Vykopávky keramiky z archeologického naleziště ve Starém Městě u Bruntálu. (15....

Vykopávky keramiky z archeologického naleziště ve Starém Městě u Bruntálu. (15. září 2023) | foto: Národní památkový ústav Ostrava

Vykopávky potvrdily polohu původního Bruntálu, nejstaršího tuzemského města

  • 39
Mimořádné množství nálezů ze samých počátků existence Bruntálu odkryli archeologové na pomezí tohoto sídla a sousedního Starého Města. Našli zbytky středověké zástavby i spoustu předmětů od keramiky až po železné podkovy a další koňskou výstroj. Podobné doklady existence nejstaršího právního města v republice jsou vůbec první, které se odborníkům podařilo objevit.

Na území dnešního Starého Města před rokem 1213 vzniklo sídliště, jehož obyvatelé se řídili magdeburským městským právem, šlo tak o nejstarší institucionální město českých zemí.

Průkazné archeologické doklady osídlení se ale nedařilo získat. „Lokalizaci města do staroměstského katastru dokládala kromě názvu jen přítomnost románského portálu v podvěží zdejšího kostela Panny Marie,“ popsal ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Před třemi lety se sice podařilo stopy nejstaršího středověkého osídlení dokumentovat v okolí kostela Panny Marie, teprve letošní plošný výzkum na staveništi rodinného domu ve východní části Starého Města ale přinesl průlom a odkryl velmi dobře dochované pozůstatky středověké zástavby.

Prokázané osídlení v první polovině 13. století

„Jde o nález polozahloubeného suterénu dřevohliněného domu se vstupní šíjí a výplní, ve které se nacházely požárem vypálné hliněné omazy nadzemních částí této stavby,“ upřesnil Zezula.

V zázemí stavby pak odborníci našli objekty s doklady výrobní činnosti v zařízeních, ve kterých se používal oheň.

„V rozměrné těžební jámě na hlínu jsme zachytili drobná pyrotechnologická zařízení. Ve výplni jámy byly, kromě množství keramických nálezů, rovněž kovové strusky, které souvisejí se zpracováním železa. Část strusek ukazuje také na práci s neželeznými kovy,“ doplnil Zezula.

Nalezené archeologické sídlištní objekty jsou pro raná stadia středoevropských měst typická. „Na základě charakteru keramických nálezů a spolu s nimi objevené mince předpokládáme kontinuální osídlení místa v první polovině 13. století a ještě nějaký čas po ní,“ řekl Zezula.

Poprvé se podařilo vykopávkami prokázat, kde ležel původní Bruntál

Poprvé se podařilo vykopávkami prokázat, kde ležel původní Bruntál

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Mladší středověké nálezy už se tam prakticky nevyskytují a zdá se, že obyvatelé místo opustili s přesunem města ve třetí čtvrtině 13. století.

Zda ve Starém Městě praktikovali kovolitectví či metalurgii, upřesní až analýza artefaktů, archeologové je teď podrobují specializované metalografické analýze. Nálezy se také čistí a konzervují. „Pak bude možné je představit například prostřednictvím výstavy,“ uvedla Zuzana Pršalová z bruntálské radnice.

Bruntál je nejstarším městem v republice. Poprvé jej zmiňuje Uničovská listina Přemysla Otakara I. z roku 1223, z níž vyplývá, že byl založen před rokem 1213. Původně měl ležet právě ve Starém Městě. Později se osídlení přesunulo na strategicky výhodnější návrší obtékané ze tří stran Černým potokem.

Moravskoslezští archeologové jsou v současnosti úspěšní i v centru Ostravy