U chat roky ležel náhrobek významného židovského podnikatele z Prostějova

  • 1
Další opuštěný náhrobek z někdejšího židovského hřbitova v Prostějově se dočká důstojného místa poté, co desítky let ležel mezi chatami u Plumlovské přehrady. Až letos se díky spolupráci spolku Hanácký Jeruzalém, projektu Bejt Olam a majitele pozemku vyšlo najevo, o jakou vzácnost se jedná.

Zachovalý náhrobek patřil významnému židovskému podnikateli z Prostějova a z Valašského Meziříčí.

„Zde je pohřben bohatý, ctihodný a vlivný muž Jakob Schreiber, který zemřel 14. Tevetu 5636,“ stojí na náhrobku. V gregoriánském kalendáři uvedený rok odpovídá letopočtu 1876.

„Jakob Schreiber pocházel z obce Krásno a stejně jako jeho tchán, kterým byl prostějovský podnikatel a mecenáš Veith Ehrenstamm, pečoval o náboženský život židovské obce,“ popisuje Tomáš Jelínek z projektu Bejt Olam, který se v Česku snaží o navracení ztracených židovských náhrobků na jejich původní místa.

„Jakob měl za manželku Ehrenstammovou dceru Marii a po svém tchánovi se stal nájemcem v lihovaru. Podnik jim prosperoval, a Schreiberovi tak patřili k dobře zaopatřeným rodinám, které podporovaly výstavbu synagogy ve Valašském Meziříčí,“ doplnil Jelínek.

Tomu se z historických fotografií podařilo identifikovat původní hrob Jakoba a Marie na starém židovském hřbitově v Prostějově. Manželé zde byli uloženi hned vedle hrobu Veitha Ehrenstamma.

Náhrobky se mimo jiné i dláždilo

Spolek Hanácký Jeruzalém už začal připravovat převoz náhrobku. „Majitel pozemku zareagoval velmi vstřícně a bude s námi spolupracovat při vyzdvižení a převozu,“ uvedl předseda spolku Michal Šmucr. Transport nebude jednoduchý kvůli zhruba tunové hmotnosti.

„Se souhlasem majitele nového židovského hřbitova v Prostějově tam pak kámen převezeme. Jsou zde také prozatím uloženy další objevené náhrobky ze starého hřbitova, plumlovský nález je však svou velikostí unikátní,“ dodal Šmucr.

Šest menších fragmentů náhrobních kamenů ze starého hřbitova bylo letos nalezeno i v blízkém Žešově. Objevil je majitel domu, který náhrobky našel při stavebních pracích již v minulosti.

Nyní je čeká restaurování a poté by měly být umístěny zpět na plochu kulturní památky někdejšího starého hřbitova.

Pátrání po náhrobcích ze zničeného hřbitova, který leží u základní školy a gymnázia poblíž centra Prostějova, spustila židovská nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer již před šesti lety.

Doposud byly nalezeny stovky kamenů nebo jejich úlomků, u více než čtyř desítek se podařilo určit jména zesnulých, jimž patří. Náhrobky byly kromě Prostějova a Žešova také v Seloutkách, Sněhoticích či Ondraticích.

Hřbitovy jsou pro Židy svaté

Zřejmě nejznámější náhrobek, který nadace objevila, patří Juli Rosenthálové. V roce 2015 o jeho objevu psala i zahraniční média, protože je zcela nepoškozený a na dvoře sloužil jako stupínek do kurníku.

„Jeho dárce je pro nás tím největším spravedlivým v Prostějově, protože měl odvahu napravit špatný čin v dobrý skutek a přehlížet podezření sousedů, že na tom zbohatl,“ vyzdvihl Jelínek.

Například v Drozdovicích totiž lidé mají ze židovských náhrobků vydlážděný dvůr a za jejich navrácení požadovali peníze.

V Prostějově bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě. Starý židovský hřbitov za války zlikvidovala radnice poté, co ho nacisté zkonfiskovali.

Pro židovskou komunitu jde o velmi citlivou záležitost, neboť podle náboženských tradic se místa posledního odpočinku neruší a hřbitovy jsou považovány za svaté.

Židovské obce proto už řadu let usilují o rehabilitaci celé lokality. Dnes je zde parkoviště a parčík, kde lidé venčí psy. V roce 2016 ministerstvo kultury starý židovský hřbitov v Prostějově prohlásilo za kulturní památku.

Náhrobní kámen byl převezen na židovský hřbitov v Prostějově

Velký náhrobní kámen skládající se ze tří částí byl za pomoci jeřábu a nákladního automobilu převezen z chatové oblasti u Plumlova do Prostějova, kde byl více než dvě tuny vážící náhrobek dočasně umístěn na novém židovském hřbitově.

Transport zorganizoval spolek Hanácký Jeruzalém. Náhrobní kámen patřil ke hrobu významného židovského podnikatele Jakoba Schreibera. Pohřben byl na starém židovském hřbitově v Prostějově, který byl za druhé světové války zrušen. Náhrobky si poté rozebrali lidé z okolí.

Členka rady prostějovského spolku Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová řekla, že náhrobek ležel bez povšimnutí desítky let na zahradě v chatové oblasti u Plumlova. Nápadné bylo jeho opracování i hebrejský nápis.

Velkého náhrobku si loni všiml cyklistka, který kolem zahrady projížděl. Členové spolku Hanácký Jeruzalém poté v zimě s pomocí odborníků z projektu Bejt Olam zjistili, že náhrobek pochází ze starého židovského hřbitova.

Tři části náhrobku byly opatrně naloženy na nákladní automobil a převezeny. „Náhrobek bude umístěn na novém židovském hřbitově do okamžiku, než se podaří schválit projekt rehabilitace starého židovského hřbitova. Na něj by se poté měly vrátit restaurované náhrobky,“ podotkla Gáborová.

V Prostějově je nyní uloženo zhruba 200 náhrobků či jejich fragmentů, které byly od roku 2015 postupně objeveny v Prostějově a okolí.

,