Diskuse k článku

Požár stodol hasilo sedm cisteren, z hořící budovy hasiči zachránili koně

Velký požár tří hospodářských budov zaměstnává už od brzkého rána hasiče v Náměšti na Hané na Olomoucku. Oheň se totiž velmi rychle rozšířil, hasiči tak museli mimo jiné chránit i rodinné domky stojící v těsné blízkosti hořících střech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hercules al Bunda

v Náměšti na Hané na Olomoucku?

Přímo v názvu obce je kde se Náměšť nachází - na Hané. Proč ještě přidávat - na Olomoucku? Na základní škole se snad všichni učili kde v ČR je Haná. Je to stejné jako byste napsali: "Sjezdovky na Šeráku v Jeseníkách na Olomoucku...". ;-)

0/0
30.12.2011 12:27

King Dodatek

Re: v Náměšti na Hané na Olomoucku?

Haná se rozhodně nerovná Olomoucko, je to dost velká oblast, takže to bližší specifikaci potřebuje. Abych citoval z wikipedie - "Haná je etnografická oblast nacházející se na střední Moravě, v oblasti hornomoravského úvalu, zhruba na území mezi městy Vyškov, Holešov a Litovel. Zasahuje tak do Olomouckého (okresy Olomouc, Prostějov a Přerov), Zlínského (okres Kroměříž) i Jihomoravského kraje (okres Vyškov)."

+1/0
30.12.2011 12:45

NUK

Re: v Náměšti na Hané na Olomoucku?

Přesně tak. A navíc, kdyby napsali (jak navrhuje kolega nad Vámi), že je "Šerák v Jeseníkách na Olomoucku", tak teprve to byla opravdová chyba, protože Šerák je na Jesenicku R^

0/0
30.12.2011 14:13

amplión

Re: v Náměšti na Hané na Olomoucku?

No nevím ale nahrazovat Jeseníky Jesenickem? A to Olomoucko je myšleno jak - Olomoucký kraj? Jeseníky jsou v Olomouckém kraji.

Spíše si myslím, že Elovi jde o zbytečné nadužívání přípon -cko, -sko. Jako příklad mohu použít i vaše Jesenicko:

http://www.jesenice-ra.cz/msto/

Jesenice se nachází v nejzápadnějším cípu Středočeského kraje na rozhraní s kraji Plzeňským a Ústeckým, přibližně 20 km západně od města Rakovník. Městečko leží v Rakovnické pahorkatině v nadmořské výšce 459 m. n. m. (náměstí).

Nejvyšším bodem Jesenicka je Lhotský vrch 606 m. n. m....

0/0
30.12.2011 15:12

amplión

Re: v Náměšti na Hané na Olomoucku?

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0er%C3%A1k

Poloha:

Šerák se nachází v České republice, v Olomouckém kraji v pohoří Hrubý Jeseník, na historické hranici Moravy a Slezska.

0/0
30.12.2011 15:18

NUK

Re: v Náměšti na Hané na Olomoucku?

Pojem Jesenicko (mám na mysli to v Olomouckém kraji) není odvozeno od pohoří Jeseníků, ale města Jeseník. Jako u všech někdejších okresních měst se oblasti tehdejších okresů pro zjednodušení nazývají podle svého tehdejšího centra (okresního města). Proto bývá bývalý okres Jeseník nazývaný Jesenicko, bývalý okres Olomouc je Olomoucko a třeba sousední okres Šumpersk Šumpersko. Proto je Šerák na Jesenicku, a Náměšť na Hané na Olomoucku.

0/0
31.12.2011 9:08

Najdete na iDNES.cz