES, proč ředitele nejmenoval, zda vůbec a kdy tak učiní, nebo zda třeba připravuje nové výběrové řízení, jak se spekuluje v kuloárech, odpověděl rychle, ale nekonkrétně.

„I během Vánoc jsem věnoval velkou pozornost situaci v Ostravě ve snaze nalézt optimální řešení. Situace není jednoduchá ve FNO ani na lékařské fakultě, která má být pro nemocnici klíčovým partnerem. Nicméně jsem přesvědčen, že kroky docenta Vávry vedly ke zklidnění situace a že nemocnice nyní funguje velmi dobře. Mým cílem je jmenovat ředitele, který bude schopen řídit nemocnici a zároveň bude uznávaný a přijatelný pro všechny strany. O dalším postupu rozhodnu v řádu dnů,“ uvedl ministr.

Výběrové řízení skončilo opět plichtou, víc lidí chce Havrlanta

Výběrové řízení skončilo tak jako před necelým rokem. Nejvyšší počet hlasů získali dva lékaři - už podruhé Jiří Havrlant, dlouholetý manažer ve Zdravotní pojišťovně RBP, a tentokrát i Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra a nedávno jmenovaná náměstkyně ředitele pro léčebnou péči ve FNO.

Loni si ministr na doporučení části stranických kolegů v čele s poslancem Pavlem Juříčkem vybral Evžena Machytku, který vyhodil řadu přednostů i primářů a nakonec po vlně protestů rezignoval. Už tehdy přitom řada lékařů, ale také představitelé města či kraje ministra upozorňovali, že vhodnějším ředitelem by byl Havrlant.

„Je to slušný člověk, komunikativní, zkušený manažer, přijatelný pro většinu lidí,“ tvrdí zastánci tohoto lékaře.

Téměř rok pracujeme ve stresu, říká lékař

„Osobně jsem panu ministrovi opět doporučil doktora Havrlanta,“ uvedl i primátor Macura.

„Téměř rok pracujeme v napjaté atmosféře a ve stresu. Doktor Vávra nepřilévá olej do ohně, ale všichni už netrpělivě čekáme na jmenování ředitele. Pokud se situace brzy nezmění, řada lékařů odejde a narostou problémy. Už teď je například zoufalá personální situace na patologii,“ popsal situaci jeden z lékařů, který nechtěl sdělit jméno.

Podotkl, že Havrlant je pro většinu zaměstnanců FNO nadějí, že tam opět zavládne klid. „Je to slušný člověk, uznávaný manažer a hlavně je zvenčí. Není zapojený do vnitřních sporů. Věříme, že mu půjde o prospěch nemocnice a ne mocenských skupin,“ dodal lékař.

Prodlužování nejistoty nemocnici neprospívá

Ministr ale váhá, část stranických kolegů doporučuje Čermákovou. „Je odbornice, ale řada lidí ji nyní jako ředitelku nepřijme kvůli spojení s předešlým vedením. Měl by přijít člověk zvenčí,“ netají šéfka odborů v nemocnici Zuzana Sargová. Totéž říkají i další zdravotníci.

„Bohužel pro ministra je nepřijatelný Havrlant. Prý kvůli jeho vztahům s exředitelem FNO Svatoplukem Němečkem,“ naznačil lékař, člen hnutí ANO. „Přitom je to nesmysl – zástupný problém,“ dodal.

Lékaři i místní politici shodně míní, že FNO nejistotou trpí a další prodlužování situace ji poškozuje.

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Další z rubriky

Dřina důlních koní. Hornické muzeum v Ostravě vylepšilo podzemní expozici

Karel Vilím (vlevo) a Miloš Schaffelhofer z Landek Parku Ostrava ukazují novou...

Říkalo se jim čtyřnozí havíři. A právě koně, kteří v minulosti pracovali hluboko pod zemí, se rozhodlo připomenout...

Moravskoslezské nádrže jsou plné, vody bude v kraji dost i při suchu

Údolní nádrž Šance zahradila řeku Ostravici v 60. letech minulého století a...

Díky pomalému odtávání sněhu jsou téměř všechny nádrže v Moravskoslezském kraji plné. Nehrozí tak, že by se v případě...

Autu se utrhl přívěsný vozík. Vyletěl mimo silnici, kde zranil dva chodce

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Dva chodci byli v pátek odpoledne zraněni při nehodě v Českém Těšíně. Automobilu Dacia se při jízdě utrhl přívěsný...

Najdete na iDNES.cz