Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Jako bych tu čekal na boží soud, psal Gustav Mahler z Olomouce

  13:32
Trpěl jako vegetarián, trpěl i jako umělec. Tak prožíval slavný skladatel Gustav Mahler své působení v Olomouci. Když sem coby dvaadvacetiletý mladík nastoupil, muzikanti se mu smáli. Dnes patří do Galerie osobností Olomouckého kraje, kterou sestavilo místní Vlastivědné muzeum.

Historický snímek divadla v Olomouci na Horním náměstí. V době působení Gustava Mahlera v roce 1883 šlo o městské divadlo. Tehdy bylo německé. | foto: Vlastivědné muzeum Olomouc

V Olomouci Mahler strávil ke konci 19. století jen něco málo přes dva měsíce a příliš se mu zde nelíbilo. Přesto tu zanechal nesmazatelnou stopu. Dnes má na domě, v němž bydlel, pamětní desku a v Moravském divadle bustu.

Fotogalerie

Gustav Mahler, rakouský skladatel a dirigent s českými kořeny, je totiž považován za jednoho z největších rakouských symfoniků. I proto je členem Galerie osobností Olomouckého kraje, kterou minulý týden otevřelo olomoucké Vlastivědné muzeum.

"Mahler se narodil 7. července 1860 jako druhé z dvanácti dětí Bernharda Mahlera, židovského majitele palírny kořalky v Kališti u Humpolce, a jeho manželky Marie. Vyrůstal v Jihlavě, kde získal první hudební vzdělání a už ve svých deseti letech koncertoval jako pianista. Vedle studia na jihlavském gymnáziu studoval hru na klavír a komponování na konzervatoři ve Vídni," shrnuje začátek Mahlerova života olomoucký historik Jiří Fiala.

Galerie osobností

MF DNES a iDNES.cz přinášejí seriál o osudech osobností, jejichž osud je spjatý s Olomouckým krajem. Cyklus vzniká ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Olomouc a vychází z nové expozice Galerie osobností Olomouckého kraje, kterou sestavili historici Jan Sobotka a Jiří Fiala. Navštívit ji můžete v olomouckém muzeu.

MF DNES a iDNES.cz postupně přinesou příběhy třiatřiceti významných postav českých i světových dějin, které se zapsaly také do historie zdejšího regionu.

Právě on do galerie osobností hudebníkův příběh sepsal.

Mladý Mahler se ve svých dvaceti letech dal i na profesionální dirigentskou dráhu, když získal první krátké angažmá u sezonního orchestru v rakouském lázeňském městě Bad Hall.

Jeho kariéra pak pokračovala v Lublani a třetím působištěm se od 12. ledna 1883 stala právě Olomouc a zdejší městské divadlo, tehdy německé. Brzy se však ukázalo, že příliš nadšený z něj není. Ve svém dopise příteli Bedřichu Löhrovi z první poloviny února byl k místním dost kritický.

"Od chvíle, kdy jsem překročil práh olomouckého divadla, bylo mi jako tomu, koho čeká boží soud. Zapřáhneš-li nejušlechtilejšího oře ke káře s voly, nemůže nic jiného než táhnout s sebou, zalévaje se potem," zní překlad části dopisu s nelichotivým přirovnáním, uveřejněný v knize Gustav Mahler - Dopisy.

V další pasáži popisu svých strastí navíc Mahler zmiňuje podle jeho názoru nedostatečně aktivní přístup hudebníků.

"Zítra je Josef v Egyptě (tříaktová opera francouzského skladatele Etienna Nicolase Méhula, pozn. red.). Neobyčejně půvabné dílo, jež má něco z mozartovského kouzla. Nastudoval jsem je také s opravdovou chutí. A musím říci, že mi moji lidé, přes svou nevýslovnou necitlivost, přece jen v mnohém vyhověli a věnovali tomu tentokrát o něco víc vážnosti. Ovšem, bohužel, jen z jakéhosi soucitu s tím 'idealistou'," píše skladatel.

