Spousta lidí v Olomouckém kraji po nárůstu cen elektřiny a plynu topí dřevem. Zájem o tyto tradiční suroviny je enormní už od léta.

Spousta lidí v Olomouckém kraji po nárůstu cen elektřiny a plynu topí dřevem. Zájem o tyto tradiční suroviny je enormní už od léta. | foto: Shutterstock

Roste zájem o palivové dříví i uhlí, lidé kupují také krby a kamna na dřevo

  • 3
Skvělé tržby mají už od léta, ale hlavně v posledních týdnech prodejci palivového dřeva v Olomouckém kraji. „V porovnání s loňským listopadem zájem vzrostl o 25 až 30 procent,“ sdělil pověřený vedoucí společnosti Lesy města Prostějova Filip Lonský. Podobně je na tom i prodejna Dřevovakci.cz. „Zaznamenali jsme zájem vyšší tak o dvacet procent,“ potvrdil za firmu Roman Ludín.

Někteří prodejci dokonce letos palivové dřevo už ani nemají. „Do konce roku ještě plníme původní zakázky. Nové objednávky přijímáme až na leden,“ uvedl Lonský.

Méně suroviny hlásí i Lesy města Olomouce. „S objemem dřeva jsme spadli. Když jsme ještě bojovali s kůrovcovou kalamitou, tak jsme ho měli hodně,“ řekl ředitel Lesů města Olomouce David Janásek.

Poptávka stoupá i po uhlí. „Je enormní zájem. Už od léta. Jakmile vzrostla cena plynu a elektřiny, máme až o 80 procent více objednávek,“ oznámila operátorka e-shopu firmy Ridepal Zuzana Voštiňáková.

Ne každý prodejce má ovšem tolik kupců. „Nárůst činí tak 15 až 17 procent,“ uvedl třeba ředitel společnosti Uhlí Morava Lukáš Kubín.

Přechod na brikety

Zákazníci chtějí nejčastěji dřevěné brikety, poptávka po nich stoupla až dvojnásobně. „Vzrostla i o sto až 200 procent,“ oznámil jednatel společnosti Optimtop Pavel David.

Důvodem je podle něho i blížící se zákaz používání některých kotlů na uhlí s ručním přikládáním. „V létě příštího roku musí skončit kotle první a druhé třídy, které jsou nejméně ekologické. Lidé tak přecházejí na dřevěné brikety,“ vysvětlil David.

Hlavním důvodem, proč lidé více nakupují dřevo a uhlí, je podle dotazovaných prodejců zejména zdražení elektřiny a plynu. „Uhlí a dřevo je vyjde levněji,“ shrnul Kubín.

Lidé tak přecházejí na jiné druhy topidel, zejména na krby a kamna na dřevo. „Zájem se zvýšil tak o 30 procent. Výrobci nemají dost kamen, nedokážeme uspokojit poptávku,“ uvedla spolumajitelka firmy Michal Kumšta – KAMA Kateřina Kumštová.

Podobně hovořil i majitel firmy Vaňha Krby Pavel Vaňha. „Zájem je určitě vyšší. Lidé se po krbech hodně ptají,“ sdělil.

Dřevo zdraží o 15 %

Prodejci předpovídají, že zdražování energií nebo mzdových nákladů se příští rok projeví i na cenách uhlí a dřeva.

„Zatím se cena dřeva nezvýšila. Letos jsme ji chtěli udržet, abychom dodrželi sumy, za které si ho zákazníci objednali. Ale kvůli zdražení pohonných hmot, nákladů na provoz, včetně vyšší ceny energií, zdražíme příští rok tak o 15 procent,“ odhadl Lonský. Metr krychlový dřeva zatím prodává za 650 korun.

Podobně jsou na tom i Lesy města Olomouce. „V příštím roce, tak od ledna, budeme zdražovat o deset až dvacet procent,“ vzkázal ředitel městské společnosti Janásek. Za polínka listnatého tvrdého dříví jejich zákazníci zatím zaplatí 1 100 korun za prostorově sypaný metr. Za kulaté dřevo 1 400 za metr krychlový.

Někde zdražili už letos. „Cena briket šla nahoru kvůli nákladům na výrobu. Je to u každého druhu individuální, jde o zdražení až o desítky procent. Naši dodavatelé navíc museli kvůli velkému zájmu dokupovat materiál, a to vyšlo dráž,“ vysvětlil David.

Zvedla se také cena uhlí. „Černé uhlí zdražilo tak o třicet procent. Za 40 metráků dá teď kupec i 30 tisíc korun. Nejlevnější je uhlí vždy v březnu, to stál metrák černého 525 korun. Hnědé zdražilo tak o dvacet procent, je ale obecně levnější. V březnu stálo přes 300, teď už přes 400 korun za metrák,“ porovnal Kubín.

Zákazníky ale i tak vyjde uhlí nebo dřevo levněji než nedávno zdražená elektřina či plyn. „Z vývoje energetických komodit je evidentní, že nás čeká největší nárůst cen tepla za třináct let,“ předpověděl na konci listopadu předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Tomáš Drápela.