Vizualizace prostranství u hranického zámku. Místo se změní a podle radnice tam...

Vizualizace prostranství u hranického zámku. Místo se změní a podle radnice tam přibude zeleně, část místních má ale výhrady. | foto: Město Hranice

Nové předzámčí v Hranicích čelí kritice, protestní petici však lidé stáhli

  • 2
Vlnu nevole vyvolala plánovaná úprava předzámčí v Hranicích na Přerovsku. Některým místním se nelíbí, že rekonstrukci má ustoupit část stromů, a naopak přibude další dlážděné místo. Město se hájí tím, že v předzámčí vysází nové stromy a celkově tam zeleně přibude.

Rekonstrukce se týká místa mezi Zámeckým hotelem a severním křídlem zámku, které je poslední dosud neupravenou plochou v historickém jádru města.

„Lidé jsou dost citliví na kácení a na to, když se trávník mění na dlažbu. Celé historické jádro, tím myslím veřejné plochy, už je vydlážděné. Před zámkem je poslední zelená plocha, a i ta se teď bude dláždit,“ shrnuje Pavel Kujal, obyvatel Hranic a jeden z iniciátorů petice proti kácení stromů v předzámčí.

Stavební práce jsou rozděleny do dvou etap. První za zhruba 3,8 milionu korun, která se uskuteční na podzim a nyní se pro ni připravuje výběrové řízení, vyřeší problém s prosakováním vlhkosti do Zámeckého klubu.

Terčem kritiky je druhá etapa, která je naplánována na jaro a neobejde se bez kácení stromů. Nejvíce připomínek veřejnosti zaznamenala radnice ke dvěma okrasným třešním na okraji místa.

„Nesouhlasím s kácením těchto stromů. Pokud chtějí parčík upravit, tak s ohledem na stávající zeleň. Navíc stromy rostou na okraji, tak nevím, proč zavazí,“ kritizuje třeba Taťána Dvořáčková.

Přesazení by bylo drahé a riskantní

Trnem v oku je lidem i betonová dlažba, která by zde měla nově vzniknout. Kvůli kácení odpůrci mimo jiné podepisovali petici, organizátoři ji ale nakonec na radnici nepodali.

„Se starostou jsme probrali všechny body a k samotnému předání tak už nebyl důvod. Slíbil nám, že se nebudou kácet všechny původně zamýšlené stromy,“ říká Kujal.

Stále však podle něho platí záměr skácet dva stromy, které u zámku rostou a vešly do povědomí veřejnosti jako součást velikonoční výzdoby s názvy budkovník a kraslicovník.

Město zvažovalo přesazení dvou nejvíce diskutovaných stromů, ale jejich budoucnost by byla nejistá.

„Zjistili jsme, že přesazení jednoho obnáší náklady kolem sta tisíc korun, přičemž pravděpodobnost, že se ujme na novém místě, je pouze padesátiprocentní,“ vysvětluje mluvčí radnice Petr Bakovský.

Náklady na pořízení nového stromu podobné velikosti jsou podle něj kolem 75 tisíc korun a v případě okrasných třešní se navíc nejedná o dlouhověké dřeviny – mají před sebou přibližně dvacet let své životnosti a již nyní nejsou v ideálním zdravotním stavu.

Podle města zeleně přibude

Radnice se brání, že v rámci úprav na místě vysadí téměř tři desítky vzrostlých stromů, sto metrů čtverečních keřů a ještě šestkrát větší plochu trávníku. V tom bude pod stromy několik dřevěných pobytových teras a nově by na místě měla přibýt i fontána či velká retenční nádrž zachycující dešťovou vodu ze střechy zámku.

K podobě úprav předzámčí má připomínky i opozice. „Rekonstrukci chybí jasný záměr, v čem zlepší život občanům. Dlouhodobým cílem by měla být snaha o oživení náměstí, tedy umožnit sem snadnější přístup chodcům a cyklistům. Tyto souvislosti ale plán vůbec neřeší. Naopak, pro přicházející chodce se situace zhorší,“ míní například zastupitel Ivo Lesák.

Opozici také vadí kácení vzrostlých stromů a stejně jako části místních podle nich nedostatečné informování o připravovaných projektech ze strany města.

„Rekonstrukce je prováděna zbrkle bez širšího projednání a jasného záměru. Projekt si napřímo zadalo vedení města, s nikým ho pořádně neprodiskutovalo a zastupitelům byl naservírován jako hotová věc,“ vytýká Lesák.


Témata: strom, kácení