"To je totiž velmi pohrdlivé označení, neboť nemohou pochopit, že se umělec může v uměleckém díle cele vydat. Často, když jsem tak v ráži a rád bych je strhl k vyššímu vypětí, spatřím udivené obličeje těch lidi, jak se s úsměvem navzájem dorozumívají. Má vzkypělá krev na chvíli opadne a já bych navždy od toho utekl. Jen vědomí, že trpím pro své mistry a že snad přece jednou zažehnu jiskru jejich ohně v duši těchto ubožáků, zoceluje moji odvahu, a pak si v lepších chvílích slibuji, že s láskou vytrvám, i navzdory jejich posměchu," dodává.

V Olomouci chodil Mahler do restaurace Goliáš

Dvaadvacetiletý dirigent navíc v Olomouci trpěl i kvůli svému vegetariánství. "V ostatním se mi nevede o mnoho lépe. V hostinci hladovím, protože tady jedí jen maso," napsal Löhrovi.

Ze svého bydliště to měl přitom na oběd a vlastně i do práce jen kousek. S kolegy chodíval do restaurace Goliáš, která se nacházela vedle divadla ve vedlejším domě, a bydlel v domě U Zlaté Štiky.

Tedy vedle dnešní kavárny, která nese jeho jméno stejně jako vedlejší ulice. Na domě slavnou osobnost připomíná i pamětní deska, v divadle zase busta.

Mahler se nakonec, zřejmě i ke své radosti, v Olomouci příliš dlouho nezdržel. Jeho působení zde končí 20. března 1883 současně s koncem tehdejší divadelní sezony.

Gustav Mahler (1860-1911)

Narodil se 7. července 1860 v Kališti u Humpolce a už ve svých deseti letech koncertoval jako pianista.

Od roku 1880 dirigoval divadelní orchestry v Bad Hall v Horních Rakousích, Lublani, Olomouci, Kasselu, Praze, Lipsku, Budapešti nebo Hamburku. V letech 1887-1897 řídil vídeňskou operu a poté odešel do USA jako dirigent Metropolitní opery a symfonických orchestrů, každou sezonu ale pobýval i v Evropě.

V roce 1902 se Gustav Mahler ve Vídni oženil s Almou Schindlerovou a postupně se jim narodily dvě dcery. Od roku 1907 trpěl Mahler těžkou srdeční chorobou, na niž po návratu z USA do Vídně 18. května 1911 zemřel. Byl pohřben vedle své dcery na hřbitově v Grinzingu v 19. vídeňské čtvrti Döbling.

Mahler byl posledním významným představitelem vídeňské romantické školy, obohacoval tradiční formy, když například ve svých symfoniích užil sólové hlasy a sbory, nově kombinoval všechny dostupné evropské hudební nástroje a vídeňskou operu pozvedl na evropskou úroveň. Je autorem 10 symfonií, z nichž poslední zůstala nedokončena.

zdroj: Jiří Fiala

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Třaskavé derby pokazil sudí, Olomouc poškodil. Nepochopitelné, čílil se Jílek

Na otázku, zda se cítí okradeni o výhru, kývl: „Souhlasím.“ Trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek po domácí remíze...

Komise skončila vyšetřování otravy Bečvy, žádá mimořádnou schůzi Sněmovny

Parlamentní komise k vyšetřování otravy Bečvy schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Senior prodával náplasti s fentanylem, je stíhaný za distribuci drog

Neobvyklý případ drogové kriminality vyšetřují policisté z Jesenicka. Tamní senior, kterému lékař předepisoval náplasti...

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

S moderní výukou pomůže šumperské Střední škole řemesel „kobot“

Šumperská střední škola získala supermoderní pomůcku. Více než 650 tisíc korun na takzvaného kooperativního robota,...

Mladík toužil po cigaretách, násilně vynucená krabička ho poslala za mříže

Několikaleté vězení hrozí kvůli jediné krabičce cigaret mladíkovi, který se v Přerově rozhodl dostat ke kuřivu bez...

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...