Vandalové odřezali bronz ze sochy sv. Kryštofa u dálnice, musela pryč

  • 111
Bronzovou sochu svatého Kryštofa, která stála na valu v blízkosti obchvatu Olomouce u dálnice D35, poškodili v sobotu večer neznámí pachatelé. Odřezali několik kilogramů bronzu v plátech a narušili rovněž ukotvení sochy. Proto musela být zcela odstraněna.

Nenechavci odstranili plát bronzu z části levého lýtka a další kus z pravé nohy sochy. Poté odřezali i palec pravé nohy a nařízli další dva prsty. 

„Rovněž poškodili stojnou traverzu upevňující sochu v betonovém základu a narušili tak její statiku. Proto bylo rozhodnuto o jejím okamžitém odstranění,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová. 

Původně mluvčí sdělila, že vandalové odnesli z místa několik kilogramů bronzu, později ale informaci upřesnila. Pachatelé odřezané pláty pohodil  v okolí sochy, zatím se nenašel pouze palec z pravé nohy. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na čtvrt milionu korun. 

Větším škodám zabránil myslivec, který při pochůzce zaslechl ve směru od sochy zvuk připomínající řezání kovu a vše ohlásil. Pachatelé tak byli vyrušeni, jenže stihli zmizet. 

Policisté případ vyšetřují jako přečin poškození cizí věci, za který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Hledají se svědci, kteří viděli bílou dodávku

Policie také žádá o pomoc svědky, kteří místem uplynulou sobotu večer projížděli. Podle policie na dálnici v té chvíli stála bílá dodávka se zapnutými výstražnými světly.

Policie se obrací především na řidiče, jejichž vozy jsou vybaveny palubní kamerou, která zachytila zmíněné vozidlo či jiné okolnosti, které by mohly souviset s případem, aby se obrátili na linku 158.

Monument budil pozornost

Monumentální téměř čtyři metry vysoká socha začala budit pozornost i zvědavost projíždějících lidí od chvíle, kdy se na valu u dálnice na podzim  roku 2005 objevila. 

Mnoho lidí přitom netušilo, co má vlastně symbolizovat. Jde o svatého Kryštofa, patrona poutníků a právě řidičů i cestujících. 

Autorem díla je rožnovský sochař Marius Kotrba. Ten původně zamýšlel nechat u dálnice jen jednu postavu osamoceného poutníka. Nakonec mu  přišlo, že by pak ze sochy šel spíše strach, a proto doplnil k obří soše ještě menší postavu dítěte, které jí sedí na rameni a mává směrem k projíždějícím autům. Autor zemřel v roce 2011.

Kunsthistorik David Majer při odhalení sochy mimo jiné uvedl: „Robustní konstituce figury poukazuje na jakéhosi křesťanského Herakla, který nese na svých bedrech malého Ježíška.“

Sochu ocenil jako významné dílo. „Vnímáme tuto sochu jako velmi výraznou ikonografickou modifikaci, jako současné sdělení o tom, že staré mýty a stará ponaučení z písma jsou v podstatě stále aktuální a neustále lze na jejich základech stavět i současné výtvarné umění,“ vysvětlil. 

Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že se bude snažit sochu obnovit v plné kráse na původním místě.