Olomoucká zoologická zahrada dokončila své safari. Součástí je mimo jiné část...

Olomoucká zoologická zahrada dokončila své safari. Součástí je mimo jiné část reprezentující australský kontinent, kde jsou k vidění třeba pštrosi. | foto: Filip Fojtík, MAFRA

Olomoucké safari je kompletní, vláčkem už lze vyrazit i mezi pštrosy a soby

  • 6
Projet se vláčkem i mezi klokany a soby mohou nově návštěvníci zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce. Tento týden tam slavnostně otevřela safari Austrálie a Arktidy.

„Po Euroasii, Africe a Americe jsme safari doplnili o poslední dva kontinenty, po deseti letech jsme tak dokončili cestu kolem světa,“ řekl ředitel zoo Radomír Habáň.

V australské části vláček projede kolem klokanů či pštrosů, v arktické kolem čtyřiadvacetičlenného stáda sobů. Zoo si od otevření dalších výběhů slibuje větší atraktivitu. Výstavba obou částí přišla na pět milionů korun, budovaly se zhruba dva roky.

„Olomoucká zoologická zahrada umí přicházet s projekty, které ji zatraktivňují. Za to jsem velmi rád. A to i přesto, že musela čelit krizím, například vichřici Eberhard, která vyvrátila desítky stromů a poškodila několik zázemí pro zvířata,“ uvedl primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Částí se soby nebude vláček kvůli jejich říji projíždět celoročně. „Sobi jsou neškodní, nehrozí od nich žádné riziko. Komplikace ale mohou působit v období říje. Proto máme připravenou alternativní trasu, abychom přes výběh nejezdili,“ poznamenal Habáň. Říje sobů začíná zhruba na konci srpna a trvá do začátku října.

Zoo projekt safari dobudovala a otevřela přesně po deseti letech od chvíle, kdy otevřela svou první část. Nejprve začal návštěvníky vozit vláček po safari Euroasii, poté po části Afrika a Amerika.

„Celkově v našem safari, které má rozlohu šest hektarů, mohou návštěvníci vidět dvanáct druhů zvířat a zhruba 160 kusů. Vláček projíždí těmito pěti kontinenty kolem 25 minut,“ objasnil Habáň.

Vybudování safari vyřešilo několik problémů

Vláček brázdí všechny části safari v půlhodinových intervalech, cena jízdenky je 50 korun a souprava pojme 25 lidí. Vyjíždí se za dobrého počasí v 9 hodin a poslední jízda je v 16:45 od pavilonu Kalahari. Větší část trasy je vedena tak, aby nekřížila cestu pěším. Celkově přišlo safari na 18 milionů korun.

„Zoologická zahrada patří mezi nejdůležitější turistické cíle kraje. Jakožto celoživotnímu fanouškovi přírody, zoologie a biologie se mi líbí geografické, druhové i významové scelováni. Zvířata dostávají lepší možnost pro svou reprodukci a žití,“ podotkl hejtman kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Myšlenka na vybudování safari na Svatém Kopečku vznikla v roce 2010, kdy chtělo vedení zahrady vyřešit několik palčivých problémů. Jedním z nich byla například jen jedna objízdná trasa, na které se setkávali návštěvníci, vláček i vozy zoologické zahrady.

„Dalším důvodem byl i fakt, že jsme potřebovali pro zvířata větší výběhy. Zoo také působila v uspořádání roztříštěně. Byla tedy snaha o vytvoření zoogeografických zón,“ vysvětlil Habáň. To znamená vytvořit výběhy, aby se na nich setkávala zvířata tak, jak by se mohla setkat i ve volné přírodě daného kontinentu.

První část safari zoologická zahrada otevřela v roce 2013 a jednalo se o Euroasii. Návštěvníci se zblízka mohli pokochat pohledem na stádo jelenů, muflonů či kozorožců. O dva roky později přibyla část africká s žirafami či antilopami, v roce 2020 bylo v rámci amerického kontinentu otevřeno vůbec první vlčí safari v Česku.